Saznajte što će se prema novom Zakonu o poljoprivredi dogoditi kad Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) ustanovi da poljoprivredni proizvođač mora vratiti sredstva koja su mu već isplaćena, te zbog čega im prijeti ovrha, može li se dug vratiti na rate ili odgoditi?

U provedbi mjera poljoprivredne politike koje se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj u razdoblju 2023. – 2027. države članice imaju obvezu osigurati učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije. Tu obvezu dužna je osigurati i Republika Hrvatska kao država članica Europske unije.

Zbog čega su potrebne nove izmjene Zakona o poljoprivredi?

Nakon provedene analize sadašnjeg normativnog okvira o poljoprivredi zakonodavac je utvrdio da je neophodno provesti daljnje usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu kojim se osigurava zaštita financijskih interesa Europske unije te dodatno unaprjeđenje pojedinih normativnih rješenja u svrhu učinkovitije provedbe Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.Stoga je u tu svrhu donesen Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi.

Prema predloženim zakonskim izmjenama, potpora za intervencije koje se provode putem natječaja odobravat će se korisniku na temelju zahtjeva za potporu.

Korisnik će morati podnijeti Zahtjev za potporu i zahtjev za isplatu Agenciji za plaćanja na jedan od sljedećih načina:

  • dostavom prijave u izvorniku preporučenom pošiljkom ili neposredno u Agenciju za plaćanja
  • popunjavanjem u elektroničkom obliku putem AGRONET-a i podnošenjem potpisane Potvrde o podnošenju u izvorniku preporučenom pošiljkom ili neposredno u Agenciju za plaćanja
  • popunjavanjem u elektroničkom obliku putem AGRONET-a i podnošenjem u AGRONET-u putem Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava (skraćeno: NIAS), koristeći vjerodajnicu značajne i više razine sigurnosti.

Foto: www.apprrr.hr

Zaštita financijskih interesa Europske unije u provedbi Strateškog plana

Agencija za plaćanja u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede (u nastavku teksta: Ministarstvo) u skladu sa člankom 59. Uredbe (EU) br. 2021/2116, osigurava učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske te uspostavlja sustav upravljanja i kontrola koje uključuju provjere u postupku dodjele potpore kao i provjere tijekom provedbe projekta i nakon konačne isplate kako bi na učinkovit način i razmjerno u odnosu na administrativno i financijsko opterećenje utvrdila, spriječila i sankcionirala nepravilnosti, a posebno pokušaj prijevare i umjetnih stvaranja uvjeta za ostvarivanje prava na potporu.

Kada u postupku dodjele potpore Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru kod korisnika koji udovoljavaju uvjetima natječaja, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest o privremenoj odgodi dodjele potpore.

U slučaju utvrđivanja sumnje na prijevaru u postupku dodjele potpore, Agencija za plaćanja će nastaviti s administrativnom kontrolom zahtjeva ostalih korisnika i izraditi rang-listu bez korisnika kojemu je izdana navedena Obavijest.

Kada u postupku provedbe projekta Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru, tada će Agencija za plaćanja korisniku izdati Obavijest o odgodi odobrenja isplate i obustaviti sve postupke Agencije za plaćanja u provedbi projekta.

Ako nadležna pravosudna tijela odbace kaznenu prijavu, obustave kazneni postupak ili pravomoćnom presudom oslobode korisnika za počinjenje kaznenog djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisnika kojemu je izdana Obavijest i koji udovoljava uvjetima natječaja obavijestiti o odbacivanju sumnje, s korisnikom će sklopiti ugovor o financiranju i nastavit će postupke u provedbi projekta.

Ako su nadležna pravosudna tijela pravomoćnom presudom proglasile krivim korisnika za počinjenje kaznenih djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru Agencija za plaćanja će poduzeti sljedeće radnje:

  • odbiti sve zahtjeve koji su u tijeku postupka administrativne kontrole,
  • raskinuti sve važeće Ugovore o financiranju, u slučajevima kada se Ugovori o financiranju sklapaju,
  • poništiti sve Odluke koje je izdala, a kojima su stekli prava na potporu,
  • obustaviti sva plaćanja,
  • zatražiti povrat sredstava za sve projekte/zahtjeve koji već nisu konačno isplaćeni.

Na akte Agencije za plaćanja donesene u navedenim postupcima, korisnik ne može izjaviti žalbu već može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.

Korisnik i njegova povezana poduzeća, kako je definirano u članku 3. stavku 3. Priloga I Uredbe Komisije (EU) br. 2022/2472 od 14. prosinca 2022. godine o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva, te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 327, 31.12.2022.), u kalendarskoj godini donošenja pravomoćne presude i u sljedeće tri kalendarske godine stavljaju se na listu isključenja Agencije za plaćanja i isključuju iz mogućnosti dodjele potpore iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi.

U slučaju sumnje na prijevaru, neovisno postoje li razlozi za odbijanje ili ne zahtjeva korisnika, Agencija za plaćanja će o navedenom obavijestiti nadležne institucije sustava za suzbijanje nepravilnosti i prijevara (AFCOS), te proslijediti prijavu po sumnji na prijevaru izravno Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske ili Uredu delegiranog europskog tužitelja, sukladno Uredbi Vijeća (EU) 2017/1939 od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja (,,EPPO”) (SL L 283, 31.10.2017.).

Posljedica u slučaju utvrđenog umjetnog stvaranja uvjeta u skladu sa člankom 62. Uredbe (EU) br. 2021/2116 je odbijanje zahtjeva korisnika ili ukidanje pogodnosti koje su umjetno stvorene.

Primjena izuzeća u slučajevima više sile i izvanrednih okolnosti u provedbi Strateškog plana

Viša sila i izvanredne okolnosti definiraju se u skladu s člankom 3. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 2021/2116.

Naime, viša sila i izvanredne okolnosti mogu biti:

  • ozbiljna prirodna katastrofa ili ozbiljni vremenski uvjeti koji uvelike utječu na poljoprivredno gospodarstvo
  • slučajno uništenje stočne nastambe na poljoprivrednom gospodarstvu
  • izbijanje epizootije, bolesti bilja ili prisutnost biljne štetočine koja utječe na dio ili svu stoku ili usjeve korisnika
  • izvlaštenje cijelog ili velikog dijela poljoprivrednog gospodarstva ako se to izvlaštenje nije moglo predvidjeti na dan podnošenja zahtjeva
  • smrt korisnika
  • dugotrajna radna nesposobnost korisnika

U slučaju izravnih plaćanja, korisnik koji nije mogao ispuniti kriterije prihvatljivosti ili druge obveze zbog više sile ili izvanrednih okolnosti, zadržava svoje pravo na potporu u pogledu prihvatljive površine ili životinja u trenutku kad su nastale okolnosti više sile ili iznimne okolnosti.

Kad je riječ o intervencijama Strateškog plana u skladu s člancima 70., 71. i 72. Uredbe (EU) br. 2021/2115, ako korisnik nije mogao ispuniti obvezu zbog više sile ili izvanrednih okolnosti, odgovarajuće plaćanje proporcionalno se povlači za godine tijekom kojih su prisutne iznimne okolnosti i viša sila.

Povlačenje plaćanja odnosi se samo na one dijelove obveze za koje nisu nastali dodatni troškovi niti su izgubljeni prihodi prije nego što je nastala viša sila ili izvanredne okolnosti.

U vezi s ostalim intervencijama iz Strateškog plana u slučaju više sile ili izvanrednih okolnosti Agencija za plaćanja neće zahtijevati od korisnika djelomično ili potpuno vraćanje potpore.

Izuzeće od ovrhe sredstava potpore isplaćenih po osnovi mjera poljoprivredne politike

Korisniku mjera poljoprivredne politike (mjere ruralnog razvoja, izravne potpore, sektorske potpore, uređenja ili organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda) dodijeljena potpora u cijelosti se izuzima od ovrhe u skladu s propisom kojim se uređuje ovrha, osim u slučaju ovrhe od strane davatelja potpore.

Sredstva se prenose na bankovni račun korisnika ili na bankovni račun opunomoćenika korisnika ako je to posebnim propisom određeno, a koji je evidentiran u registru bankovnih računa korisnika koji vodi Agencija za plaćanja.

Ako su podaci o računu netočni, Agencija za plaćanja će od korisnika zatražiti ispravak podataka najkasnije do 31. prosinca godine koja slijedi nakon godine u kojoj je korisniku poslana obavijest o potrebi izvršenja ispravka podataka, a ako korisnik ne obavi ispravak podataka o računu u propisanom roku, tada prestaje obveza Agencije za plaćanja da obavi isplatu ostvarenog prava na bankovni račun korisnika.

Svi korisnici dužni su radi provedbe plaćanja potpore otvoriti račun u jednoj od poslovnih banaka sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.

Korisnik kojemu je izdana odluka o povratu može Agenciji za plaćanja podnijeti zahtjev za plaćanje duga na rate, jednom po svakoj pojedinoj odluci o povratu, pod uvjetom da zadnja rata ima dospijeće najkasnije tri godine od roka za povrat duga propisanog odlukom o povratu duga. Ako korisnik kasni s plaćanjem bilo koje rate, tada se dug odmah u potpunosti naplaćuje i korisnik nema pravo na podnošenje novog zahtjeva za plaćanje duga na rate.

Agencija za plaćanja u odluci o povratu sredstava s kojom se dozvoljava plaćanje duga u ratama korisnika upozorava na posljedice kašnjenja.

Žalba podnesena Ministarstvu ne odgađa mogućnost za podnošenje zahtjeva za plaćanje duga na rate, s tim da plaćanje duga na rate korisnik može zatražiti i tijekom žalbenog postupka. Takvim zakonskim određenjem, korisnicima se omogućuje da dug otplaćuju dinamikom koja im odgovara i koja im neće uzrokovati štetu u poslovanju, a za korisnike koji se ne pridržavaju dogovorene dinamike predviđene su sankcije u smislu naplate duga u cijelosti i uskraćivanja mogućnosti podnošenja novog zahtjeva za plaćanje duga na rate.