S dolaskom zime i sve češćim boravkom u zatvorenim prostorima, tijelo postaje osjetljivije na razne infekcije i bolesti. U takvim uvjetima posebno je važno voditi računa o jačanju imuniteta, prirodnom obrambenom sustavu tijela koji nas štiti od patogena poput virusa, bakterija i gljivica.
Održavanje snažnog imuniteta ključno je za zdravlje, a na njega utječe niz čimbenika poput prehrane, fizičke aktivnosti, sna i razine stresa. Konzumacija začinskog bilja kroz različite napitke, pripravke, jela ili kao dekoracije, spaja ukusno i korisno, pružajući jednostavan način za jačanje imuniteta i prevenciju zimskih bolesti.
Bioaktivni spojevi čuvaju zdravlje
Začinsko bilje sadrži specifične bioaktivne spojeve, poput antioksidansa, protuupalnih, antivirusnih, antibakterijskih i antimikrobnih tvari, koji igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja. Konzumacija čak i jedne vrste začinskog bilja može pružiti višestruke blagodati zahvaljujući njenim ljekovitim svojstvima.
Menta, primjerice, nudi širok raspon zdravstvenih koristi, uključujući antimikrobno, antioksidativno i protuupalno djelovanje. Štiti stanice i jetru, potiče zdravu probavu te regulira razine šećera u krvi.
Jedna biljka – višestruka ljekovita svojstva
Bosiljak može smiriti probavne upale, ojačati imunitet i pomoći u borbi protiv infekcija zahvaljujući protuupalnim, antibakterijskim, antivirusnim i antifungalnim svojstvima. Također, pomaže kod kašlja, prehlade i respiratornih problema. Čaj od bosiljka često se koristi za ublažavanje simptoma prehlade i grlobolje. Priprema se prelijevanjem 1 žličice sušenog bosiljka s 2 dcl kipuće vode, ostavlja 10 minuta i procijedi. Bosiljak se može koristiti svjež ili sušen i dodavati u razna jela.
Timijan sadrži eterična ulja, koja imaju snažna antibakterijska i antivirusna svojstva koja pomažu u borbi protiv patogena, uključujući bakterije i viruse, te podržavaju tijelo u borbi protiv infekcija. Koristi se i za ublažavanje simptoma prehlade i kašlja. Njegova antibakterijska i protuupalna svojstva pomažu u čišćenju dišnih puteva, olakšavaju disanje i pomažu tijelu da se lakše bori protiv respiratornih infekcija. Konzumacija svježeg ili sušenog timijana, bilo u obliku čaja, začina ili eteričnog ulja, može biti korisna za jačanje imuniteta i prevenciju bolesti.
Ružmarin jača imunitet zahvaljujući bogatstvu bioaktivnih spojeva s antibakterijskim, antivirusnim i antifungalnim svojstvima, koja pomažu u borbi protiv patogena, uključujući bakterije, viruse i gljivice. Bogat je antioksidansima poput ružmarinske kiseline koja ima snažna protuupalna svojstva i štiti stanice imunološkog sustava. Svježi ili sušeni ružmarin dodaje se u razna jela, poput pečenja, marinada, povrtnih jela i juha. Čaj od ružmarina priprema se na isti način kao i čaj od bosiljka. Eterično ulje ružmarina može se koristiti za inhalaciju i tako pomoći u čišćenju dišnih puteva i ublažavanju simptoma prehlade. Tinktura od ružmarina može biti korisna za jačanje imuniteta jer doprinosi boljoj cirkulaciji i smanjenju stresa.
Peršin je izvrstan saveznik za jačanje imuniteta jer je bogat vitaminima C, A i K, antioksidansima te mineralima poput željeza i magnezija, koji doprinose općem zdravlju i podržavaju optimalno funkcioniranje imunološkog sustava. Može se dodati u salate, juhe, variva ili pripremiti svježi nutritivno bogat sok u kombinaciji s limunom i povrćem. Čaj od peršina jednostavno se priprema prelijevanjem svježeg lišća vrućom vodom, a sitno nasjeckan peršin savršeno obogaćuje rižu, tjesteninu ili povrće. Za najbolje rezultate treba koristiti svježi peršin jer sadrži najviše korisnih spojeva.
Đumbir, zahvaljujući aktivnim spojevima poput gingerola i zingerona koji posjeduju protuupalna, antioksidativna i antimikrobna svojstava, može pomoći u borbi protiv infekcija, smanjenju upala i jačanju imuniteta. Čaj od đumbira priprema se tako da se đumbir nareže na komadiće i prelije vrućom vodom, a mogu se još dodati i limun i med. Naribani đumbir može se pomiješati s medom i konzumirati po žličicu dnevno za ublažavanje simptoma prehlade, ali i za povećanje energije. Svježi đumbir može se dodati u različite napitke, juhe, variva i marinade. Preporučuje se piti toplu vodu s nekoliko kriški đumbira tijekom dana. Sve kako bi se osigurala hidratacija i iskoristio protuupalni učinak đumbira. Konzumacija đumbira u velikim količinama može izazvati probavne smetnje.
Kurkuma je izvrsna za jačanje imuniteta zbog svog aktivnog spoja kurkumina, koji ima snažna protuupalna, antioksidativna i antibakterijska svojstva. Zlatno mlijeko, koje se priprema miješanjem prstohvata kurkume s toplim mlijekom, medom i crnim paprom, ukusan je napitak koji pomaže u jačanju imuniteta. Čaj od kurkume priprema se tako da se kurkuma prokuha u vodi, a po želji se dodaju limun i med. Kurkuma se može dodavati u različita jela poput juha, riže, curryja i smoothieja. Za pripremu pripravka za jačanje imuniteta, potrebno je pomiješati prstohvat praha kurkume s medom.
Češnjak je izvrstan za jačanje imuniteta zbog svojih antibakterijskih, antivirusnih i antifungalnih svojstava. Ključni spoj, alicin, oslobađa se kada se češnjak nasjecka ili zdrobi, a najveću učinkovitost ima ako se konzumira sirovi češnjak jer toplina može smanjiti količinu alicina. Kombinacija sitno nasjeckanog češnjaka i meda pomaže u jačanju imuniteta i borbi protiv prehlade. Iako kuhanje smanjuje količinu alicina, češnjak i dalje pruža korisne hranjive tvari kada se koristi u jelima. Iako je češnjak vrlo koristan, konzumirati ga treba u umjerenim količinama jer veće količine mogu izazvati iritaciju želuca ili neugodne probavne smetnje.
Origano pomaže u borbi protiv infekcija zbog svojih antibakterijskih, antivirusnih i antifungalnih svojstava. Svježi ili suhi origano može se koristiti za pripremu čaja. Jedna žličica suhog origana prelije se vrućom vodom, ostavi da odstoji 5-10 minuta i procijedi. Ovaj čaj pomaže kod prehlade i respiratornih problema. Svježi ili suhi origano može se dodavati u razna jela poput pizza, tjestenina, variva, juha, salata ili marinada. Tinktura origana može biti snažan način za jačanje imuniteta zbog jakih antibakterijskih svojstava. Obično se uzima nekoliko kapi razrijeđenih u vodi ili čaju.
Svježe ili suho bilje?
Većina začinskog bilja najkorisnija je u svježem obliku, jer zadržava maksimalnu količinu esencijalnih ulja, vitamina i bioaktivnih spojeva. Međutim, neke hranjive tvari, poput karotenoida i fenolnih spojeva, postaju raspoloživije nakon termičke obrade. Suho bilje ima duži rok trajanja i intenzivnije arome pa treba voditi računa da ga se koristi u manjoj količini nego svježe. Suho začinsko bilje čuvajte na hladnom, suhom i tamnom mjestu kako biste sačuvali njihove arome i svojstva, daleko od izravne sunčeve svjetlosti i izvora topline. Najbolje je pohraniti ga u hermetički zatvorene staklene posude ili metalne limenke kako bi se sačuvala aroma i kvaliteta.
Svježe bilje zamotajte u vlažan papirni ubrus, stavite u plastičnu vrećicu ili posudu, ali ostavite malo prostora za cirkulaciju zraka. Vlažan papir sprječava da se osuše, a vrećica pomaže zadržati vlagu. Tinkture i eterična ulja treba čuvati u tamnim staklenim bočicama, na hladnom i tamnom mjestu, daleko od sunčeve svjetlosti i izvora topline. Bočice moraju biti čvrsto zatvorene kako bi se spriječilo isparavanje, oksidacija i gubitak učinkovitosti. Posavjetujte se s liječnikom prije upotrebe začinskog bilja, budući da određeni sastojci mogu izazvati probleme kod nekih osoba.