U ovo doba godine, pred kraj ljeta, već se polako zbrajaju podaci i sumiraju ekonomski rezultati. Analiziraju se razna izvješća o rastu ili padu inflacije ili bruto društvenog proizvoda ili se iščekuju i iščitavaju indeksi i postotci gospodarskog rasta odnosno tumači se rast proizvodnje u dosadašnjim kvartalima. Tako se, barem u statistici zaluta i u poljoprivredu. A trenutno je u našoj Hrvatskoj statistička rubrika o kojoj se često govori u poljoprivrednim krugovima, ona koja je vezana uz prodaju poljoprivredne mehanizacije, a najviše uz broj prodanih traktora.
Na temelju statističkih podataka o prodaji traktora i poljoprivredne mehanizacije može se pisati dvojako. Promocija Plus je objavila da je u RH u prvih sedam mjeseci novoregistrirano 3160 traktora.
U našim statističkim podacima su uključeni quadovi
Spomenutih novoregistriranih 3160 traktora, to je za 467 traktora više nego u prošlogodišnjih prvih sedam mjeseci. Za 1338 komada više nego u istom razdoblju 2021. g. i tri puta više nego u 2019. g. To je pet puta više traktora nego u Sloveniji s kojom se volimo uspoređivati i koja u zadnjih desetak godina uvijek proda više traktora nego što se to postigne u na su Hrvatskoj. To je za 537 komada više nego u Austriji! Ali u tom našem statističkom podatku su uključeni i quadovi.
To su motori s četiri kotača i volanom koji se kod nas trguju. Za razliku od Slovenije i Austrije, registriraju se kao traktori. Kod nas su se quadovi pojavili prije 5-6 godina kada ih je prepoznala turistička privreda kroz obogaćivanje svoje ponude. Ponajprije radi porasta broja dolazaka i noćenja turista. Porast broja quadova u zadnje 3 godine, kada im je prodaja porasla s 1199 komada u 2021. godini na 2643 u prvih sedam ovogodišnjih mjeseci, rezultat je činjenice da su ih prepoznali i naši poljoprivrednici.
Kupuju ih i koriste za obilazak svojih imanja te za njih mogu dobiti EU potporu!
Novoregistrirani traktori u RH (2017. – 2024.)
Očekivali smo stabilnost u prodaji, ali..
S druge strane u podacima Promocije Plus koja temelji svoje podatke na registriranim vozilima iz stanica za tehnički pregled, tj. Centra za vozila Hrvatske. Tamo se navode podaci za oba „traktora“, te proizlazi da je u prvih sedam mjeseci ove godine novoregistrirano svega 517 pravih traktora. To je za 181 traktor, odnosno 26 % manje nego u prvih sedam mjeseci prošle godine. Tada ih je prodano 698 komada. Prodaja od 01.01. do 31.07. ove godine u Hrvatskoj je za 125 traktora, odnosno 24 % manja nego u Sloveniji u istom razdoblju. U istom ovogodišnjem razdoblju u Austriji je prodano 2623 traktora (2,7 % manje nego lani) odnosno 5 puta više nego u RH.
–Ovako drastičan pad prodaje traktora, ali i druge mehanizacije u RH, rezultat je, posebno u zadnjih 18 mjeseci, pada prodajnih cijena poljoprivrednih proizvoda. Cijena hrane je istovremeno porasla u RH i to zbog inflacije! Je li tome uzrok pšenica iz Ukrajine ili iz zemalja koje ju jeftinije proizvode sa starom opremom ili nedozvoljenim herbicidima ili nešto drugo, o tome će analitičari s poljoprivrednog područja i tržišta hrane razglabati cijelu zimu, a nažalost ništa se neće promijeniti. Hoće li se promijeniti politika korištenja EU potpora u RH koja je svakako uzrok pada prodaje poljoprivredne mehanizacije ? I ponovno povratak nestabilnosti koju smo imali prije ulaska u EU! Očekivali smo stabilnost u prodaji kao što je to prisutno na tržištima ranije spomenutih Slovenije i Austrije, razmatra Franjo Dominković, dopredsjednik Udruge prodavatelja poljoprivredne mehanizacije u RH
Porast prodaje ostvario je Fendt
–Podršku i osnovu za promjenom politike potpora za poljoprivredu u RH od strane Europske komisije smo dobili još početkom prošle godine. Program ruralnog razvoja u RH (PRRRH) za razdoblje 2014. – 2020. je zamijenjen Strateškim planom zajedničke poljoprivredne politike (SPZPP) RH 2023.-2027. Ali iz PRRRH 2014.-2020. još nisu riješeni neki zahtjevi iz natječaja iz 2022. godine (skladišta, silosi, navodnjavanje, sjemenarstvo). Nemoguće je procijeniti hoće li oni uopće kad i ako se realiziraju podići investicije u poljoprivredi, ali i prodaji poljoprivredne mehanizacije i traktora. Isto tako se ne zna kada će krenuti realizacija po natječajima iz SPZPP-a 2023.-2027. koji su otvoreni lani (Mjera 73.10) i ove godine (Mjera 73.12). I dok Odluke-Ugovore iz agencije očekujemo i za Prvi EU program i za Drugi, ostaje nam samo komentirati tko je u padu prodaje najviše pao, naglašava Dominković.
U prvih sedam mjeseci najveći pad su ostvarili brendovi koji su inače najzastupljeniji na našem tržištu, tj. John Deere, Claas, Lamorghini i Deutz. Najveći porast prodaje u prvih sedam mjeseci ostvario je Fendt. Njihova je prodaja s lanjskih 29 porasla na 62 komada traktora. Novoregistrirani Fendtovi prodani su donedavno Fortenovinim, a sada Podravkinim perjanicama. Bez ove prodaje bi stanje za prvih 7 mjeseci u RH bilo još i lošije. Bio bi ostvaren pad od čak 32 %, veći čak nego u susjednim zemljama.
Izvor: Udruga prodavatelja poljoprivredne mehanizacije u RH