Skromna, ali vesela i atraktivna tratinčica koja budnim okom prati sunce, već odavno je postala simbolom ljubavne vjernosti i predanosti. Tom malenom cvjetiću divili smo se još  kao zaljubljena djeca i igrali igru „ voli me-ne voli me“. Stara engleska izreka kaže: “Proljeće nije počelo dok ne možeš jednom nogom stati na 12 tratinčica.“

Tratinčica (Bellis perennis L.) poznata još pod nazivima: krasuljak, katarinčica, bjelka. Trajna je biljka livada, ali naći ćemo je i pored puteva pa sve do 1800 m nadmorske visine. Latinsko ime govori nam da je to lijepa trajnica (bellus-lijep, perennis- trajan). Engleski naziv daisy najvjerojatnije izveden je od day’eye (dnevno oko) jer se cvjetne glavice zatvaraju noću i otvaraju u zoru. Ova svakom poznata livadna biljka na 10 do 15 cm visokim stapkama nosi u sredini žute, a na rubu bijele oko 15, iznimno do 30 mm široke cvjetne glavice.

Listovi su lopatičastog ili jajastog oblika s jednom provodnom žilom, nepotpuno i nejasno nazubljeni. Postepeno se sužavaju u peteljku, a svi zajedno čine prizemnu rozetu. Tratinčica je slabog ali ugodnog mirisa. Okus joj je kiselkast, gorak i lagano trpak. U njezinim cvjetovima uživamo od ranog proljeća do prvih jesenskih mrazeva. Koliko god je ovaj cvijet malen njegova ljekovitost je veličanstvena i moćna za brojne tegobe koje nas i danas muče.

Ta malena biljčica skriva u sebi čitav niz ljekovitih tvari; od saponina, tanina, smole, eteričnog ulja, sluzi, bjelančevina, gorkih tvari do jabučne, vinske i octene kiseline. Tratinčica se kao povrće koristila još u starom vijeku, a kao ljekovita biljka prvi puta se spominje krajem 16. Stoljeća. U Herbalu iz 1597. godine navodi se: „Tratinčica ublažava bolove, posebno kod bolesti kostiju i zglobova, a potrebno je samo staviti oblog od mljevenih listova tratinčice i neslanog maslaca.“ Ljekoviti dijelovi tratinčice su cvjetovi i listovi, a koji se mogu brati od ranog proljeća do kasnog ljeta.

Zbog svog astrigentnog svojstva u starom Rimu oblozi natopljeni sokom od tratinčice koristili su se za liječenje rana nastalih od mačeva i koplja. Bellis perennis cvjetovi koriste se i u tradicionalnoj austrijskoj medicini kao čaj (ili lišće kao salata) za liječenje poremećaja gastrointestinalnog trakta (kod izgubljenog ili slabog teka, smiruje upalu sluznice crijeva, smiruje grčeve želuca i crijeva, pospješuje izlučivanje žuči i bolji rad jetre) i respiratornog trakta (iscrpljujući i grčeviti kašalj, prehlade, bronhitisa, slabosti pluća, infekcije). Tratinčica otklanja štetne tvari iz krvi. Pospješuje izlučivanje mokraćne kiseline, pospješuje bolji rad bubrega, pomaže kod upale bubrega, upale mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala te bubrežnog pijeska i kamenaca.

Čaj, macerat, sirup, mast…

Čaj se priprema od 1 čajne žličice suhe biljke (suhi cvjetovi i listovi) koju prelijemo s 2,5 dl vruće vode. Pustimo da odstoji 10 minuta i procijedimo. Pijemo 2-3 šalice čaja na dan u gutljajima. Također, tradicionalno se od suhih cvjetića tratinčice radio čaj za umivanje. Takva upotreba čaja koristila se za regeneraciju kože. Danas se ekstrakt tratinčice dodaje u kreme koje služe za tretiranje tamnih (staračkih pjega). Ako ste zaljubljenik u bilje možete i sami napraviti macerat. Ovaj mali cvjetak smiruje crvenilo kože, prosvjetljuje melanin u epidermi i dubinski hidratizira kožu.

Za izradu macerata potrebni su vam suhi cvjetovi tratinčice i biljno ulje za maceriranje. U staklenu čašu stavite suhe cvjetove tratinčice i blago pritisnite. Dodajte biljno ulje (može hladno prešano bademovo ulje) tako da ga bude 2-3 cm iznad cvjetova. Uz povremeno miješanje ostavite da odstoji 2-3 tjedna (pazite da barem jedanput dnevno protresete staklenku). Potom dobro ocijedite (možete upotrijebiti prešu). Zatim procijedite kroz sitnu mrežicu i ostavite u boci da se slegnu manje čestice. Zatim odlijte čisti macerat u tamnu bocu. U pučkoj medicini protiv bolova u zglobovima pipremala se mast od listova tratinčice i polovice listova crnog sljeza u podlozi od svinjske masti ili na maslacu. Njome su se trljali zglobovi 2 do 3 puta tijekom dana.

Pripremljena u obliku sirupa koristi se za olakšavanje bolova u grlu i prehlade. Jednu šaku suhih cvjetova tratinčice preliti s jednom litrom hladne vode i ostaviti da odstoji 12 sati. Tekućinu procijediti kroz gazu, umiješati 500 g smeđeg šećera i lagano kuhati 10 do 15 minuta. Sirup ohladiti i uzimati po 1 žlicu 2-4 puta na dan. Tratinčica hladi jetru i čisti krv te je sastavni dio čaja kod upale jetre. Čaj se sastoji se od 20 g cvjetova tratinčice, 20 g listova tratinčice, 20 g plodova osljebada, 10 g pelina (slatki pelin), 20 g kore vrbe, 20 g stolisnika. Jednu žlicu ove čajne mješavine preliti kipućom vodom. Pokriveno ostaviti da odstoji 10 do 15 minuta i procijediti. Nezaslađeni čaj uzimati 3 do 4 puta na dan.

Upotreba tratinčice u kuhinji

Mladi listovi prizemne rozete mogu se koristiti sirovi ili prokuhani tijekom cijele godine. Nijemci smatraju salatu od tratinčice jednako ukusnom kao i onu od matovilca, no u svojim priručnicima naglašavaju da za jelo treba brati samo mlado i nježno lišće. Salata biti će ukusnija ako se ostavi da začinjena odstoji barem 1 sat. Kao posebno zdravo jelo preporučuju se usitnjena izmiješati sa svježim sirom. Ova smjesa sastavni je dio proljetnih kura za „čišćenje krvi“.  

Salata s tratinčicama

S obzirom damladi listovi tratinčice sadrže 20 -40 mg % vitamina C i 4 mg % karotina, od njih možemo još pripremiti i dobru vitaminsku salatu koja se sastoji od 200 g mladih listova tratinčice, jedne jabuke, oraha po želji, jednog jajeta, maslinovog ulja, soli i papra i nešto cvjetova tratinčica kao ukras. Tvrdi i zeleni pupoljci mariniraju se i upotrebljavaju kao začin umjesto kapara.Otvoreni cvjetovi tratinčice također su jestivi i mogu sirovi poslužiti u kulinarstvu u obliku namaza ili za dekoriranje različitih jela.

Namaz od sira sa tratinčicom: 250 g svježeg sira, 1 češanj češnjaka, 2 čajne žličice limunovog soka, 1 šaka cvjetova tratinčice, mlijeko, sol, papar, šećer.Cvjetove tratinčice sitno narezati i kremasto umiješati sa svježim sirom, nasjeckanim češnjakom i limunovim sokom. Dodati malo mlijeka te namaz začiniti solju, paprom i šećerom. Namaz poslužiti uz crni kruh i pečeni neoguljeni krumpir. Napomena: nije preporučljivo koristiti tratinčicu kao lijek u trudnica!

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakU Sv. Ivanu Zelini otvoren prvi Gljivarsko edukativni park u Hrvatskoj
Sljedeći članakOpločenje i uređenje vrta
Lidija Vuljanić, dipl. ing. agr.
Vanjska je suradnica za ljekovito bilje i aromaterapiju u tvrtki TISA-art i Aromaterapija. Vanjska je suradnica za ljekovito bilje i aromaterapiju u tvrtki TISA-art i Aromaterapija. 2000. godine diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, a 2002. završila za aromaterapeuta u prvom hrvatskom učilištu za aromaterapiju „AROMAVITA“ gdje je prakticirala aromaterapiju s klijentima. Po završetku obrazovanja i prakse bila je predavač iz nastavnog predmeta „Uzgoj i prerada ljekovitog bilja“ u programu „Aromaterapeut-specijalist“. Od 2011. – 2013. godine u ustanovi za obrazovanje odraslih „GALBANUM“ voditelj je programa Uzgoj i prerada ljekovitog bilja“. Također je održavala stručna predavanja po knjižnicama grada Zagreba o aromaterapiji i fitoterapiji te pisala za ADIVA PLUS časopis o eteričnim uljima i njihovom utjecaju na ljudsko zdravlje.