Čajevi za pročišćavanje organizma, koji se nazivaju i čajevi za detoksikaciju, trebali bi pomoći u oslobađanju tijela od štetnih tvari i na taj način ga podržati u regeneraciji. Kombinacija alkalne prehrane i puno tjelovježbe te sporta u kombinaciji s redovitom konzumacijom detox čajeva tijekom nekoliko tjedana pokreću metabolizam.

Čajevi za pročišćavanje obično sadrže biljke koje imaju pozitivan učinak na tijelo i stoga mogu pozitivno utjecati na vašu kuru pročišćavanja. Kopriva, na primjer, potiče metabolizam, zeleni čaj sadrži antioksidanse koji bi trebali štititi od slobodnih radikala, a korijen đumbira ima detoksikacijski učinak. Maslačak i breza također su uobičajeni sastojci u čajevima za detoksikaciju.

Piti čaj tri puta dnevno

Najčešće se detoks provodi u razdoblju od tri do deset tjedana. Za to vrijeme potrebno je piti šalicu čaja tri puta dnevno. Ujutro nakon ustajanja preporuča se čaj od zelenog čaja jer ima pročišćavajući učinak i često sadrži đumbir, paprenu metvicu ili koprivu. Vrijeme iza blagdana idealno je doba za odluku oko čišćenja organizma pa krenite s odličnim čajem za detoksikaciju.

Zeleni čaj se dobiva iz biljke čajevca i vrlo se često proglašava najzdravijim čajem na svijetu. Čajevac (Melaleuca alternifolia) poznato je i cijenjeno manje stablo ili visoki grm prije svega zbog svojih antiseptičnih i antifungalnih svojstava. Može se koristiti u brojnim pripravcima za zdravlje i ljepotu kože. Radi se od svježih listova i sadrži tvari koje ubrzavaju metabolizam. Bogat je antioksidansima i to onih koji nisu prisutni u voću i povrću. Spada u skupinu najpoznatijih i najcjenjenijih čajeva.

Najznačajniji katehin zelenog čaja naziva se (-)-epigalokatehin-3-galat (EGCG) i upravo je on zaslužan i za mršavljenja. EGCG povećava potrošnju energije potrebne za probavu, apsorpciju i metabolizam hrane. Također, EGCG stimulira oksidaciju masti što rezultira smanjenjem zaliha masnog tkiva. Dodatno, čak i pri prehrani koja obiluje mastima, dugotrajni unos EGCG –a smanjuje nakupljanje masnog tkiva, a time i pojavu prekomjerne tjelesne mase. Zeleni čaj pospješuje metabolizam, pomaže kod visokog krvnog tlaka, štiti od moždanog i srčanog udara te prevenira pojavu dijabetesa kao i Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.

Zeleni čaj

Redovitom konzumacijom ovog čaja smanjuje se rizik od pojave mnogih vrsta raka. Da biste uživali u svim blagodatima zelenog čaja važno ga je pravilno pripremiti. Kako biste sačuvali i u svoj organizam unijeli ove vrijedne sastojke, vodu za pripremu zelenog čaja treba prokuhati, potom pustiti da se ohladi do približno 60 °C i zatim preliti čaj i poklopiti. Čaj koji držimo u vodi 3-5 minuta djeluje stimulirajuće  jer ima više kofeina, a ako ga držimo 5 minuta i više, zbog veće zastupljenosti tanina čajni napitak djeluje blago i umirujuće.

Čaj od koprive odličan je za čišćenje organizma, daje sjaj koži, rješava problem s aknama i kožnim oboljenjima. Kao ljekovita biljka poznata je od davnina: stari Grci su je koristili za masažu protiv reumatskih oboljenja. U srednjem vijeku je korištena kao diuretik i u liječenju bolnih zglobova. Kopriva sadrži znatnu količinu klorofila, mineralnih soli (kalcij, kalij, fosfor, željezo) te vitamina C i provitamina A.

Čaj od koprive

 Osim toga, u njoj je mnogo flavonoida, triterpena, sterola i drugih sastojaka koji pozitivno djeluju na naš organizam. U današnje vrijeme najviše se koristi kao diuretik kod upala mokraćnih puteva i bubrežnih kamenaca te kao pomoć u liječenju reumatskih tegoba. Za koprivu se često u literaturi kaže da je sredstvo za čišćenje krvi jer djeluje na način da potiče izmjenu tvari pa samim time i uklanjanje štetnih tvari što ide pod ruku s procesom mršavljenja. Stručak mladih listova koprive treba kuhati 15 minuta u litri vode, procijediti i popiti tijekom dana.

Čaj se preporučuje piti mjesec dana. Dekokt od korijena koprive značajan je kod problema s prostatom i djeluje kao blag diuretik. Priprema se tako da se jedna žlica korijena koprive kuha 10 minuta, ostavi da odstoji 5 min poklopljeno i procijedi. Pije se dva puta dnevno između obroka. 

Čaj od maslačka snažan je antioksidans i bogat je mineralima. Svi dijelovi sadrže mliječno bijeli sok gorka okusa. Korijen i list maslačka sadrže gorke tvari (taraksacin), triterpene, seskviterpene, fitosterole i inulin. Korijen vađen u jesen ili rano proljeće sadrži veću količinu inulina, a proljetni listovi sadrže holin. Biljka sadrži i triterpene, flavonoide, fitosterole, kavenu kiselinu, karotinoide i mineralne tvari. Maslačak se zbog visokog sadržaja gorkih tvari koristi za poboljšanje apetita. List se upotrebljava kao dobar diuretik pa često dolazi u kombinaciji s nekim drugim vrstama u sastavu detox čajeva. U narodnoj medicini već se niz desetljeća koristi za ublažavanje i liječenje brojnih zdravstvenih tegoba, a najčešće se konzumira kao čaj. Za pripremu čaja koriste se svi dijelovi biljke, a korijen maslačka toliko je jak da se može koristiti i kao zamjena za kavu.

Znate li?

Korijen maslačka sadrži antioksidans tanin i prema posljednjim istraživanjima dokazano smanjuje toksine u tijelu odnosno jetri, te ima hidralatski učinak na cijeli organizam. Pomaže u probavi, čišćenju jetre, regulira krvni tlak te razine šećera i kalija u krvi. Prije same pripreme, potrebno je provjeriti da biljka nije tretirana pesticidima ili drugim štetnim kemikalijama.

Da bi se iskoristio puni potencijal korijena maslačka, najbolje ga je koristiti kao dekokt koji se priprema na način da se pomiješa 30 grama suhog korijena maslačka sa 60 grama svježeg te se smjesa prelije sa 2,5 decilitara vode u što se doda i prstohvat soli. Pustite tekućinu da provri, prekrijte posudu i lagano kuhajte 20 minuta. Nakon kuhanja, sadržaj procijedite, te pijte po tri šalice “čaja” dnevno. Također, može se pripremiti i čaj od cvjetova maslačka tako da se preliju dvije žlice osušenih cvjetova sa dvije šalice vruće vode. Poklopite i pustite da stoji 5 minuta. Nakon toga procijedite i poslužite. Najbolje je izbjegavati dodavanje sladila, ali ako baš ne možete piti nezaslađen čaj, dodajte žličicu meda ili stevije.

Čaj od maslačka

Čaj od hibiskusa od davnina je korišten u Egiptu, Kini i drugim zemljama kao sredstvo za ljepotu. Sadrži obilje antioksidansa koji eliminiraju štetne slobodne radikale iz organizma. Za čaj od hibiskusa uglavnom se koristi cvijet hibiskusa. Ima slatki okus i rubinsko crvenu boju stoga često podsjeća na čaj od brusnice. Ne sadrži kofeini ima malo kalorija. Hibiskus (Hibiscus sabdariffa) je jedan od najljepših cvjetova tropskih zemalja. Prepoznatljive crvene boje i kiselkaste arome, posjeduje blagotvorna svojstva koja se cijene već stoljećima. Jedno od njih je i pomoć u regulaciji tjelesne mase. Naime, hibiskus je vrijedan izvor vitamina C i flavonoida koji pomažu detoksikaciju organizma. Hibiskus je ujedno i diuretik te smanjuje osjećaj nadutosti.

Čaj od hibiskusa

Čaj od hibiskusa ujedno obiluje tvarima koji inhibiraju enzime čija je uloga apsorpcija masti i ugljikohidrata. Poznato je da inhibira proizvodnju amilaze – enzima koji razgrađuje škrob i druge složene ugljikohidrate. Također, sadrži fazeolamin koji inhibira metabolizam masti. Posljedica je smanjena apsorpcija šećera i masti što doprinosi vitkoj liniji. Čaj od hibiskusa priprema se tako da tri žlice osušenog cvijeta prelite sa šest šalica vode. Ostavite da ključa 10 minuta, a potom uklonite s vatre i ostavite da stoji još 20 minuta. Procijedite i prema želji dodate limun i mentu te zasladite medom ili stevijom.

Čaj od rooibosa ima osvježavajući okus, bogat mineralni sastav, a sadrži snažni antioksidans, koji usporava starenje te djeluje kao zaštita protiv mnogih bolesti. Rooibos je grmolika biljka koja uspijeva u vrlo specifičnim uvjetima: pješčano tlo, suha klima s malo padalina na sušnoj visoravni Južnoafričke Republike, u pokrajini Cedarberg. Njegova su i

zvanredna svojstva već dugo poznata starosjediocima tamošnjih krajeva koji ga stoljećima koriste kao ljekovit i osvježavajući napitak. Svi pokušaji uzgoja ove specifične biljke u drugim podnebljima svijeta nisu uspjeli.  Poznat je više od 300 godina. Nazive crveni grm i crveni čaj dobio je zbog igličastih crvenkastih listića. Odličan je čaj za detoksikaciju, a ne sadrži kofein. Bogat je izvor antioksidansa (pogotovo specifičnih flavonoida, aspalatina i notofangina), C vitamina, kao i minerala, zbog čega ima brojne prednosti.

Obiluje i mineralima: željezom, kalcijem, kalijem, bakrom, fluorom, manganom, cinkom i magnezijem. Blagotvorno djeluje na blistavost i mladolikost kože, a neka japanska su istraživanja pokazala i da znatno smanjuje svrbež povezan s dermatitisom. Ima jaka antimutagena i imunomodulatorna svojstva, zahvaljujući kojima je po zdravstvenim dobrobitima ravan popularnom zelenom čaju. Antimutagenim svojstvima sprečava oštećenja DNA stanica, koja mogu prerasti u rak. Ovaj čaj možete piti u neograničenim količinama.

Čaj od roibosa

Jednu čajnu žličicu rooibosa prelijte s 2,5 dcl vrele vode i ostavite poklopljeno pet minuta, a zatim procijedite. Također preporuča se i rooibosova čajna mješavina: prelijte jednu čajnu žličicu rooibosa, pola čajne žličice naribanog đumbira, ¼ čajne žličice ribane korice limuna, jednu čajnu žličicu sušenih jabuka i malo crnog papra s litrom vrele vode. Ostavite poklopljeno pet minuta, procijedite i zasladite s medom po želji.

Čaj od šipka posebno je ljekovit u zimskim mjesecima kada doprinosi zaštiti imuniteta od prehlade i kao oblik hidratacije za vrijeme povišene tjelesne temperature. Koriste se plodovi koji moraju biti tvrdi i svjetlocrvene boje. Sakupljene plodove je najbolje sušiti na temperaturi do 50 °C jer će samo tako zadržati svoju prirodnu svjetlocrvenu boju. Listopad i studeni idealno su vrijeme za berbu ploda divljeg šipka također poznatog kao divlja ili pasja ruža (Rosa canina). Veoma ugodnog, diskretno kiselkastog okusa ovaj napitak sadrži tanine, voćne kiseline, masno ulje u sjemenu, flavanoide, karotin, vitamin E i K.

Unos čaja od šipka smanjuje razinu slobodnih radikala, a zbog antiupalnih svojstva pomaže kod infekcije mokraćnog sustavate je izuzetno dobar kod sprečavanja prehlada i raznoraznih virusnih infekcija. U vrijeme detoxa, posebno je dobar jer stimulira mokrenje, a i pročišćava krv. Šipak sadrži i trjeslovine koje imaju sposobnost stezanja, što olakšava probleme s proljevom, osobito onim koji je izazvan groznicom. Pektini i organske kiseline iz šipka imaju diuretički učinak, a organske kiseline potiču izlučivanje probavnih sokova te tako ublažavaju gastritis. Novija su istraživanja pokazala da bi šipak mogao pomoći ublažavanju bolova i povećanju pokretljivosti zglobova zahvaćenih artritisom. Stavite jednu do dvije žličice sušenog šipka u šalicu proključale vode. Pustite neka čaj  odstoji 10-15 minuta i procijedite.

Čaj od šipka

Čaj od đumbira je već od davnina prepoznat kao lijek protiv prehlade i gripe, smiruje kašalj te zbog svog antibiotskog svojstva djeluje učinkovito protiv upala. Aktivni sastojak đumbira je gingerol – uljasta gusta tekućina ljutkastog okusa, ima svojstvo analgetika, djeluje protuupalno i antioksidativno te ima antibakterijski učinak. Sadrži vitamin C, vitamine B skupine, magnezij, željezo, kalcij, kalij, natrij i fosfor. Đumbir je snažan antioksidans pomaže u brobi protiv gripe i raznih viroza. Ova začinska biljka ima protuupalna svojstva te sadrži enzim zingibain, koji pomaže u probavi proteina.

Čaj od đumbira

Čaj od đumbira učinkovito djeluje na neugodne probavne tegobe i čisti organizam od otrovnih toksina koji se talože u organizmu. Ovaj čaj također može poboljšati i cirkulaciju jer opušta mišiće oko krvnih žila. Stavite oguljeni đumbir (2 komada od 5 cm debljine) u pola litre kipuće vode i kuhajte ga na laganoj vatri 20 minuta. Čaj procijedite te po želji dodajte med i limun.

Čaj od cimeta je jedan od najučinkovitijih načina da regulirate razinu šećera u krvi. Uz to, cimet stvara osjećaj sitosti, tj. produljuje vrijeme u kojem se osjećate siti. U slučaju prevelike količine šećera u tijelu, jetra ga pretvara u mast. Cimet služi kako bi taj šećer razgradio i poticao tijelo da ga koristi kao izvor energije, a da se ne taloži.

Čaj od cimeta

Za pripremu čaja od cimeta potrebna je mljevena kora cimeta ili cijeli štapić. Priprema se kao i svi ostali čajevi, samo što se ne koriste listovi biljke već osušena kora koja ima posebnu i jaku aromu. Sastojci u receptu dovoljni su za jednu šalicu (240 ml) čaja. U šalicu stavite ½ male žličice mljevenog cimeta i prelijte s 250 ml prokuhane vode. Ostavite da odstoji 10 minuta i procijedite. Ako nemate mljeveni cimet, ali imate štapiće, također možete napraviti ukusan čaj. Bez obzira na to koji oblik cimet imao, prelijevanjem vruće vode dovodi se do ispuštanja aromatičnih i zdravih sastojaka u vodu te se pretvara u ukusan napitak. Štapić je malo lakše koristiti za pripremu čaja od praha, jer ne morate cijediti čaj kroz cjedilo. Jedan štapić cimeta dovoljan je za šalicu čaja od 240 ml.

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakEdukacije vinara o pravilnom uzimanju uzoraka u postupku izdavanja Rješenja
Sljedeći članakOdoljen pomaže u borbi protiv svakodnevnog stresa
dr.sc. Renata Erhatić
Dr.sc. Renata Erhatić diplomirala je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom je fakultetu stekla stupanj magistra znanosti obranom magistarskog rada „Prinos i sadržaj biogenih elemenata ploda rajčice kao rezultat koncentracije NaCl-a u hranjivoj otopini“. Doktorsku disertaciju pod naslovom “Utjecaj supstrata i gnojidbe na rast, razvoj i kemijski sastav mirisave ljubičice (Viola odorata L.)“ obranila je 2012. Na Visokome gospodarskom učilištu u Križevcima radi od 2003., najprije kao stručni suradnik, potom kao predavač i viši predavač, a od 2018. kao profesor visoke škole. Također je izabrana u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika iz područja biotehničkih znanosti. Na Preddiplomskom stručnom studiju Poljoprivreda predaje predmete Ljekovito i aromatično bilje, Bobičasto voće, Žitarice i Zrnate mahunarke, a na Specijalističkom diplomskom stručnom studiju Poljoprivreda nositeljica je predmeta Uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja u ekološkoj i održivoj proizvodnji. Od prvih dana zaposlenja na Visokom gospodarskom učilištu uključena je u stručni i znanstveno-istraživački rad. Objavila je elektronički nastavni materijal „Egzotične ljekovite biljne vrste“ te je sudjelovala u izradi priručnika „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji”. Sudjelovala je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama te je objavila 80 znanstvenih i stručnih radova. Radila je na dva VIP projekta MPŠVG: „Unapređenje proizvodnje povrća korištenjem kalemljenih presadnica“ i „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji“ te dva znanstvena projekta: TEUCLIC „Taxonomy, Ecology and Utilization of Carob Tree (Cerotonia siliqua L.) and Bay Laurel (Laurus nobilis L.)“ i „Procjena adaptabilnosti hrvatskog sortimenta kukuruza i soje u funkciji oplemenjivanja za tolerantnost na sušu–AGRO-DROUGHT-ADAPT“. U sklopu navedenih projekata objavljeno je nekoliko znanstvenih, stručnih, završnih i diplomskih radova koji su predstavljeni na međunarodnim konferencijama. U sklopu Erasmus programa mobilnosti osposobljavala se na nekoliko visokoškolskih ustanova u inozemstvu.