Postoje različite biljne vrste te načini uređenja raznih prostora i doma za božićno vrijeme, neke od njih dio su naše tradicije i nose svoju simboliku, dok su neke tek kasnije stekle popularnost, ali sve su lijepe na svoj način. Međutim, na tržištu ukrasnog bilja, uvijek se pored već starih poznatih načina ukrašavanja nude i neki novi.

Vjenčići

Vjenčići za vrata ili stolni adventski vijenci mogu se raditi na podlozi od ispletenih grana, slame ili stiropora, koji se nakon toga prekrivaju u potpunosti ili djelomično nekim dekorativnim materijalom. Najčešće se „oblače“ ili prekrivaju mahovinom, grančicama jelovine, češerima i raznim kombinacijama božićnih ukrasa, mašni ili dekorativnim papirom.

Kod izrade vjenčića potpuno prirodnog izgleda koriste se vrste koje se sušenjem ne raspadaju i zadržavaju boju.

Vjenčić od jelovine s bambusovim grančicama i resama lijeske

Najčešće je to popularna, plemenita jela (Abies nobilis ‘Glauca’) gustih plavičastih iglica. Uz nju se mogu koristiti razne druge vrste jela (Abies), borova (Pinus), čempresa (Cupressus), tuja (Thuja), pačempresa (Chamaecyparis), japanske kriptomerije (Cryptomeria japonica) ili tisa (Taxus). Izbjegavati prije svega treba smreku (Picea) koja stajanjem brzo gubi iglice. Grančice navedenih vrsta se gusto slažu red po red oko baze koluta i pričvršćuju cvjećarskom žicom nakon dodavanja svakog novog reda grančica. Na tako pripremljen vjenčić mogu se dodati svijeće i razni ukrasi po želji, no pravilno i gusto prekriven crnogoričnim grančicama uz dodatak jedne mašne predivan je i jednostavan ukras za vrata ili zid.

„Borići“

Simbol Božića svakako je božićno drvce ili božićna jelka koju se najčešće proziva „bor“. No nema se u svakom prostoru mjesta i potrebe postavljati rezanu božićnu jelku, pa se iz tog razloga mogu izraditi različiti borići koji unose božićni ugođaj. Najčešće se također izrađuju od grana plemenite jele, no mogu biti i od različitih kombinacija crnogoričnih vrsta. Mogu se izraditi tako da se oko jedne snažne grane ili nekoliko spojenih tanjih grana vežu grane crnogorice u slojevima, od većih prema manjima te se tako postiže prepoznatljivi stožasti oblik božićnog drvca. Ovom metodom uglavnom se rade veći „borići“ koji mogu biti i više od metar visine i najčešće se postavljaju u ukrasne tegle ispred ulaznih vrata.

Manji borići koji služe kao stolna dekoracija mogu se izraditi ubadanjem kraćih grančica crnogoričnih vrsta u cvjećarsku spužvu natopljenu vodom i postavljenu u ukrasnu keramičku ili plastičnu posudu. Izrađuje se tako da se krene od vrha koji se oblikuje spajanjem nekoliko najpravilnijih i najgušćih grančica te se prema dolje ubadaju sve veće grančice kako bi se dobio piramidalni oblik. Među grančice crnogorice mogu se dodati prirodni ukrasi kao razne grančice, listovi i plodovi imele, šipurci, suho cvijeće, ili sitne kuglice te mašnice.

Borići od papira

U zadnje vrijeme popularni su i borići od papira koji se lako mogu izraditi presavijanjem i zarezivanjem papira u boji. Zanimljivi su za izradu i djeci, a zgodan su ukras u adventskim aranžmanima ili samostalno na stolu i policama posebno ako se stavi nekoliko u različitim veličinama i skladnim bojama.

Biljne vrste i ostali materijal za dekoracije

Osim tradicionalnih vrsta poput nabrojene crnogorice te božikovine i imele, postoji dosta vrsta koje su prikladne i dostupne baš u božićno vrijeme. Lemprika (Viburnum tinus) ima čvrste, sitne i metalik plave bobice koje mogu poslužiti kao izvrstan kontrast zlatnim ukrasima, a još će se bolje slagati sa srebrnim i bijelim tonovima. Sarkokoka (Sarcococca ruscifolia) podsjeća na božikovinu no zbog sitnijih listova te izostanka bodlji još je prikladnija u aranžmanima i dekoracijama.

Cvatovi hortenzije (Hydrangea macrophylla) i abelije (Abelia grandiflora) veoma su dekorativni posušeni, a izgledaju izvrsno i kada se tretiraju sprejevima u boji. Prirodno posušeni vrlo su popularni i dekorativni plodovi pamuka te grančice eukaliptusa koji se izvrsno uklapaju u vijence i aranžmane, a pamuk je posebno efektan zbog svoje bijele boje i mekane teksture koja podsjeća na snijeg.

Pamuk u božićnoj dekoraciji

Također brojne vrste relativno neuglednih suhih cvjetova, grančica, plodova ili listova mogu poprimiti doslovno novi sjaj i zablistati u božićnim dekoracijama uz samo malo zlatnog ili srebrnog spreja. Za primjer jedna od takvih vrsta je mali zimzelen (Vinca minor), čest pokrivač tla u vrtovima, ali i šumama, čiji izboji imaju tako raspoređene vršne listove da kada se sprejaju izgledaju poput malih zlatnih cvjetova. U plitku zdjelu dna prekrivena dekorativnim kamenčićima, mahovinom te nešto grančica i brezine kore dodate svijeće i mašnu i imate zanimljiv prirodni adventski aranžman. Brojne dekoracije mogu se izraditi i od najobičnijih materijala u kućanstvu poput špage, lika, papira za pečenje, kartonskih tuljaka, vate te malo ljepila, mnogo mašte i vrijednih ruku.