Krajem siječnja objavljen je natječaj za dodjelu sredstava bespovratnih potpora u sklopu podmjere 4.3. „Potpora za ulaganja u infrastrukturu vezano uz razvoj, modernizaciju i prilagodbu poljoprivrede i šumarstva“, tip operacije 4.3.1. „Investicije u osnovnu infrastrukturu javnog navodnjavanja“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine. Ovim putem ističemo da se zahtjevi za dodjelu bespovratnih potpora s potrebnom dokumentacijom po navedenom natječaju mogu podnositi od 28. veljače 2019. godine od 12:00 sati do 29. travnja 2019. godine do 12:00 sati.
I. Predmet natječaja
Predmet natječaja obuhvaća dodjelu sredstava bespovratne potpore prema uvjetima propisanim Pravilnikom o provedbi mjere M04 “Ulaganja u fizičku imovinu“, Podmjere 4.3. „Potpora za ulaganja u infrastrukturu vezano uz razvoj, modernizaciju i prilagodbu poljoprivrede i šumarstva“, tip operacije 4.3.1. „Investicije u osnovnu infrastrukturu javnog navodnjavanja“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. koji je objavljen u Narodnim novinama br. 62/16, 101/17 i 111/18.), s tim da je isti dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva poljoprivrede, Uprave za ruralni razvoj (www.ruralnirazvoj.hr) i Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (www.apprrr.hr).
Navedenim natječajem namjerava se povećati poljoprivredne površine koje se mogu navodnjavati, prvenstveno radi smanjenja negativnog učinka suša, osiguranja stabilnosti poljoprivredne proizvodnje i povećanja konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje.
II. Nadležna tijela za provedbu natječaja
Upravljačko tijelo Programa je Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske, dok operativnu provedbu Programa obavlja Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Međutim, što se tiče same tehničke potpore u pripremi i provedbi projekata javnog navodnjavanja istu provode Hrvatske vode, što uključuje i komisiono vođenje projekta sukladno ugovoru između korisnika i Hrvatskih voda.
III. Prihvatljivi korisnici potpore
Prihvatljivi korisnici navedene potpore su jedinice područne (regionalne) samouprave, s tim da korisnik mora biti upisan u Evidenciju korisnika potpora u ruralnom razvoju i ribarstvu najkasnije do dana izdavanja Odluke o prihvatljivosti, odnosno mora imati podmirene, odnosno uređene financijske obveze prema državnom proračunu Republike Hrvatske. Broj podnesenih zahtjeva za potporu i odobrenih projekata za tip operacije 4.3.1 po korisniku u programskom razdoblju 2014. – 2020. nije ograničen.
IV. Prihvatljivi troškovi
Prihvatljivi materijalni troškovi za sufinanciranje su: 1) ulaganje u gradnju cjelovitog sustava navodnjavanja u skladu s tehničkim rješenjima i građevinskom dozvolom (akumulacije, kanali, površinska i/ili podzemna drenaža kao elementi funkcionalne cjeline projekta, crpne stanice, cjevovodi, distribucijska mreža, nadzorno upravljački sustav i slično) i 2) radovi na priključenju sustava na električnu mrežu (kablovi, transformatorske stanice, solarna elektrana i slično). Međutim, što se tiče prihvatljivih nematerijalnih troškova za sufinanciranje, oni obuhvaćaju: 1) nabavu ili razvoj računalnog softvera, 2) nabavu patenata, licenci i 3) ostale nematerijalne investicije vezane uz materijalne investicije. Prihvatljivi opći troškovi za sufinanciranje su: 1) izrada projektne dokumentacije, 2) izrada studijske dokumentacije, 3) rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, 4) stručni nadzor nad građenjem, 5) kontrola kvalitete ugrađenih materijala tijekom gradnje, 6) provođenje istražnih arheoloških istraživanja prije i/ili tijekom gradnje ako je primjenjivo prema dokumentima koje izdaju nadležna tijela, 7) provedba mjera zaštite okoliša i prirode prije i/ili tijekom gradnje ako je primjenjivo prema dokumentima koje izdaju nadležna tijela i 8) administrativni troškovi. Opći troškovi prihvatljivi su u iznosu do 10% vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova (bez općih troškova) tima da isti mogu nastati i prije podnošenja zahtjeva za potporu, ali ne prije 1. siječnja 2014. godine.
V. Neprihvatljivi troškovi
Neprihvatljivi troškovi za sufinanciranje su:
1. porez na dodanu vrijednost (u daljnjem tekstu: PDV) u slučaju da je korisnik porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a te ima pravo na odbitak PDV-a
2. drugi porezi, naknade, doprinosi
3. kamate
4. rabljena poljoprivredna mehanizacija i oprema, rabljena gospodarska vozila, rabljeni radni strojevi
5. svi troškovi održavanja, jednostavne gradnje/zamjene i amortizacije
6. troškovi vezani uz ugovor o leasingu kao što su marža davatelja leasinga, troškovi refinanciranja kamata, režijski troškovi i troškovi osiguranja
7. troškovi vlastitog rada
8. plaćanje u gotovini
9. troškovi nastali prije podnošenja zahtjeva za potporu, osim općih troškova, ali ne prije 1. siječnja 2014. godine.
S obzirom na navedeno, preračun tečaja eura u kune obavlja se prema zadnjem tečaju koji je Europska središnja banka odredila prije 1. siječnja godine u kojoj se donosi Odluka o prihvatljivosti, u skladu s člankom 34. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 907/2014 od 11. ožujka 2014., time da je isti dostupan putem sljedećeg linka:https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/euro_reference_exchange_rates/html/eurofxref-graph-hrk.en.html.
VI. Način i uvjeti
podnošenja zahtjeva za potporu i isplatu Potencijalni podnositelj dostavlja zahtjev za potporu zajedno s propisanom dokumentacijom u izvorniku neposredno ili preporučenom pošiljkom s povratnicom i na adresu: Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Središnji ured, Ulica grada Vukovara 269 d, 10000 Zagreb. Naime, na omotnici treba minimalno biti naznačeno:
– vrijeme podnošenja
– naziv i adresa korisnika
– naznaka „NE OTVARATI – PRIJAVA NA NATJEČAJ“
„Natječaj za provedbu Podmjere 4.3. „Potpora za ulaganja u infrastrukturu vezano uz razvoj, modernizaciju i prilagodbu poljoprivrede i šumarstva“, tip operacije 4.3.1. „Investicije u osnovnu infrastrukturu javnog navodnjavanja“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020.“
Iznos i udio bespovratne potpore
Ukupan iznos raspoloživih sredstava bespovratne potpore po ovom natječaju iznose 332.000.000,00 kuna, s tim da se ista osiguravaju se iz proračuna Europske unije i državnog proračuna Republike Hrvatske od čega Europska unija sudjeluje s 85 % udjela, a Republika Hrvatska s 15 % udjela. Međutim, što se tiče pojedinačnog iznosa potpore najniža vrijednost potpore u kunskoj protuvrijednosti iznosi 150.000,00 eura EUR, dok je najviša vrijednost potpore 15.000.000,00 eura uz napomenu da intenzitet potpore iznosi najviše 100 % od ukupnih prihvatljivih troškova projekta.
VII. Postupak provedbe Natječaja i dodjele potpora
Postupak dodjele potpore temeljem objavljenog natječaja provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju na način da isti započinje zaprimanjem zahtjeva za potporu, a završava izdavanjem Odluke o isplati odnosno Odluke o odbijanju zahtjeva za isplatu. Navedena potpora se korisniku isplaćuje na temelju zahtjeva za isplatu/zahtjeva za isplatu predujma koji korisnik podnosi u Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i to preporučenom pošiljkom ili neposredno u centralni ured Agencije, s tim da korisnik može podnijeti zahtjev za isplatu jednokratno ili u najviše šest rata. Također napominjemo da korisnik prilikom podnošenja svakog zahtjeva za isplatu mora imati podmirene/regulirane financijske obveze prema državnom proračunu Republike Hrvatske, odnosno da iznos u zahtjevu za isplatu zadnje rate mora biti najmanje 10 % odobrenih sredstava potpore, a maksimalni iznos prve rate iznosi do 50 % odobrenih sredstava javne potpore. Korisnik može putem zahtjeva za isplatu predujma tražiti predujam za ulaganje, s tim da isti korisnik može podnijeti u roku 9 mjeseci od izdavanja Obavijesti o provedenom postupku nabave. Predujam može iznositi najviše 50 % odobrenih sredstava potpore uz napomenu da plaćanje predujma ne isključuje plaćanje u ratama, a maksimalan broj isplata u ratama kod plaćanja predujma iznosi pet rata.
VIII. Provedba kontrole na terenu
Kontrolu na terenu provode djelatnici Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, koji provode kontrolu obavljenih usluga i radova, odnosno kod konačne isplate potpore kontroliraju i upotrebu ulaganja prema odobrenoj namjeni. Kontrolori provode redovne kontrole prije isplate i tijekom petogodišnjeg razdoblja nakon konačne isplate potpore (ex post kontrola). Osim djelatnika Agencije za plaćanja, kontrolu ulaganja mogu obavljati i djelatnici Službe za unutarnju reviziju Agencije za plaćanja, djelatnici Upravljačkog tijela, ARPA-e, revizori Europske komisije, Europski revizorski sud, predstavnici OLAFa te druge institucije koje za to imaju ovlasti po posebnim propisima.