Nova aktualna vrijednost izračunata je tako što je dosadašnja aktualna vrijednost mirovine u svoti od 56,30 kn povećana za polovicu zbroja stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena i stope promjene nominalnog indeksa bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u drugom polugodištu 2008. u odnosu na polugodište koje mu prethodi. Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku, povećanje indeksa potrošačkih cijena u drugom polugodištu 2008. godine u odnosu na prvo polugodište 2008. iznosilo je 1,7 %, a povećanje prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u istom razdoblju iznosilo je 2,9 %, tako da polovica zbroja iznosi 2,3 %.
Mirovine uvećane prema novoj aktualnoj vrijednosti mirovine bit će isplaćene u travnju (mirovina za ožujak), zajedno sa zaostacima za siječanj i veljaču.
Najniža mirovina za jednu godinu mirovinskog staža od 1. siječnja 2009. iznosi 55,84 kn, a osnovica za određivanje naknade zbog tjelesnog oštećenja, nastalog zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, od 1. siječnja iznosi 1146,76 kn.
Dodatak na mirovinu za nove umirovljenike
Zakon o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju stupio je na snagu 7. kolovoza 2007., a korisnicima pripada od 1. listopada 2007. i određuje se automatskim putem, bez donošenja posebnog rješenja o dodatku.
Pravo na dodatak imaju samo oni korisnici kojima je mirovina i priznata i određena isključivo prema ZOMO-u (tzv. općem propisu). Tim se zakonom mirovine ostvarene od 1. siječnja 1999. povećavaju od 4 % do 27 %, ovisno o godini u kojoj je ostvareno pravo na mirovinu, a na ovaj način umanjuju se razlike između „starih i novih” mirovina. Na mirovine ostvarene u 2009. godini dodatak će iznositi 26,4 %, a oni koji u mirovinu odu 2010. i kasnije imat će 27 % veće mirovine. Dodatak na mirovinu usklađuje se redovito, kao i mirovine, a ne određuje se na svotu najniže niti najviše mirovine.
Osobni identifikacijski broj – OIB – za sve građane
Osobni identifikacijski broj (skraćeno OIB) stalna je identifikacijska oznaka obveznika osobnoga identifikacijskog broja koju korisnici tog broja koriste u službenim evidencijama, u svakodnevnom radu i pri razmjeni podataka, a sa svrhom povećanja djelotvornosti pravnog sustava.
Način uvođenja, postupak određivanja, dodjeljivanja, dostave, korištenja kao i način razmjene i korištenja podataka između korisnika broja propisan je Zakonom o osobnom identifikacijskom broju, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2009. Svim obveznicima OIB-a, kojima se on određuje i dodjeljuje (a to se odnosi i na umirovljenike), Ministarstvo financija – nadležna porezna uprava po službenoj dužnosti će dodijeliti OIB i dostaviti potvrdu o dodijeljenom OIB-u koja ima značenje javne isprave. Ovaj broj su obveznici obvezni koristiti na svim prijavama i podnescima kojima će komunicirati s javnim tijelima i ustanovama, u elektroničkom poslovanju, platnom prometu i sl.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, kao jedan od korisnika OIB-a, prema zakonu je obvezan koristiti ga za povezivanje podataka u službenim evidencijama, u svakodnevnom radu i pri razmjeni podataka s ostalim korisnicima toga broja.