U Njemačkoj sam bio od prve godine života, živio 32 godine, završio studij ekonomije te poslije toga radio kao konzultant u jednom međunarodnom društvu pored Stuttgarta. Nakon povratka u domovinu nastavio sam raditi isti posao, ali ovaj put u svom vlastitom poduzeću DALMACONSULT d.o.o. kojega sam osnovao još kao student sada već davne 1997. godine.
U Hrvatskoj sam bio angažiran kao stručnjak na projektima iz programa CARDS, PHARE, UNDP, USAID, Prekogranične suradnje i drugima. Prva iskustva s “ruralom” imao sam kod pretpristupnih programa odnosno potpora iz programa SAPARD i kasnije IPARD. To se nastavilo vrlo intenzivno i na programu EAFRD, Europskim poljoprivrednim fondom za ruralni razvoj.
Uspješno povlačenje EU sredstava
Do danas smo odradili veliki broj prijava za razne klijente što mi je iznimnom drago. Time smo pridonijeli uspješnom povlačenju značajnih EU-sredstva krajnjim korisnicima i time njihovoj odluci da ostanu živjeti u svojim selima ili na svojim otocima. Svima njima te potpore bitno su pomogle kod ulaganja u konkurentnost i daljnji razvoj svojih projekata. I mi kao tvrtka DALMACONSULT d.o.o. smo korisnici raznih mjera, jer bez toga bi, na škrtoj zemlji u dalmatinskom kršu, bilo gotovo nemoguće podići najveći eko voćnjak višnje maraske u Europi te nabaviti potrebnu mehanizaciju i ostalu opremu.
Na početku, pogotovo kad je krenuo IPARD, suočili smo se s dva izazova. Prvi, kako ljudima objasniti da ta sredstva nisu neka prazna priča, već da je novac “tu i da samo” treba imati ideju, želju, iskrene namjere, ispuniti propisane uvjete i načiniti dobru pripremu prijave. S obzirom da smo među prvima u državi povukli sredstva iz IPARD-a za podizanje višegodišnjih nasada poslužili smo kao dobar primjer iz prakse. Tako smo uspjeli motivirati veći broj korisnika da se “trgnu” i s nama zajedno krenu u prijavu projekata i uspješnu realizaciju poduzetničke ideje.
Izazovi i investicije
Drugi izazov je bio u financiranju, čak i kad su korisnicima odobrena sredstva, ali ih banke često nisu htjele pratiti, naročito kad su korisnici ovisili o vanjskom financiranju. U međuvremenu su se uvjeti na tržištu kapitala poboljšali, ali još uvijek početnici ili mladi nailaze na niz prepreka kod banaka koje provode neku svoju politiku, koja po meni nije u redu ako težimo k tome da te ljude iskreno želimo zadržati na svojim prostorima gdje će stvarati dodane vrijednosti u širem kontekstu.
Do danas su objavljeni brojni natječaji. S vremenom su se znatno promjenila i „pravila igre“ na koja mi kao konzultanti na žalost imamo minoran utjecaj. Sve je veći broj prijavitelja i njihove percepcije da „upravo oni moraju“ proći, nama konzultantima bitno otežava naš dio posla. Nadam se da će se situacija stabilizirati u 2025. godini.
Meni je sigurno neka prednost link prema Njemačkoj, bio sam četiri godine u Upravi Njemačko-hrvatske gospodarske komore, a od 2017. sam počasni predstavnik za Dalmaciju, pa nam se javljaju investitori s njemačkog govornog područja koji žele ulagati u „ruralne prostore“ i koji ne ovise o nekim potporama nego žele što prije krenuti u realizaciju svojih ideja. Tako da ovdje imamo već nekoliko klijenata koji su do sad uložili više milijuna EUR, a to je tek početak.