Snažan imunitet se stvara tijekom cijele godine. Prije svega, raznovrsnom prehranom, dovoljnim unosom vode te općenito zdravim načinom života (dovoljno sna, boravak na svježem zraku u prirodi, boravak na suncu, vježbanje i sl.). Proljeće i ljeto su godišnja doba kad sakupljamo ljekovito bilje, sušimo ga te od njega pripremamo razne pripravke. Dolaskom hladnijeg vremena, kad gotovo da ni nema svježeg sezonskog voća i povrća, dolazi razdoblje kad je potrebno dodatno ojačati imunitet.

Osim korištenjem prirodnih pripravaka na bazi ljekovitog bilja kao što su tinkture, čajevi, sokovi i kupke, imunitet se može ojačati i hranom bogatom antioksidansima, vitaminima, mineralima i drugim važnim spojevima. Kod ljekovitih biljnih vrsta posebno su cijenjena eterična ulja koja djeluju na jačanje imuniteta. Npr. eterično ulje origana ili običnog mravinca, eukaliptusa, čajevca, paprene metvce, ružmarina, klinčića, citrusa, lista cimetovca, ravensare (ravintsare) i dr.

Jednostavni domaći pripravci

Eterična ulja se mogu stavljati u difuzore, pojedinačno ili mješavinu, za pročišćavanje zraka u zatvorenim prostorima zatim dodavati u kupke za stopala ili u kupke za cijelo tijela. Za kupke je važno da se eterična ulja ne nakapaju izravno u vodu nego se trebaju nakapati npr. u mlijeko, med ili zobeno vrhnje kako ne bi došla u kontakt s kožom te izazvala alergijske reakcije. Eterično ulje npr. ravensare i/ili čajevca se može pomiješati s nekim biljnim uljem (npr. bademovim). Može se utrljati u kožu, vrlo su blaga pa ih mogu koristiti i djeca.

Tijekom hladnijih dana češće se poseže za začinima među kojima su cejlonski cimet i klinčić; najpopularniji zimski dodaci slatkim jelima i napitcima. Imaju antioksidativno, protuupalno, antibakterijsko, antigljivično i mnoga druga djelovanja. Cimet je najjednostavnije konzumirati tako da se nariba jedna jabuka i pospe sa žličicom cimeta. od klinčića se može napraviti čaj ili tinktura.

Čaj od klinčića: 10-ak pupoljak klinčica staviti u 250 ml vode. Kad zavrije, kuhati još 2-3 minute te ostaviti poklopljeno da odstoji još nekoliko minuta. Piti prema potrebi, pri pojavi prvih simptoma prehlade, probavnih tegoba i sl. ili preventivno.

Nikako NE PITI svakodnevno zbog djelovanje klinčića na razrjeđivanje krvi, a trudnice i dojilje ga ne bi smjele koristiti.

 class=
Napici s cimetom ojačavaju imunitet

Ojačan imunitet tijekom cijele zime

Agrumi ili citrusi su najcjenjenije voće dolaskom hladnijih dana jer imaju veliku nutritivnu vrijednost. Također, dospijevaju kad nam najviše trebaju kako bi imunitet ostao ojačan tijekom cijele zime. Najpoznatiji su po bogatstvu vitamina C, a imaju antioksidativno, antimikrobno, antikancerogeno, protuupalno i druga djelovanja.

Osvježavajući napitak za jačanje imuniteta: ocijeđeni sok 2-3 naranče, 1 limuna, 1 crvenog grejpa pomiješati sa žlicom meda, malo naribanog đumbira i malo kajenskog papra uz dodatak vode po želji. Ako želite gorči napitak, umjesto crvenog grejpa dodati žuti, a ako želite slađi napitak, dodati zeleni grejp.

Voće koje dospijeva u vrijeme opadanja imuniteta, a ima snažno imunostimulativno djelovanje je mogranj, nar ili zrnati šipak (Punica granatum L.). Najbolje ga je jesti svježeg ili piti iscijeđeni sok. Koru netretiranog ploda nikako nemojte baciti jer je znanstveno dokazano da ima također imunostimulativno, ali i jako antidijarealno djelovanje te se sušena kora koristi za čaj.

Od voća je za dobar imunitet još jako važno bobičasto, odnosno šumsko voće. Najpoznatije je po antioksidativnom djelovanju, ali ima i mnoga druga, kao što su antibakterijsko, antikancerogeno, diuretsko, protuupalno, antiseptičko. Sva ona pridonose boljem imunitetu. Najbolje ga je jesti svježeg, ali u zimskim danima će od koristi biti i smrznuto ili kao pekmez, džem ili sok. Može se koristiti kao npr. dodatak kašastim sokovima ili pojesti samostalno za međuobrok.

Od bobičastog voća se može istaknuti crni ribiz (Ribes nigrum L.) zbog svojeg izvrsnog nutritivnog sastava zbog kojeg ima antioksidativna, antimikrobna, protuupalna, antiseptička i brojna druga svojstva. Osim plodova, listovi su također vrlo ljekoviti.

Priprema čaja od lista crnog ribiza: 2 žličice suhog lista crnog ribiza preliti s 250 ml kipuće vode; ostaviti 5-10 minuta poklopljeno te procijediti i piti tri puta dnevno po jednu šalicu između obroka.

Najpoznatiji zimski šumski plod je šipak, plod divlje ruže (Rosa canina L.), koji se odmah nakon berbe mora osušiti i usitniti. Osušeni i očišćeni plodovi čuvaju se na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Čaj od šipka izrazito je cijenjen zbog C vitamina. Osim za podizanje imuniteta i zaštitu od prehlada šipak pomaže kod umora, anemije te kod problema organa za probavu i urinarnog trakta. Čaj je najpoznatiji, no šipak se upotrebljava i za pripremu džemova, želea, marmelada, sirupa, juha te bezalkoholnih i alkoholnih pića.

Napitak za imunitet: tri žlice usitnjenog i osušenog ploda šipka preliti s 0,5 l hladne vode i ostaviti da odstoji tri dana. Zatim prokuhati (kuhati pola sata), ostaviti da se ohladi i pomiješati s istom količinom mlijeka. Zasladiti žlicom meda i piti pred spavanje.

Čaj: žlicu usitnjenog i osušenog ploda šipka preliti s 2 dcl kipuće vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 15 min. Procijediti i zasladiti s medom prema želji. Piti, svježe pripremljen, tri puta na dan prije jela.

 class=
Čaj od šipka koristi se za podizanje imuniteta te kod oslabljene otpornosti organizma

Osim voća, tijekom hladnijih dana je poželjno koristiti što više povrća. Najpoznatija i neizostavna biljka za jačanje imuniteta je češnjak (Allium sativum L.), a odmah iza njega luk (Allium cepa L.). Imaju antioksidativno, antikancerogeno, antivirusno, antibakterijsko, antibiotsko, protuupalno i druga djelovanja.

 class=
Češnjak ima antioksidativno, antikancerogeno, antivirusno, antibakterijsko, antibiotsko, protuupalno i razna druga djelovanja

Čaj od luka za jačanje imuniteta: nasjeckati 1 luk, preliti ga vodom te poklopljeno kuhati 15-20 minuta. Osim luka, čaju možete dodati nekoliko zrna papra, kardamoma i sjemenke komorača. Procijediti te piti zaslađeno s medom. Na sličan način se priprema čaj od ljuski luka.

 class=
Luk

Čaj ,,Tri Mʺ

Jedan od pripravaka za jačanje imuniteta, koji se tijekom jesenskih i zimskih mjeseci priprema od naših samoniklih vrsta je čaj Tri M’ (menta ili metvica, matičnjak i majčina dušica).

Priprema čaja : žličicu osušene majčine dušice preliti šalicom kipuće vode (2,5 dcl), nakon 10 minuta procijediti i prema želji zasladiti bagremovim medom. Piti jednu do tri šalice dnevno, prije obroka.

Dvije žličice lista matičnjaka preliti šalicom kipuće vode (2,5 dcl), nakon 10 minuta procijediti i popiti prije spavanja.

Žličicu lišća suhe metvice, prelijte šalicom kipuće vode (2,5 dcl) i procijedite nakon 5 minuta.

Naravno moguće je i koristiti čajnu mješavinu ovih 3M vrsta.

 class=
Ulje od majčine dušice

izv. prof. dr. sc. Klaudija Carović- Stanko

dr. sc. Monika Vidak

Zavod za sjemenarstvo,

Agronomski fakultet u Zagrebu