Fortenova grupa počela je proces ispitivanja interesa za potencijalnu prodaju poslovnog područja poljoprivrede, pa je poslala pozive na adrese više mogućih kupaca za neobvezujuće ponude.

Hoće li Podravka postati kupac tvrtki Belje, PIK Vinkovci i VUPIK, koji, prema nekim procjenama, vrijede oko 400 milijuna eura, od čega 300 milijuna eura ide samo na Belje, ili je bliži novoj akviziciji u Hrvatskoj Mađar Lorinc Meszaros, omiljeni tajkun Viktora Orbana, koji je već kupio tvrtku Rabo iz Kneževih Vinograda, najvećeg domaćeg proizvođača jabuka? Meszaros je poznat domaćoj javnosti kao vlasnik NK Osijeka, a nakon kupnje voćnjaka u Baranji, apetiti su mu porasli, te bi mu poljoprivredna grupacija Fortenove bila novi slasan zalogaj. Od stranaca se spominju i arapski investotori, ali i vlasnik Delta holdinga Miroslav Mišković iz Srbije. No, pitanje je ima li itko od njih poziv Fortenove za iskaz neobvezujuće ponude za kupnju navedenih tvrtki.

Iz političkih razloga, pored toga što je izborna godina, to je i prvorazredno pitanje za Vladu Andreja Plenkovića, jer te tvrtke raspolažu i s ogromnim površinama državnog zemljišta u Slavoniji i Baranji, pa će se vjerojatni kupac tražiti među domaćim tvrtkama. Osim Podravke, domaće boje, kao mogući vlasnik, zastupa i vlasnik osječkog Žita Marko Pipunić.

Kako prenosi portal Danica.hr, ukupni prihodi Belja, Pika i Vupika iznosili su predlani oko 340 milijuna eura, a ukupna neto dobit 20 milijuna eura. Broj zaposlenih u te tri tvrtke je oko 2300 radnika. Belje je ostvarilo 236 milijuna eura prihoda i 15 milijuna eura dobiti, što je čak 380 posto više nego godinu ranije. U Belju pritom radi oko 1600 ljudi. No, poslovne brojke otkrivaju kako su prihodi rasli zbog viših cijena, a ne volumena prodaje. Pretprošle je godine, naime, Belje prodalo 150.300 tona žitarica i uljarica, što je 22 posto manje nego tijekom 2021. godine. Pad prodaje povrća iznosio je 20 posto, pa ga je prodano 2600 tona.

Belje je predlani prodalo 311.780 svinja, što je četiri posto manje, te 16.200 junadi, odnosno 10,5 posto manje. Rezultati za VUPIK, koji proizvodi žitarice, uljarice, mrkvu, luk i grašak, pokazuju da je tijekom 2022. ostvario oko 53 milijuna eura prihoda uz dobit od 2,8 milijuna eura te ima oko 350 zaposlenih, dok je PIK Vinkovci, u kojem je zaposleno 360radnika,imao promet od 49 milijuna eura uz profit od 2,6 milijuna eura, koji je ostvaren proizvodnjom žitarica i uljarice, kao i uzgojem graška, graha, kukuruza šećerca, luka i drugog povrća.

Izvor: Danica.hr

Prethodni članakKoliko je smanjena proizvodnja žitarica u 2023.?
Sljedeći članakKako će poljoprivrednici agenciji vraćati dug?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.