OPG Drozdek proizvodi glistal (glistinac). Nalazi se u mjestu Živike kraj Slavonskog Broda. Dalibor se uzgojem kalifornijskih glista počeo baviti 2006. za vlastite potrebe. Dobiveni glistal koristili su u vrtu, voćnjaku, plasteniku i na sobnom bilju. Donosimo Daliborovu priču.
- Kako ste došli do ideje za uzgoj kalifornijskih glista?
– U razgovoru s jednim kupcem na bivšem radnom mjestu spomenuo sam kako kod kuće imam puno stajnjaka. Kupac se ponudio da riješim problem i kod njega kupim kalifornijske gliste. S obzirom da nije bilo mnogo literature, isprobavao sam različite tehnike uzgoja. OPG za uzgoj povrća otvorio sam 2015. i prihranjujem ga isključivo svojim glistincem. Tako sam nastavio uzgoj kalifornijskih glista. Primijetio sam da na tržištu nema dovoljno glistinca, a prijatelj mi je predložio da ga proizvodim i prodajem. Od 2019. sam odlučio uzgajati gliste na veliko. Upisao sam dodatnu djelatnost: uzgoj kalifornijskih glista, proizvodnja, obrada i pakiranje organskih gnojiva.
Prodaja glista na OPG-u
Na OPG-u Drozdek mogu se kupiti gliste za pomoć pri kompostiranju i za ribolov (velika crvena glista). S glistama radi samo Dalibor, nema zaposlenih, a uložio je vlastiti novac.
- Kako vam ide prodaja?
-Posao je krenuo izvrsno. Trenutno ne mogu proizvesti koliko mogu prodati, a skladište je stalno prazno. Trenutno imam 36 legala, a uskoro povećavam na još 20 legala. Trenutno sve uspijem prodati na kućnom pragu. Prodajemo humus i jednu novost na našem tržištu, granule glistala od 8 mm. Postale su jako zanimljive i imam dogovor s nekoliko poljoprivrednika za plasman. Trenutno testiramo na šipku, lješnjacima i povrću u plasteničkoj proizvodnji. Na granulama je obavljena analiza na Agronomskom fakultetu u Zagrebu gdje smo dobili izvrsne rezultate. Naše granule i humus pogodne su za ekološki uzgoj.
- Kao proizvođač humusa nemate pravo na nikakve mjere?
– Nama ne mogu izračunati vrijednost gospodarstva zato što nismo u tabeli. Nije mi jasno kako država ne potiče ovakav oblik proizvodnje gdje se može riješiti sav višak stajnjaka, sav biootpad? Iako nemam novčane potpore, ne žalim se, kupci nagrade moj trud i znanje te ovom prilikom zahvaljujem svima koji kupuju gnojivo proizvedeno od glista. U budućnosti se želim proširivati i svojim sinovima utabati lakši put u poslu i životu. Gliste su od rujna 2019. do danas preradile 7t biootpada i 36m³ stajnjaka. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja napokon sam uspio uzgojiti gigant glistu. Ova glista namijenjena je za ribiče koji love krupniju ribu.
- Kako nastaje glistal?
-Glistal je proizvod ili proces kompostiranja pomoću raznih glisti, obično crvenih ili bijelih, koje stvaraju heterogenu smjesu raspadnutog povrća ili ostataka hrane, starog papira, lišća, sijena i izmeta glisti. Takav kompost sadrži smanjene razine nečistoća i veću koncentraciju hranjivih tvari nego bilo koji drugi organski materijal. Sadržavajući hranjive tvari topive u vodi, glistinac je izvrsno, hranivima bogato organsko gnojivo i poboljšivač tla. Iako je izmet glista bogat hranjivim tvarima, prava korist glistinca jesu milijuni korisnih mikroorganizama prisutni u njima (izmet glista sadrži 10 puta više mikroba nego običan kompost).
–Ti mikroorganizmi jedu organsku tvar u tlu i otpuštaju hraniva dostupna biljkama. Gljive u izmetu glista stvaraju odnos simbioze za prijenos vode i hranjivih tvari do korijena. One također mogu držati vodu u tlu i tako pomoći u upravljanju tla vodom. Glistinac je poznat kao hranivima bogat izvor organske tvari koji se koristi u poljoprivredi, na malim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima u organskom uzgoju. Gliste jedu ostatke hrane koji, kako prolaze kroz njihovo tijelo, postaju kompost koji izlazi na završnom dijelu gliste.
Korištenjem ovog humusa postižu se bolji rezultati do čak 40 %. Zbog svojih kemijskih karakteristika, humus ne onečišćava tlo, zrak i vodu te je preporučljiv za ekološku proizvodnju. Humus dobiven pomoću kalifornijskih glista nema mirisa ni bilo kakvih kemijskih dodataka koji su proizvedeni konvencionalnim putem, a do pet puta je kvalitetniji od ostalih gnojiva. Kao organsko gnojivo, glistinac je idealna zamjena za sintetička gnojiva u biljnoj proizvodnji, dok je kao poboljšivač tla bolji od tradicionalnog komposta zbog sposobnosti poboljšanja strukture tla i povećanja kapaciteta tla za vodu. Za proizvodnju ovog humusa (lumbrihumus) najčešće se koriste vrste Lumbricus rubellus, Eiseniafoetida i Red Worm, koje su morfološki vrlo slične.
- Je li uzgoj zahtjevan?
-Briga o glistama ne iziskuje puno posla, a većina glistinaca rađena je od betonskih blokova na podlozi od crijepa ili betona. Na taj način osiguravamo ga od krtica i voluharica koje mogu uništiti proizvodnju.
Što treba osigurati glistama?
–Da bi gliste mogle obavljati svoj posao mora im se osigurati optimalna temperatura, kiselost i vlaga u bazenu. Temperaturni zahtjevi variraju od vrste do vrste. Idealna pH vrijednost kreće se od 6-6,5. Vlaga omogućava aktivnost glista u pogledu uzimanja hrane, kretanja i razmnožavanja te je vrlo bitno da ona bude između 80-90 %. Gliste se hrane po potrebi zečjim, konjskim ili ovčjim izmetom, a da bi ih zaštitili od svjetlosti na koju su iznimno osjetljive stavlja se slama. Stavljanjem slame zadržavamo i vlagu. Priprema humusa traje oko 6 mjeseci. Humus koji se izvadi iz glistenjaka potrebno je prvo osušiti, a za cijelo vrijeme sušenja potrebno ga je okretati kako bi apsorbirao što više kisika. Nakon sušenja slijedi usitnjavanje u mlinu čime se uklanjaju nečistoće. Upakiran u vrećama može stajati i do 5 godina.
Worm tea ili tekuće gnojivo koje se dobije pomoću glista nastaje zalijevanjem glista jer voda prolazi kroz sve slojeve i na dnu dobijemo tekućinu bogatu hranivima. Tekućinu razrijedimo u omjeru 1:15 ili 1:5, što ovisi o stanju biljke. Razrijeđenom tekućinom zalijemo biljke.
- Koje su prednosti korištenja humusa glista?
-Ne postoji mogućnost sagorijevanja biljke i može se dodati u bilo kojim količinama jer je potpuno prirodan. Poboljšava strukturu tla jer je humus porozan pa smanjuje mogućnost sabijanja tla. Omogućava kvalitetnije i brže razvijanje korijena biljaka, a voda se ne zadržava u okolini korijena te se samim time smanjuje mogućnost oštećenja korijena. Korisne bakterije i mikrobi koji se zadržavaju u tlu u stanju su stvoriti “zdraviju” zemlju koja omogućuje najbolje uvjete za razvoj biljke. Povisuje se dostupnost hranjivih tvari jer probavni trakt glista razgrađuje i miješa hranjive sastojke i elemente potrebne biljkama za rast u jednostavne oblike. Zbog jednostavnih oblika hraniva, biljka ih može usvojiti bez većih napora, a višak elemenata ostaje u tlu.
Kemijski sastav humusa kalifornijskih glista sadrži mnoge makro i mikroelemente neophodne za rast i razvoj biljke. Analizom je utvrđeno da sadrži dušik, kalij, željezo, kalcij, magnezij, sumpor, bor, bakar, cink i mangan. Biljni hormoni rasta (auksin i citokinin) koje sadrži humus kalifornijskih glista potiču brži i jači razvoj biljaka. Smanjuje se oboljenje biljaka jer se kalifornijske gliste hrane štetnim gljivicama i bakterijama dobivenim iz hrane. Humus smanjuje kiselost tla jer je pH ovog humusa oko 7 (neutralan) te svojim sastavom neutralizira kiselost. Kiseline koje nastaju djelovanjem ugljika u tlu humus kalifornijskih glista smanjuje, a povećava nastajanje dušika u obliku korisnim za razvoj biljke.
- Kako primijeniti humus?
– Kod sadnje vrtova i cvjetnjaka koristi se 2 dcl humusa koji se stavlja izravno na korijen biljke te se zagrne tlom i obilno zalije. Za prihranu ovih kultura koristi se 1 dcl oko biljke. Kod sijanja je potrebno najprije u jamice staviti smjesu vrtne zemlje i 20 % humusa, zaliti vodom i zagrnuti
– Za voćnjake i vinograde koristi se 2-3 litre izravno na korijen
– Kod travnjka se posipa 2-3 dcl na m2 i obilno zalije
– Kod sadnje lončanica miješa se sa supstratom i škaljom u omjeru 1:1:1