Kod proučavanja gljiva moramo biti precizni i strpljivi. Dolazeći do novih spoznaja, otvaramo cijeli novi svijet koji pokazuje važan položaj gljiva u kruženju tvari i energije u prirodi. Upravo fascinira učenje o marljivoj zajednici određenih vrsta gljiva i biljaka životovažnoj za oba partnera, koja suradnjom stvara bolji svijet. Druge vrste gljiva, kao stanovnici razne truleži, brinu o razgradnji mrtve organske tvari i o vraćanju kemijskih elemenata u prirodan tijek, dok treće žive kao paraziti. Zadivljujuće je kakvu golemu ulogu i važnost imaju gljive za zdravlje planeta.

U našim šumama gljivari najčešće skupljaju četiri vrste vrganja: crni (Hajdinski) vrganj, pravi (crnogorični) vrganj, borov (crvenkasti) vrganj i raspucani (ljetni) vrganj.

Crni vrganj (Boletus aereus)

Crni vrganj (Boletus aereus)

Raste od ljeta do kraja jeseni u listopadnoj šumi ispod hrasta, bukve, lipe i kestena i uz rubove šuma. Klobuk je kestenjastosmeđ, tamnosmeđ, gotovo crn, prema staništu sad tamniji sad svjetliji, fino baršunast, debelo mesnat, a cjevčice su bjelkaste, blijedožute ili kremasto žute. Stručak je tvrd, robustan, u mladosti u dnu zadebljan i bjelkast, potom valjkast, smeđast, isprepleten bjelkasto smeđom mrežicom koja je osobito uočljiva pri vrhu, dok je meso čvrsto, snježnobijelo, debelo, kompaktno, fina mirisa na aromatične trave i izvanredna okusa.

Pravi vrganj (Boletus edulis)

Pravi vrganj (Boletus edulis)

Raste ljeti i u jesen u crnogoričnim šumama ispod smreka, jela i borova, i bjelogoričnim šumama ispod bukvi, hrastova i breza. Klobuk je mesnat, bjelkastosmeđ, sad tamniji sad svjetliji, rub klobuka bjelkast, dok su cjevčice najprije bjelkaste, potom žućkaste i na kraju maslinasto zelenkaste i lako se odvajaju od klobuka. Stručak je čvrst, tvrd, najprije blijedosmeđ, potom smeđast, katkad ima vidljivu blijedu mrežicu koja s vremenom postaje smećkasta, a meso je bijelo, tvrdo, ugodnog mirisa i blaga okusa.

Borov vrganj (Boletus pinophilus)

Borov vrganj (Boletus pinophilus)

Raste u proljeće, ljeto i u jesen u crnogoričnim šumama ispod borova, jela i smreka, i bjelorogoričnim šumama, osobito ispod bukava, ali i ispod hrastova i kestena. Klobuk je smeđecrvenkast ili zrnato smeđ, malo naboran, a kod mladih gljiva prekriven bijelim prahom koji se zadrži na rubu, dok su cjevčice najprije bjelkaste, potom prljavo žućkaste i nakraju žućkastomaslinaste, rupice malene i okrugle i iste boje kao cjevčice. Stručak je tvrd, smećkast, crvenkastosmeđ, orašasto smeđ, prekriven tipičnom bijelom mrežicom, a meso bijelo, tvrdo, ne mijenja boju, ugodna mirisa »na vrganje«, blago orašasta okusa.

Raspucani vrganj (Boletus reticulatus)

Raspucani vrganj (Boletus reticulates)

Raste pojedinačno ili skupno već od petog mjeseca pa do sredine jeseni u listopadnim šumama ispod hrasta, bukve, graba, divljeg kestena i lipe, ali i crnogoričnim šumama ispod bora, jele i smreke. Klobuk je vrlo promjenjive boje, okerbjelkast, smeđast ili boje lješnjaka, po suhom vremenu ispuca, dok su cjevčice na početku bijele, potom žućkaste i na kraju maslinastozelene, prirasle uz stručak i poslije se lako odvajaju od mesa klobuka. Stručak je bjelkast, svijetlosmeđ s bijelom mrežicom koja s vremenom postaje smećkasta, osnova bjelkasta, a meso bijelo, debelo, podnica je limunastožuta, prijatnog mirisa »na vrganje«, blago orašastoslatkasta okusa.

Bjelkasta lisičica (Cantharellus cibarius)

Bjelkasta lisičica (Cantharellus cibarius)

Raste najčešće skupno od proljeća do kasne jeseni u svim šumama. Klobuk je čvrst, glatke površine promjenjive boje, od blijedožute do tamnožute ili narančastožute, dok se plodište sastoji od rebrastih i rijetkih žiličastih nabora koji se spuštaju niz stručak i gotovo su jednake boje kao klobuk ili malo svjetliji. Stručak je, gol, nepravilan, čvrst i sužen prema dnu, sličnih boja kao klobuk ili malo svjetliji, a meso žućkastobijelo, čvrsto, lagane arome na breskve, slatkasta okusa.

Nestručni i brzopleti berači je mogu zamijeniti s otrovnom zavodnicom (Omphalotus olearius) ili s također otrovnom lažnom lisičicom (Hygroporopsis aurantiaca).

Mrka trubača (Craterellus cornucupioides)

Mrka trubača (Craterellus cornucupioides)

Raste krajem ljeta do kasne jeseni na vapnencu u mračnijim i vlažnijim dijelovima bjelogoričnih šuma, najčešće ispod bukve, hrasta, lipe, u skupinama i buketima. Klobuk i plodno tijelo je ljevkasto poput trube, stručak prelazi u klobuk i potpuno je šupalj, sivocrn, osnova crna; klobuk ima valovit rub i podvijen je, na gornjoj i unutar njoj strani boja varira od crne, crnosmeđe ili crnosive s prilegnutim čehicama, na naličju modrosiv ili siv i blago naborane površine, dok je meso sive do crne boje, tanko, elastično, žilavo; miris mladih gljiva blag i ugodan, starih na plijesan, okus ugodno slatkast.

Krastava krasnica – golubača (Russula virescens)

Krastava krasnica (Russula virescens)

Raste od kraja proljeća do kraja jeseni, pojedinačno ili skupno, čak i u vrijeme dugotrajnih suša, osobito u listopadnim šumama (bukva, hrast, grab). Klobuk je zelenkast, travnato zelen, laguna plav, u vrijeme suše s ispucanom površinom, kožica hrapavo suha, često povučena s ruba, razdjeljuje se na nepravilna polja, odnosno sitnije ili krupnije plohaste bradavice, dok su listići gusti, bijeli, krem, kasnije žućkasti, stari sa smeđim pjegama, rašljasti, u podnožju povezani poprečnim žilicama i lako lomljivi. Stručak je pun, pri dnu većinom klinasto sužen, valjkast, lomljiv, bijel ili katkad smeđe pjegav, a meso bijelo, pod starost blago smećkasto, debelo, tvrdo, krhko i lomljivo, nenapadnog do blago brašnasto-orašastog mirisa, prijatna, blaga okusa na lješnjak. Ako se obrati pozornost na glavne značajke, teško se može zamijeniti s nekom drugom vrstom.

Poljska pečurka (Agaricus campestris)

Poljska pečurka (Agaricus campestris)

Raste raste skupno ili pojedinačno od ranog ljeta do kasne jeseni po livadama, travnjacima, pašnjacima, poljima i vrtovima, u raznim torovima za stoku, smetlištima i kukuruzištima. Klobuk je bijel, gladak, katkad čehav, mesnat, dok su listići gusti, najprije blijedi, kasnije postaju ružičasti, potom tamnosmeđi i na kraju gotovo crni. Stručak je bijel, valjkast, gladak i različito oblikovan, vjenčić bijel, kratkotrajan i kod starih gljiva lako otpadne, a meso je bijelo, na prerezu lagano pocrveni, vrlo prijatnog mirisa i okusa.

Moguća je zamjena s nekom jestivom ili otrovnom pečurkom. Otrovne pečurke (rod Agaricus) razlikuju se po izrazitom žućenju dna stručka i napadnog mirisa na tintu, ormariće s lijekovima ili pokvarenu ribu.

Velika sunčanica (Macrolepiota procera)

Velika sunčanica (Macrolepiota procera)

Raste ljeti do kasne jeseni u svim šumama, u travi uz rub šuma, ali i uz živice i rubove šumskih cesta. Klobuk razvijene gljive je raširen s vidljivim ispupčenjem na sredini koje je tvrdo i tamnosmeđe, sivosmeđ, pustenasto nitast i prekriven velikim ljuskama koje vise uz rub klobuka, dok su listići bijeli, gusti, mekani, drže se za ovratnik i odmaknuti su od stručka. Stručak je tvrd, šupalj, vlaknast, dno gomoljasto prošireno kao kod svih sunčanica, bjelkast do svijetlosmećkast, tamnosmeđe išaran i ima pomični vunasto bjelkast prsten, a meso je bijelo, mekano, ne crveni, na ispupčenju tvrdo, vlaknasto, tanko, blagog orašastog mirisa, ugodna okusa i podsjeća na lješnjak. Moguća je zamjena s drugim jestivim sunčanicama koje su u pravilu manje, a nedovoljno stručni berači je mogu zamijeniti i s nekom otrovnom vrstom.

Jelova (lososova) rujnica (Lactarius salmonicolor)

Jelova rujnica (Lactarius salmonicolor)

Raste skupno potkraj ljeta do kasne jeseni ispod jele (Picea abies). Klobuk je rašireno ljevkast s valovitim i oštrim rubom, narančastoružičast prošaran bijelo i pojasast, po vlažnom vremenu sluzavo mazav i sklizak, nikada nema zelenkaste mrlje na plodištu, dok su listići gusti, prirasli, pomiješani s kraćima, lomljivi, oštrica glatka, narančasti do narančasto-oker. Stručak je narančast, matirano bjelkast s crvenkastim do narančastocrvenim udubinama, šupalj, u šupljini bjelkast, a meso bjelkasto, krto, narančastocrvenkasto od mlijeka, ugodna slatkasto-voćna mirisa, trpko gorkasta okusa. Moguća je zamjena s nekom od jestivih rujnica koje ispuštaju crvenkasto mlijeko (Lactarius deliciosus, Lactarius deterrimus, Lactarius sanguifluus).

VAŽNO!

Samonikle gljive ne skupljajte ako niste dobar poznavatelj gljiva. Nakladnik i autor ne snose nikakvu odgovornost za prepoznavanje od strane čitatelja ovog članka.

Pročitajte više o gljivama:

Otrovne gljive 

Ljekovite gljive

Gljivarski recepti