mEATquality je istraživački projekt iz Horizon 2020 programa Europske unije za razvoj i istraživanje, koji analizira stavove, percepcije i preferencije potrošača u vezi s održivom proizvodnjom mesa kako bi se zadovoljili zahtjevi europskih građana. Projekt se bavi smještajem i upravljanjem dvjema intenzivno držanim vrstama stoke: tovnih pilića i svinja.

Europski građani smatraju da je sadašnja praksa uzgoja životinja preintenzivna. mEATquality analizira stavove, percepcije i preferencije potrošača u pogledu održive proizvodnje mesa. Čimbenici uzgoja koji određuju ‘ekstenzivnost’ mogu se primijeniti i optimizirati u organskim, slobodnim uzgojima i konvencionalnim sustavima proizvodnje.

mEATquality ima 17 partnera iz 7 europskih zemalja, uključujući 7 akademskih partnera, 5 istraživačkih centara i 5 partnera koji rade u lancu organskog ili konvencionalnog mesa.

Očekuju se promjene u sustavima držanja životinja u nadolazećim godinama kako bi se uskladili s budućim ažuriranjima EU zakonodavstva o dobrobiti životinja i kako bi se zadovoljila potražnja potrošača za održivijim svinjskim mesom i mesom peradi iz proizvodnih sustava koji su prihvatljivi za okoliš i dobrobit, objašnjava partner projekta Paolo Ferrari.

Utjecaj uvjeta ekstenzivnog uzgoja na kvalitetu mesa

Projekt se usredotočuje na izravan utjecaj koji određeni kritični čimbenici povezani s ekstenzivnom uzgojnom praksom kao što su prehrana, genetika i napučenost objekta stokom mogu imati na kvalitetu mesa.

Cilj projekta mEATquality je pružiti potrošačima bolju kvalitetu svinjskog mesa i pilećeg mesa brojlera, pokrivajući konvencionalne farme, organske farme i sustave slobodnog uzgoja. Projekt će to postići promicanjem ekstenzivnih uzgojnih praksi koje uzimaju u obzir i održivost i dobrobit životinja.

Kroz projekt dobivenim rezultatima informirat će se potrošače o odnosu između proizvodnih metoda i kvalitete svinjskog mesa i piletine brojlera putem edukativnih vodiča, videa, EU baze podataka o mesu i razmjenom najboljih praksi.

Naši prehrambeni sustavi neprestano se razvijaju, kao i informacije koje potrošači dobivaju o mesnim proizvodima. Vrlo je važno osigurati da dobiju prave informacije o načinu proizvodnje mesa u odnosu na kvalitetu proizvoda: to im omogućuje donošenje svjesnih odluka u supermarketu, kaže Hans Spoolder, koordinator projekta.

Uskoro i aplikacija o ekstenzifikaciji uzgojnih sustava

Na primjer, aplikacija za održivost mEATquality, koja će biti objavljena 2025., savjetovat će proizvođače svinja i tovnih pilića o ekstenzifikaciji njihovih sustava uzgoja i predstaviti opcije “što ako” za njihove posebne slučajeve. Od korisnika aplikacije traži se da odgovore na popis specifičnih pitanja koja se odnose na uzgojne prakse, upravljanje okolišem i ekonomsku otpornost farmi.

Alat će usporediti farme i olakšati prijenos znanja između njih. Informirat će proizvođače o tome kako svoje farme učiniti održivijima u smislu dobrobiti životinja te ekonomskih i ekoloških aspekata. Aplikacija će proizvođačima dati najučinkovitiju ‘formulu’, kombinirajući četiri čimbenika uzgoja kojima se bavi mEATquality: genetika, krma, kvaliteta prostora i dopušteni prostor.

Izvor: meatquality.eu

eu-cap-network.ec.europa.eu