Konopljasta kopriva, lat. Galeopsis speciosa Mili. Pripada u rod Galeopsis, a narodna imena su šareni šuplji zub, naočiti šupljozub, naočita kacigarka i šarenkasta srba.

Jednogodišnja konopljasta kopriva pripada usnaticama (Lamiaceae (Labiatae), za razliku od obične koprive (Urtica dioica) nema kemijskih sastojaka koji karakteriziraju ovu drugu vrstu, tj. običnu koprivu – ova ne peče.

Brzo sušenje

Razdoblje cvjetanja proteže se od lipnja do listopada, ubire se cvatuća zelen sa žutim cvjetovima. Osušena droga ima karakterističan balzamičan miris i slankast, blago gorak okus. Raste u sjenovitim šumama i grmlju, na obalama vodotoka, kao korov na poljima, i uz ceste, voli vlažno tlo, bogato hranivim tvarima, javlja se u rasponu od brda do brda. Dijelovi biljke koji se koriste su list i cvijet.

Treba ju brzo osušiti te čuvati u zatvorenim posudama (mora se osušiti u roku od 6 sati po branju, jer inače razvije otrovnu plijesan).

Sastav i djelotvorne tvari: droga sadrži eterično ulje, ponešto saponina, trijeslovine, iridoide, do 10 % mineralnih tvari, posebito puno topive silicijeve ili kremene kiseline, fitosterole, pektine, vitamin C i još mnoge druge sastojke.

Djelovanje i upotreba

Da je riječ o važnoj biljci, očigledno je po broju sastojaka. Zbog velike količine silicijeve kiseline, konopljasta kopriva djeluje slično kao i preslica. Izlučivanje tekućine preko bubrega (diuretično djelovanje) potiču mineralne tvari i saponini. Te aktivne tvari poboljšavaju izlučivanje sluzi iz pluća i bronhiola te iskašljavanje sluzi (ekspektorans). Zbog trijeslovina, konopljasta kopriva djeluje kao blagi adstringens.

Jednako kao i preslica potiče nastanak bijelih krvnih zrnaca i poboljšava opće zdravstveno stanje. Upotrebljavamo ju kod slabokrvnosti i bolesti krvožilnog sustava, ali samo kao dodatno sredstvo. Cvjetove valja koristiti kod probavnih smetnji, skrofuloze i kožnih osipa. U tu svrhu pije se jedna šalica u prijepodnevnim satima. Kod čireva i proširenih vena pomažu oblozi od ostataka čaja konopljaste koprive. Koristi se u homeopatiji kod oboljenja slezene. Vrlo uspješno djeluje kod kroničnih katara i katara bronhiola, oslabjelih pluća te kod infekcijskih, gripoznih bolesti.

Čaj: 1 žlicu droge preliti vrućom vodom i čaj ostaviti da odstoji 10-15 minuta. Zasladiti ga medom i piti po dvije do tri šalice na dan u malim gutljajima. Nakon 6 tjedana napraviti pauzu (stanku) najmanje dva tjedna. Čajem natopljeni povez upotrebljava se kao topli oblog.

Izvor: http://www.koval.hr/

Prethodni članakLjekovita medvjetka i stolisnik čiste krv
Sljedeći članakSladoled dodane nutritivne vrijednosti
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.