U organizaciji Centra dr. Rudolfa Steinera, Međimurske prirode i Turističke zajednice Međimurske županije, od 16. do 17. prosinca 2024. godine održani su Dani Eko Regije/Bio districts – panel o zelenoj tranziciji, manifestacija posvećena održivom razvoju te ekološkoj i biodinamičkoj poljoprivredi.

Događaj je okupio stručnjake, predstavnike institucija, lokalne i međunarodne partnere, poljoprivrednike i OPG-ove kao i akademsku zajednicu, s ciljem razmjene znanja i iskustava o ključnim temama za budućnost.

Važnost povezivanja svih razina društva

Na svečanom otvaranju koje je održano u Centru održivog razvoja na Međimurskom veleučilištu prisutne je pozdravila dr. sc. Dijana Posavec, ravnateljica ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera, naglasivši važnost povezivanja svih razina društva u procesu zelene tranzicije. Uvodne govore održali su i izv. prof. dr. sc. Igor Klopotan, dekan Međimurskog veleučilišta, te u ime Međimurske županije pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Darko Radanović.

Mjere za poticanje ekološke i biodinamičke poljoprivrede

Središnji dio manifestacije bila je panel rasprava na kojoj su sudjelovali istaknuti stručnjaci iz područja ekološke poljoprivrede i održivog razvoja. Gordana Gorupić Šarić, voditeljica Odjela za okolišno prihvatljivu poljoprivredu Ministarstva poljoprivrede, predstavila je ključne mjere i novitete usmjerene na poticanje ekološke i biodinamičke poljoprivrede. Istaknula je kako Europska unija i dalje ima za cilj povećanje udjela ekološke proizvodnje na 25 % do 2030. godine. Hrvatska nastoji doseći 14 %, s trenutnim udjelom između 8 i 9 %.

Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Zagrebačke županije, pohvalio je homogenost Međimurske županije u razmišljanju i volji. Naglasio je kako ekološka poljoprivreda ima svoje izazove, no da isto tako postoji mogućnost nametanja ključnih politika kroz strateške dokumente.

Emil Tuk, predstavnik Grada Zagreba, podijelio je svoja pozitivna iskustva u pokretanju Ekološke tržnice u Zagrebu. Govorio je o važnosti pristupanja Grada Zagreba Milanskom paktu, čiji fokus je između ostalog smanjenje otpada od hrane. Prema procjenama, u Republici Hrvatskoj godišnje nastane oko 400.000 t otpada od hrane ili više od 70 kg po stanovniku.

Prof. dr. sc. Ivica Kisić, profesor Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, istaknuo je kako Europa trenutno ne osjeća probleme s hranom u istoj mjeri kao drugi dijelovi svijeta. Dodao je da je nužno promijeniti percepciju o selima i ruralnim područjima kako bi se mlađe generacije potaknule na povratak poljoprivredi.

Klaus Bauernfeind, predsjednik Bio Regije Mühlviertel iz Austrije, predstavio je iskustva svoje regije i naglasio važnost društvenog utjecaja u osnivanju ekoregija. Opisao je njihov način rada i upozorio na izazove poput logistike, koji zahtijevaju sustavan pristup i suradnju.

Dani Eko Regije

Rasprave o ulozi mladih u lokalnih zajednica

Panelisti su raspravljali o definiranju ekoregija, izazovima provedbe Green Deal strategije, te ulozi mladih i lokalnih zajednica u procesu zelene tranzicije. Bauernfeind je naglasio kako je ključ uspjeha njegove regije kao najbolje eko regije u Austriji snažno partnerstvo i kontinuirano educiranje građana.

Zanimljivi trenutak programa bio je i prikaz kratkog videa u kojem su mladi iz Međimurja podijelili svoje viđenje zelene i održive budućnosti. Film je naglasio važnost angažiranja budućih generacija u stvaranju održivog društva.

Događaj je zaključen zajedničkim dogovorima o budućim koracima za unaprjeđenje suradnje i provedbe zelenih inicijativa. U okviru spomenute manifestacije u ustanovi Centar dr. Rudolfa Steinera, 17. prosinca 2024. godine održana je besplatna edukacija na temu Uvod u biodinamičku poljoprivredu namijenjena poljoprivrednicima i OPG-ovima.

Ravnateljica Centra Rudolf Steiner, dr. sc. Dijana Posavec

Edukaciju je održala ravnateljica ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera dr. sc. Dijana Posavec. Prisutni su imali priliku saznati više o temeljnim metodama i praksama biodinamičkog načina uzgoja. Ona polazi od holističkog pristupa gospodarstvu kao cjelovitom, samoodrživom organizmu. Dani Eko Regije pokazali su kako suradnja na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini može rezultirati stvaranjem održivih rješenja i jačanjem kolektivne svijesti o važnosti zelene tranzicije.

Dani Eko Regije

Tekst i foto:

Ustanova Centar dr. Rudolfa Steinera

Prethodni članakEkskluzivni Vinart Petit Tasting u Petom kupeu
Sljedeći članakRobustan polunošeni plug za profesionalce
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.