Rad na terenu bit je posla svakog poljoprivrednika. Ali poljoprivreda uključuje i administrativne poslove, kao što su planiranje i dokumentacija. Uz CLAAS softver i hardver za Smart Farming, poljoprivrednici mogu umrežiti svoje strojeve i svoje poljoprivredno gospodarstvo, automatizirati dokumentaciju i idealno voditi preciznu poljoprivredu.

Tehnologija locira poljoprivredne strojeve, prikazuje potrošnju resursa, bilježi podatke o prinosu, vodi brigu o dokumentaciji i utvrđuje potencijal optimizacije. Poljoprivrednik može uštedjeti mnogo vremena, dragocjenih resursa, a time i novca.

Korištenje suvremene informacijske tehnologije

Dugo je vremena poljoprivredu pokretao tehnološki napredak poljoprivrednih strojeva. Danas se, međutim, više ne radi samo o maksimalnom prinosu, već o mjerljivoj učinkovitosti, preciznom korištenju resursa poslovanja i odgovorima na nove izazove. Ti izazovi uključuju povećanu potražnju poljoprivrednih proizvoda, nedostatak kvalificiranih radnika, rastuće troškove i promjenu klimatskih uvjeta. Za sve to postoji rješenje: Smart Farming odnosno pametna poljoprivreda!

Pametna poljoprivreda (Smart Farming) podrazumijeva korištenje suvremene informacijske tehnologije za poljoprivredu, odnosno digitalizaciju vlastitog poslovanja i automatizaciju pojedinih područja. Uz Smart Farming aplikacije poljoprivrednici imaju priliku koristiti senzore, satelitsku tehnologiju i integrirane sustave kako bi smanjili troškove, povećali svoj prinos i smanjili vrijeme provedeno na uredskim poslovima. Osim toga Smart Farming također pomaže poljoprivredniku da posluje održivije.

Senzorske i satelitske aplikacije omogućuju što je moguće precizniji rad na terenu. Rješenja kao što je GPS PILOT CEMIS 1200 tvrtke CLAAS omogućuju poljoprivrednim strojevima tzv. Precision Farming – preciznu poljoprivredu, na primjer kad poljoprivrednici koriste vozne staze koje su definirali i karte aplikacija koje su izradili, što će spriječiti preklapanja i praznine.

Čista preciznost uz CEMIS 1200

S telemetrijskim aplikacijama poljoprivrednik može osigurati stalnu razmjenu podataka između ureda i strojeva, a ista je moguća uz TELEMATICS tvrtke CLAAS. To znači da poljoprivrednik može povezati sve strojeve sa samo jednom digitalnom aplikacijom – čak i u mješovitim voznim parkovima. Povezivanjem sa sustavom upravljanja farmom, poljoprivrednik može osigurati da se svi procesi od unosa granica polja, praćenja vegetacije na poljima do gnojidbe i žetve spoje na jednom mjestu. Senzorska tehnologija, automatizacija i umrežavanje olakšavaju dugoročno i ekonomično planiranje. Strojevi stalno automatski prikupljaju podatke što poljoprivredniku omogućuje analizu prošlih procesa sjetve, gnojidbe i žetve i donošenje boljih odluka za budućnost čime može ostvariti puni potencijal poljoprivredne proizvodnje.

Smart Farming, Izvor class.hr
CEMIS 1200.  Nenadmašna točnost zahvaljujući najsuvremenijem praćenju, Izvor claas.hr
CLAAS connect, Izvor class.hr

Sustav upravljanja GPS PILOT CEMIS 1200

Uz GPS PILOT CEMIS 1200 poljoprivrednik može tijekom cijele godine izvoditi ekonomičnu i jednostavnu preciznu poljoprivredu koja je sigurna u budućnosti. CEMIS sveobuhvatno podržava – u obradi tla, sjetvi, gnojidbi, njezi i žetvi. S automatskim navođenjem staze, poljoprivredni stroj radi kao da je na tračnicama.  (nastavlja se)

Izvor: class.hr

Prethodni članakVrbovečka pera – nezaobilazna i tražena delicija
Sljedeći članakPrehrambeni suverenitet RH i Zajednička poljoprivredna politika Europske unije
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.