Upravni odbor HPK donio je odluku da će prije hrvatskih prosvjeda provesti još jedan krug pregovora s Vladom RH, te poslati snažnu poruku EU kako se hrvatski poljoprivrednici zalažu za hitne izmjene Zajedničke poljoprivredne politike EU, koja ne ide na ruku proizvodnji te urušava konkurentnost sela i proizvodnje hrane.
U HPK smatraju kako je potrebno žurno krenuti u revidiranje europske poljoprivredne politike jer je ona sada suočena s brojnim problemima, koji su pali na teret hrvatskih, a i svih europskih proizvođača. Na prvom mjestu su gospodarski tereti, ogromna birokracija i administracija koji guše poljoprivrednike.
Iz HPK ističu kako učinci klimatskih i geopolitičkih kriza značajno utječu na poljoprivrednike, a hrvatski poljoprivrednici uz sve to strahuju da će im biti nametnuto još više ograničenja i više europskih propisa s teškim i nepovratnim posljedicama na proizvodnju, prihode, što će u konačnici voditi ka povećanju uvoza uz manje ekološke i socijalne standarde.
Koji su zahtjevi poljoprivrednika?
Upravni odbor je donio sljedeće odluke i zahtjeve koje će uputiti Vladi RH i resornom Ministarstvu:
- Smanjiti administrativno opterećenje poljoprivrednika; ukinuti geotagiranje fotografija
- Oformiti tripartitno Povjerenstvo za redoviti mjesečni izračun proizvođačkih cijena koji bi činilo Ministarstvo poljoprivrede, HPK i predstavnici znanosti
- Pokrenuti izmjenu Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama, gdje se uzimaju u obzir podaci iz točke 2.
- Pokrenuti izmjenu strateškog plana ZPP u korist primarne poljoprivredne proizvodnje i prerade
- Pojačati kontrolu uvoza hrane, poljoprivrednih proizvoda i prerađevina iz trećih zemalja u suradnji s Državnim inspektoratom RH; te povećati ulaganje u marketing domaćih proizvoda
- Pokretanje i ustrajavanje Uzajamnog fonda, iz čijih sredstava bi se namirivali tržišni poremećaji (minimalno 100 milijuna eura)
- Dozvoliti upis u ARKOD svima koji koriste parcelu, a za ostvarivanje prava na potporu koristiti trenutni pravilnik, te revidiranje Zakona o poljoprivrednom zemljištu
- Povećati De minimis potpore na 25.000 eura
- Ukinuti plaćanje poreza na promet nekretnina kod zamjene poljoprivrednog zemljišta, po uzoru na komasaciju
- Uvesti nacionalnu potporu (kapitalna ulaganja) uz povrat od 40% posto za investicije u poljoprivredu i preradu do 200.000 eura.
–Poljoprivrednici su spremni krenuti u prosvjede, ako Vlada RH i Ministarstvo poljoprivrede hitno ne poduzmu sve potrebne mjere za izvršenjem naših zahtjeva, izjavio je Jakopović.
Izvor: Hrvatska poljoprivredna komora