Deseta manifestacija maslinara i uljara otoka Hvara održana je u subotu, 8. veljače 2025. godine u Jelsi. Organizator manifestacije bila je Udruga Sveti Špirijun. Događanje je započelo predavanjem doc. dr. sc. Šime Marcelića sa zadarskog sveučilišta s temom „Rezidba masline s naglaskom na principe i pravila rezidbe“, nakon kojeg je Tihana Pipinić, dipl.ing.agr. održala predavanja „Prodaja maslinovog ulja – dopunska djelatnost OPG-a“ i „Paunovo oko – uvjeti lokaliteta otoka Hvara“.

Pozdravni govor održao je predsjednik udruge „Sveti Špirijun“ Đorđan Gurdulić, a prisutne je u ime crnogorskih maslinara pozdravio predsjednik društva maslinara Bar, Ćazim Alković.

Zadovoljstvo desetogodišnjim partnerstvom s Udrugom Sveti Špirijun izrazila je dr.sc. Mirella Žanetić, predstavnica Instituta za jadranske kulture te pohvalila ulja iz berbe 2024. Naglasila je da je bilo izuzetno teško odabrati šampionsko ulje jer su ulja jednostavno – fantastična.

Od ukupno 98 pristiglih uzoraka, 88 je bilo ekstra djevičanskih9 djevičanskih, a samo jedno lampante. Ocijenjeni uzorci su, osim s otoka Hvara, bili i s otoka Brača (1 uzorak) te iz Crne Gore (2 uzorka).

Po dodjeli priznanja za djevičanska maslinova ulja, započela je podjela medalja za ekstra djevičanska maslinova ulja. Teško je opisati ponos maslinara kad su primali medalje za ekstra djevičanska ulja – 1 brončana14 srebrnih i 73 zlatnihŠampion manifestacije je Frančesko Duboković, koji je dobio nagradu za najbolje ekološko ulje.

Šampionskom uljarom proglašena je Uljara Božić-Svirče.

Zahvalnice i nagrade primili su:

  • za znanstveni doprinos – doc.dr. Mirella Žanetić
  • za umjetnički doprinos – operni pjevač Dario Belić i KUD Jelsa
  • za volonterski doprinos – Angelika Gurdulić

Deseta jubilarna manifestacija uljara i maslinara nije mogla biti uspješnija, a bit će sigurno zapamćena kao dan kad otok Hvar nije bio samo sunčan nego i zlatan.

Foto: Udruga maslinara SV. Špirijun, otok Hvar

Prethodni članakOdržan 67. seminar biljne zaštite u Opatiji
Sljedeći članakOdržana 500. tradicionalna manifestacija Antonja
Savjetodavna služba
Savjetodavna služba specijalizirana je javna ustanova za obavljanje poslova savjetodavne djelatnosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu i unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika. Od svog osnutka 1991. godine pa do danas, Savjetodavna služba) imala je nekoliko etapa u svom razvoju u kojima su provedene statusne i organizacijske promjene te prilagodba kadrovske i specijalističke strukture zaposlenih, sukladno ciljevima i reformama poljoprivredne politike u Republici Hrvatskoj. Osnivanje i djelatnost Službe po prvi puta u njezinoj povijesti regulirano je donošenjem Zakona o Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi u svibnju 2012. godine („Narodne novine“ br. 50/2012), pri čemu Služba dobiva i dvije javne ovlasti i to: provođenje stručnog nadzora u integriranoj proizvodnji, i organiziranje i izvođenje obrazovanja i osposobljavanja iz područja poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. Nadalje, donošenjem Zakona o izmjenama Zakona o poljoprivrednoj savjetodavnoj službi krajem 2013. godine („Narodne novine“ br. 148/13), promijenjen je naziv Službe u Savjetodavna služba - javna ustanova za savjetodavnu djelatnost u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu te unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika, čime je proširena djelatnost Službe sa novim poslovima i zadaćama i javnim ovlastima u području šumarstva. Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta Savjetodavne službe sistematizirano je 398 radnih mjesta, trenutno je zaposleno 247 službenika. Temeljem Zakona o savjetodavnoj službi, Služba ostvaruje sredstva za rad iz državnog proračuna RH, obavljanjem svoje djelatnosti i iz drugih izvora na način i pod uvjetima propisanim Zakonom i Statutom Službe. Misija Savjetodavne službe jest razvijati konkurentna i napredna poljoprivredna gospodarstava i subjekte u ribarstvu i šumarstvu kroz informiranje, savjetovanje i obrazovanje, uz poštivanje načela dobre poljoprivredne prakse te očuvanje ruralnog prostora njegujući tradiciju i običaje.