Opći gospodarski oporavak uzrok je rekordnom povećanju prodaje poljoprivredne mehanizacije u svim većim zemljama! Ključan za porast prodaje je i “dobar učinak poljoprivredne proizvodnje” . I to ne samo ove godine, već se očekuje rast biljne proizvodnje od 18 % i stočarske proizvodnje od 13 % u sljedećih devet godina. To će podržati pozitivne tendencije i u prodaji poljoprivredne mehanizacije i opreme, izrečeno je na marginama nedavnog sajma poljoprivredne mehanizacije i opreme EIMA International u Bologni u Italiji.
U prvih 9 mjeseci ove godine novoregistrirano je u SAD-u 246 tisuća traktora. To je porast od 12 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine. U Indiji, najvećem svjetskom tržištu prodanih jedinica, ostvaren je porast od 25 %. U prvih 9 mjeseci ove godine novoregistrirano je 680 tisuća strojeva. A još 9 od 10 indijskih farmera čeka na traktor.
Porast prodaje i u Europi
U europskim zemljama u prva tri ovogodišnja kvartala zabilježen je porast u odnosu na prošlu godinu od 6,8 % koliko je ostvareno u Njemačkoj. Potom 13 % više u Španjolskoj, 20 % u Velikoj Britaniji i čak 44 % više u Italiji. U Turskoj je zabilježen porast od čak 49 % s više od 39.000 strojeva.
S obzirom na projekcije FAO-a o spomenutom povećanju rasta ratarske i stočarske proizvodnje, zbog rasta stanovništva, za očekivati je i daljnji porast prodaje traktora i poljoprivredne mehanizacije sveukupno. Za očekivati je uz porast kvantitete i porast kvalitete proizvodnje kako bi se zadovoljila potražnja za visokokvalitetnom hranom. To je nemoguće ostvariti bez kvalitetne poljoprivredne opreme i mehanizacije.
Porast prodaje poljoprivredne mehanizacije, a samim time i traktora ostvaren je u ovoj godini unatoč produžetku rokova isporuke, problemima u nabavi nekih dijelova za kompletiranje strojeva i povećanju cijena traktora.
Povećanje cijena traktora od početka pandemije, dakle u zadnjih 20 mjeseci, računamo da je ostvareno od cca 14 %. Ovo povećanje je došlo nakon velikih povećanja cijena traktorima i samohodnim strojevima uslijed podizanja standarda kod ispušnih plinova odnosno ekologije.
Pojačan porast prodaje traktora jačih snaga
U prvih 9 mjeseci ove godine u RH također je ostvaren porast broja novoregistriranih traktora za 10 komada (1,34 %). Bez Belarusa je prodano 759 novih traktora. Unatoč produžetku rokova isporuke, za očekivati je da ćemo do kraja ove godine prijeći broj od 1000 novoregistriranih traktora u RH. Porastao je broj prodanih traktora jačih snaga. Pri tomu je u prvih 9 mjeseci ove godine prodano 259 traktora snage iznad 81 KS,. To je za 31 komad više nego u istom razdoblju prošle godine kada je novoregistrirano 228 traktora iznad 81 KS.
Porast prodaje traktora jačih snaga ostvaren je i bez potpora iz EU fonda za ruralni razvitak. Porast prodaje nekih brendova traktora manjih snaga (kao npr. Hittner, Kioti i Same) je moguće uvjetovan potporama iz EU fondova za “male i mlade poljoprivrednike”.
Za očekivati je u bliskoj budućnosti porast prodaje novih traktora manjih snaga. To je zato jer je u otvorenim natječajima za “male i mlade poljoprivrednike” prekinuta praksa mogućnosti nabave rabljene poljomehanizacije. Samim time i rabljenih traktora. Ali zato u ovoj godini očekujemo i dalje vrlo visok broj novoregistriranih rabljenih traktora.
Ovogodišnja dobra poljoprivredna proizvodnja i (pre)visoke cijene osnovih poljoprivrednih proizvoda (daleko više poraslih cijena u odnosu na cijene poljomehanizacije) osnova su za daljnje investiranje u poljoprivredu. Poseno u tehnološki naprednu poljomehanizaciju u nadolazećem razdoblju, a očekujući uskoro i potpore za ulaganje u poljomehanizaciju i opremu.
Ako se ostvari strategija razvitka poljoprivredne proizvodnje, koja je u usvajanju, i koja predviđa porast poljoprivredne proizvodnje s današnjih 20 na 30 milijardi kuna u narednih 9 godina (do 2030. g.) teško je pretpostaviti koliko će to povećati broj novoregistriranih novih traktora i nove poljomehanizacije u Republici Hrvatskoj uopće.