Hrvatska poljoprivredna komora, u suradnji sa zastupnikom u EU parlamentu Karlom Resslerom, organizirala je u Bruxellesu konferenciju „Deset europskih godina hrvatske poljoprivrede“.

U okviru konferencije održana je panel rasprava na kojoj se govorilo o korištenju novčanih potpora i utjecaju klimatskih promjena na poljoprivredu, te o nesigurnosti opskrbe hranom, s naglaskom na poziciju hrvatskih poljoprivrednih proizvođača u okvirima zajedničke poljoprivredne politike EU-a.

Na konferenciji je sudjelovala i ministrica poljoprivrede Marija Vučković te potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica, uz predsjednika Odbora za poljoprivredu u Europskom parlamentu Norberta Linsa.

Ministrica Vučković izjavila je da je iznimno ponosna što je Republika Hrvatska u tom razdoblju zaštitila na EU razini nazive 42 poljoprivredna i prehrambena proizvoda kao oznake izvornosti ili oznake zemljopisnog podrijetla.

Predsjednik HPK Mladen Jakopović na panelu u sklopu konferencije istaknuo je važnost ekološke proizvodnje te potrebu zaštite tržišta od prekomjerno uvoznih roba iz trećih zemalja.

Inteligentna politika poljoprivredu treba učiniti dugoročno atraktivnom i isplativom, uz pravedniju preraspodjelu trećine europskog proračuna za zajedničku poljoprivrednu politiku, koji hrvatska sada koristi već deset godina. Treba i pomoći da se postignu najviši standardi zaštite okoliša i klime, ali ne popuštajući pred pretjerano zelenim zahtjevima koji poljoprivredu vide isključivo u kontekstu zaštite okoliša, zanemarujući sve ostale gospodarske i društvene uloge koju poljoprivreda ima, poručio je zastupnik Karlo Ressler na konferenciji.

Glavni tajnik udruženja Copa Cogeca Pekka Pesonen posebno se referirao na važnost udruživanja kroz zadruge/proizvođačke organizacije što bi RH poljoprivrednici morali ozbiljno prihvatiti ako žele opstati na tržištu. Predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore Teo Santić, Mladen Jakopović, Mladen Kušeković i Ines Dundović predstavili su svoja gospodarstva u Europskom parlamentu.

Prethodni članakProizvodnja organo-mineralnog gnojiva – prilika i obveza (2)
Sljedeći članakSolari smanjili trošak električne energije za 50%
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.