Udruga voćara, vinogradara i povrćara Općine Sveti Martin na Muri i tvrtka Digital Agro iz Zagreba su u Izletištu Goričanec u Svetom Martinu na Muri predstavili u prvom redu dron ili bespilotnu letjelicu koja može zamijeniti neku mehanizaciju i radnike u obavljanju poljoprivrednih poslova i to na vrlo kvalitetan način i ne za visoku cijenu.

Pozdravne i uvodne rečenice izrekao je Mladen Dobranić, predsjednik svetomartinske udrug. Potom je predao riječ stručnjacima iz tvrtke Digital Agro. Poljoprivrednim proizvođačima o dronu i njegovoj uporabi te učinkovitosti govorili su Igor Frljužec, direktor tvrtke, te tim vrsnih agronoma u sastavu: Marija Curiš, Iva Hrelja i Tin Batur. Predstavljena je ponuda tvrtke Digital Agro u koju spadaju monitoring klimatskih uvjeta, mapiranje voćnjaka i vinograda, analiza bujnosti i vegetacije, identifikacija i analiza problematičnih zona, izrada i analiza mapa bujnosti i zdravstvenog stanja, identifikacija problematičnih zona, izrada mapa za preciznu primjenu te primjena poljoprivrednim dronom DJI Agras koji je i prikazan nazočnima.

Dron je efikasan i nad manjim parcelama

Nakon što je dron stavljen u pogon te je prikazan način prskanja (tretiranja pesticidima) uslijedili su upiti nazočnih poljoprivrednika. Prvo pitanje bilo je može li se dron koristiti na manjim površina kakvih je mnogo ili najviše u gornjem dijelu Međimurja? Direktor Frljužec je odgovorio kako dron može savršeno djelovati i u takvim uvjetima jer je opskrbljen sa svim podatcima. Povezan je na sustav ARKOD-a kao i druge važne sustave. Dron leti na maksimalnoj visini do 10 metara, poštujući sva pravila kretanja zrakom. Točnost djelovanja na parceli je u centimetar, kazao je Frljužec.

Dronovi nad našim poljima bit će stvarnost

Zanimalo je poljoprivrednike što je najveća vrijednost obavljanja poslova dronovima. Dronovi su stvarnost i budućnost za obradu poljoprivrednih površina jer konfiguracija terena i nedostatak radne snage uvjetovat će uporabu dronova u bregovitom kraju. Pojedincu za sada dron neće biti isplativ, ali zato može biti isplativ za njegovog vlasnika. On dronom može obavljati usluge za druge poljoprivredne proizvođače, rečeno je u opširnijem osvrtu.

Rečeno je kako predstavljena letjelica sa svim dodatcima i elementima stoji oko 70.000 eura. To nije malo, no može biti vrlo brzo isplativo. Nekoliko ratara zanimalo je djelovanje na kulture kao što su kukuruz, šećerna repa, tikve, pšenica i drugo. Rečeno je kako se tretiranja moraju obaviti u vrijeme vegetacije i ne postoji opasnost da se škropiva, gnoj i voda prenesu na susjedne površine, jer računalnom tehnikom točno se odrede rubnici površine.

Putari će nestati iz vinograda

Skupu je nazočio lijep broj vinogradara, a zanimljivo pitanje je bilo može li dron iznositi posude s grožđem iz vinograda? Taj posao desetljećima u Međimurju obavljaju ‘putari’ koji na leđima u putama iz vinograda iznose grožđe na prikolice ili u prešaonice. Posao je vrlo težak i mogu ga obavljati samo snažni muškarci.

Naravno da je moguće da dron iznosi posude s grožđem iz vinograda. On leti na određenoj visini te ispušta konop na čijem kraju je hvataljka koju za posudu mora spojiti jedna osoba. Vrlo lako i jednostavno i posuda s oko 30 kilograma grožđa zamijenit će putara. Ako će netko to htjeti može se nama javiti i mi ćemo sve pripremiti, rekla je Marija Curiš.

Tijekom vrlo kvalitetnog razgovora dotaknute su brojne teme. Zaključak je kako će vrlo skoro nad međimurskim vinogradima, voćnjacima i njivama letjeti dronovi s pripravcima za visoko kvalitetnu obradu poljoprivrednih površina. Doznali smo kako su već dva (2) drona prodana u Čakovcu.            

Poljoprivrednici su pozorno pratili predstavljanje mogućnosti rada dronom
foto:Stjepan Mesarić