Ptice su poput svih živih bića neraskidivi dio prirode u kojoj imaju svoju ulogu. Od mnogobrojnih vrsta nama su trenutno najzanimljivije ptice koje u našim krajevima obitavaju čitave godine. Opstanak im ponajviše ovisi o vremenskim prilikama; iako su vrlo prilagodljive i snalažljive, pomalo postaju ugrožene zbog neprirodnih uvjeta u kojim se nalaze – osobito u većim gradovima gdje gube svoja prirodna staništa, a s njima i hranu. Hladne zime, snježni pokrivač i led to dodatno otežavaju, pa će naša intervencija biti dobrodošla.
Uz malo truda i novaca, uvelike im možemo pomoći, pa će zimu preživjeti veći broj jedinki. U gradovima i obližnjim šumama obitava mnogo vrsta ptica: sjenice, vrapci, češljugari, crvendaći, palčići, kosovi, djetlići, šojke, golubovi, grlice, gugutke, batokljuni… U blizini voda obitavaju galebovi, labudovi, patke… Pri pomaganju pticama djelujemo i na prirodnu ravnotežu vrta. Da bi prehranile sebe i svoje mladunce, ptice od proljeća do jeseni mogu pojesti na tisuće ličinki, gusjenica i raznih odraslih štetnih insekata koji nam ugrožavaju biljke. Osiguramo li pticama hranu i zimi, velika je vjerojatnost da će se zadržati u blizini čitave godine. Zato jer se neće trebati seliti u potrazi za hranom i vodom. Usto, moći ćemo promatrati ta prekrasna bića, a jutra i večeri biti će ispunjene njihovim pjevom.
Koju hranu odabrati?
Od hrane za ptice najzdraviji su insekti, sjemenke (buča, bundeva, konoplja, lan, suncokret, kukuruz, riža i ostale žitarice), orašasti plodovi (lješnjaci, kikiriki, orasi…), voće (jabuke, kruške, razne bobice, suho voće…), ostaci povrća i masnoće (svinjsko salo, goveđi loj i kikiriki maslac).
Hranilice, pojilice i kućice za ptice mogu biti ukras vrta, balkona ili prozora. Možemo ih nabaviti u trgovačkim centrima i specijaliziranim trgovinama za životinje, ali i načiniti sami. Trebamo pripaziti da nisu suviše jarko obojene i ukrašene, jer to ptice može odbijati i plašiti. Najbolje je da su što prirodnije i ne odudaraju od okoliša. Trebat ćemo ponešto alata i pribora, a najviše pištolj s vrućim ljepilom, čavle, čekić, škare, konop i razni drugi materijal. Pri postavljanju biramo skrovito mjesto nedostupno mačkama ili ih postavljamo na glatke, metalne stupiće. Hranilice i pojilice i nama trebaju biti pristupačne.
Kućice pticama mogu biti zimsko sklonište, ali i trajnija nastamba. Jednostavne kućice i hranilice možemo načiniti s tetrapakom od mlijeka ili soka. Dobro ih operemo, izrežemo otvor, obojimo ih ili ukrasimo, te objesimo ili učvrstimo na prikladno mjesto. Kućice možemo načiniti od drva, grana, kore, iverica ili šperploče, te ih obojiti (zaštititi) i ukrasiti. Postavimo li ispred malo širu daščicu, ujedno može biti hranilica. Ako u blizini nema mačaka, hranu za ptice možemo rasuti po tlu, betonu i terasi, te klupčici prozora, ogradi balkona ili uz kućice za ptice. Za hladna vremena hranu redovito dodajemo. Po granama voćaka, drveća i grmova možemo objesiti jednostavne hranilice od raznih materijala.