Ovogodišnja sezona za uzgoj bundeva je bila izrazito teška i ekstremna prema vremenskim (ne)prilikama.

Kišno proljeće je otežavalo pripremu tla i sjetvu dok su ljetne oluje na nekim područjima odnijele cijeli urod. Česte tuče su oštetile plodove i uveliko smanjile prinos. U kritičnom razdoblju cvatnje je dolazilo i do značajnog pada temperature. Zbog malog broja biljaka po jedinici površine, čestih kiša i nakvašenog tla korovi su buknuli i nisu se mogli uklanjati na vrijeme. Kompeticija korova je znatno utjecala na prinos. Vremenski ekstremi pojačavaju pojavnost i intenzitet biljnih bolesti osobito pepelnice koja brzo suši i uništava lisnu masu.

Za što brže skupljanje preostalog uroda odnosno koštica, treba kvalitetna mehanizacija. Bučina ulja su sve traženija, a kvaliteta sve veća.

Kombajn MOTY KE 3000

Kombajn radi preko hidrauličkog pogona. Ima veliki bubanj za prosijavanje koštica te veliki kapacitet berbe. Jež zahvaća tikvu i prenosi je na pokretnu traku koja je odvodi do sječke. U transportu se podiže u gornji položaj iznad stroja. Sjeme izlazi izrazito čisto s minimalnim gubicima u polju. Posjeduje ARS sustav čišćenja bez usisnog ventila koji omogućava tihi rad bez prašine. Sječka je opremljena automatskim štitnikom od kamena. Čisto sjeme odlazi u spremnik kapaciteta 1800 kg. Sjeme se transportira hidrauličkim transporterom u prikolicu. Na kraju stroja izlazi sasjeckano tijelo tikve koje se distribuira po površini i naknadno zaorava kao organski materijal u tlo. Upravljanje brzinom kretanja je također automatizirano. Kapacitet rada je 1,2-1,5 ha/h. Za rad je potreban traktor od 110 KS. Bubanj za prosijavanje koštica je veličine 3000 mm.

Kombajn MOTY KE 3000

Kombajn Ascon s hederom

Ovaj uređaj ne zahtijeva prethodno prikupljanje bundeva u redove. Ova izvedba hedera direktno ulazi u polje i prikuplja plodove na široku transportnu traku. S nje plodovi odlaze na središnji transporter i odatle cijeli do drvenih sanduka na kraju procesa. Dizajniran je za američko tržište i velike potrebe za noć vještica.

Kombajn Ascon s hederom

Kombajn za poboljšano čišćenje bundeva

Ima poboljšano čišćenje koštica u bubnjevima od nehrđajućeg čelika. Rad je kvalitetan i u teškim uvjetima na polju,na nagnutim terenima gdje nije potrebno naknadno niveliranje stroja. Optimizirani aksijalni rotor dobro razdvaja koštice od mesa i uzbrdo i nizbrdo. Sustavm ostaje i dalje kompaktan i okretan. Potrošnja goriva je 8-12 l/h.

Kombajn Ascon 3, novija varijanta kombajna za bundeve

Svi pokretni dijelovi su učvršćeni vijcima i zamjenjivi su bez zavarivanja. Spremnik za zrno je također od nehrđajućeg čelika i kod novih modela povećan za 60 % što podiže operativnost rada. Nakon berbe razvijene su razne strugalice za koštice te sustavi pranja i sušenja.

Daska za prigrtanje tikvi u redove

Polilyner daska za prigrtanje tikvi u redove

Kopča se u tri točke na prednju hidrauliku traktora. Može se sklopiti u dva dijela u transportni položaj. U donjem djelu se nalazi valjak koji se okreće, a daska se hidraulički upravlja pod željenim kutem iz traktora s ciljem manjeg oštećivanja. Na kraju se nalazi usmjerivač koji formira redove za berbu.

Prethodni članakHokaido tikva osvojila Europu
Sljedeći članakTko će predstavljati Hrvatsku 2024. na svjetskom natjecanju u oranju?
Zoran Maričević, dipl.ing.agr.
Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994.g. na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu, a od 2000.g. i kao Naslovni znanstveni asistent na Veleučilištu u Karlovcu. Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu. Bio je aktivni sudionik Domovinskog rata, uključen kao branitelj na prvim crtama obrane grada Karlovca. Kao pripravnik radio je na Farmi Šumbar poduzeća PPK Karlovačka mesna industrija na poslovima Tehnologa biljne proizvodnje. Tamo je iz prve ruke kroz praksu stekao znanje i iskustvo. Od kraja 1995. do danas, zaposlen je u srednjoj Prirodoslovnoj školi u Karlovcu kao profesor stručnih predmeta u poljoprivredi, u više smjerova koje škola ima. Od 2000. godine radi i na Veleučilištu u Karlovcu kao Naslovni znanstveni asistent. Predaje na smjeru Lovstvo i zaštita prirode na Katedri „Proizvodnja hrane i hranidba divljači“. Piše stručne članke u više stručnih časopisa, a napisao je i knjigu „U gorske oaze“ kao stručno edukativnu literaturu za studente. Zbog popularizacije i edukacije najmlađih članova našeg društva napisao je i slikovnicu „Marko uči o životinjama“.