Bakalar na dalmatinski


Pripremite (za 4 osobe): 40 dag bakalara, 1,5 kg krumpira, 4 dcl maslinovog ulja, režanj češnjaka,sol, papar, vezicu peršina, dvije velike žlice pirea od rajčice


Bakalar namočite u vreloj vodi dan prije pripreme. Narežite ga na manje komade i kuhajte oko 15 minuta. Ocijedite ga i odvojite meso od kostiju. U posudu ulijte maslinovo ulje. Složite red krumpira narezanog na ploške, a potom bakalar, dodajte pire od rajčica i zatim sve ponovno pokrijte redom ploški krumpira. Posolite i dodajte papar u zimu, pa nadolijte vodu tako da bude prst iznad krumpira. Kuhajte na jakoj vatri dok krumpir ne omekša, a gotovo jelo začinite svježim, sitno narezanim češnjakom i peršinom.

Puran pečen s jabukama


Pripremite: 1 purana, teškog 4,5 kg, 12 dag maslaca, 12 malih jabuka, grančice ružmarina majčine dušice
Za nadjev: 20 dag luka, 20 dag šampinjona, 20 dag dimljene kobasice, 10 dag mrvica, 4 dag maslaca, 1 svežnjić peršinovog lišća, 1 jaje, 2 žlice vinjaka, 25 dag skuhanih i oguljenih kestena
Za umak: 3 žlice brašna, 2 dl prošeka, 1 l juhe, sol, papar


Za nadjev ispržite na maslacu nasjeckani luk, dodajte usitnjenu oguljenu kobasicu i narezane gljive. Ispržite, primiješajte mrvice, vinjak i krupno narezane kestene. Dobro posolite i popaprite, povežite jajetom i otopljenim maslacem, te na kraju dodajte nasjeckani peršin. Uključite pećnicu da se zagrije na 180 ??C. Purana operite, pa obrišite papirnatim ubrusima. Posolite i popaprite izvana i iznutra. Napunite ga nadjevom i dobro utisnite.Otvor zatvorite uz pomoć čačkalica ili sašijte debljim koncem. Nauljite lim. Purana premažite otopljenim maslacem, stavite u lim, pa pokrijte folijom da bude malo iznad, poput šatora.

Pecite dva i pol sata, s vremena na vrijeme prelijevajte vodom. Za to vrijeme okrećite purana 3 – 4 puta. Maknite foliju i pecite 30 minuta. Jabukama izdubite sredinu, poslažite ih oko purana, te nastavite peći još pola sata – sada zalijevajte i njih. Zgotovljenog purana izvadite, omotajte aluminijskom folijom: neka odleži pola sata. U međuvremenu za umak odlijte dio masnoće što se skupila u limu, primiješajte brašno, pa miješajte da dobijete zapržak. Zalijte prošekom i juhom, stružući drvenom kuhačom dno, da se otopi karamelizirani sloj. Kuhajte na visokoj temperaturi da količina ispari na polovicu. Poslužite u zdjelici uz purana, kojeg okružite jabukama. Sve pospite nasjeckanim začinskim biljem.

Čokoladna božićna torta


Pripremite (sastojci za 16 kriški):
Za biskvit: 4 jaja, 175 g šećera, 1 paketić vanilin šećera, 100 g brašna, 2 žličice praška za pecivo, 75 g gustina, 10 g kakao praha
Za nadjev: 100 g čokoladne glazure, 250 g mascarponea,120 g šećera, 4 cl višnjevače, 800 ml vrhnja, 2 paketića učvršćivača za šlag, 50 g naribane čokolade za kuhanje, 6 polovica bresaka (iz limenke), 6 kriškica mandarina


Pećnicu zagrijte na 180 stupnjeva. Kalupu za tortu kojemu se može skinuti okvir (promjera 26 cm) namastite dno. Za biskvit pjenasto stucite jaja, šećer i vanilin šećer. Pomiješajte brašno, prašak za pecivo gustin i kakao, prosijte po smjesi od jaja i pažljivo umiješajte. Smjesu ulijte u kalup pa pecite oko 30 minuta. Pečeni biskvit izvadite iz pećnice pa ga ostavite da se malo ohladi. Zatim ga izvadite iz kalupa i jedanput prerežite. Jedan list biskvita stavite na pladanj, a oko njega okvir kalupa za tortu. Za nadjev pola čokoladne glazure rastopite u vatrostalnoj posudi uronjenoj u vruću vodu. Mascarpone pomiješajte sa 75 g šećera i višnjevačom pa ga stavite u hladnjak. Stucite šlag od 500 ml vrhnja, 2 žlice šećera i učvršćivača.

Šlag umiješajte u smjesu od mascarponea. Pola kreme stavite na biskvit i poravnajte površinu. Stavite u hladnjak da se krema stvrdne. Po njoj ravnomjerno nakapajte čokoladnu glazuru. Kad se ona malo stvrdne, na nju stavite ostatak kreme, poravnajte i prekrijte preostalim biskvitom. Tortu preko noći ostavite u hladnjaku da se dobro ohladi. S torte skinite okvir kalupa. Stucite 300 ml vrhnja s 1 žlicom šećera i time premažite tortu. Nakratko je stavite u hladnjak, a zatim joj rub pospite naribanom čokoladom. Iz komada bresaka izrežite zvjezdice pa njih i kriškice mandarina posložite po torti.

Prethodni članakPravilna sadnja maslina
Sljedeći članakMalo kozarstvo za malo gospodarstvo
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.