Od davnina je postojala potreba čovjeka da sakupi kišnicu u vrijeme godine kada je bila veća količina oborina. Na našem Jadranu, priobalju i otocima su postojale nakapnice, gustirne, sterne, čatrnje u koje se slijevala kišnica kroz jesensko-zimsko-proljetno razdoblje za ljeto koje je bilo suho i žarko. Iz takvih cisterni su vodu trošili ljudi, životinje, a koristila se i za zalijevanje vrtova.

Nakapnica predstavlja čitav sustav kojim se kiša navodi na sliv preko kojeg se puni cisterna u podzemlju. Pomoću kante se voda vadila kroz usko grlo na vrhu spremnika. Bunari našeg krškog podneblja su se gradili u selima, gradovima, ali i u poljima.

Neki su smještene na dobrim položajima na povišenim terenima i uz malo truda, obnove kamenih zidova i čišćenja mogu biti stavljeni u funkciju navodnjavanja žednih polja u sve većim, dugotrajnijim i ekstremnijim ljetima. Nažalost, dolaskom vodovoda oni su se zapustili. Uz to imaju i nepobitnu kulturološku vrijednost kao baština jednog vremana. S povišenih pozicija voda može doći cijevima do biljaka slobodnim padom čime dodatno štedimo na energiji. Na nekim otocima su postojale i lokve koje su sakupljale vodu, štitile polja od poplava i služile za napajanje stoke. Bile su ograđene kamenom i raslinjem.

Kontinentalni dijelovi naše domovine obiluju starim bunarima uz zapuštene kuće i salaše. Za stavljanje u funkciju potrebno ih je dobro i pravilno očistiti. S vremenom u bunar obično upadne mnogo organskog materijala – lišće, granje i ostale nečistoće biološkog podrijetla koje mogu onečistiti vodu. Nečistoće od metala mogu stvoriti i opasne uvjete za narušavanje zdravlja čovjeka i životinja koji bi koristili takvu vodu.

Neki od znakova onečišćenja su: neugodni miris i okus vode; pojavljuju se naslage gline na zidovima bunara; pada dinamički i statički vodostaj.

Bunari Foto:  Dinara back to LIFE

Kako obnoviti i očistiti bunar?

Potrebno je zatvoriti šavove na rubovima zidova kroz koje mogu ulaziti gnojnica i različite otpadne vode iz kućanstva ili s prometnice ako je bunar u blizini ceste. Najprije je potrebno ispumpati vodu iz spremnika. Zatim se u bunar spušta čovjek koji uklanja prljavštinu i sluz sa zidova pomoću četke. Čišćenje se može raditi i automatski pomoću drenažne pumpe koja istovremeno podiže talog i pročišćava vodu. Šavovi i zidovi bunara se krpaju pomoću betona, a može se nanositi i specijalna impregnacija. Vrijeme ovih radova je najbolje planirati krajem ljeta kada je i razina vode u bunarima najniža.

Za stavljanje bunara u funkciju navodnjavanje biljaka dovoljno je osigurati potopnu pumpu koja se stavlja u bunar i sustav perforiranih cijevi za navodnjavanje kap na kap koje se razvuku po nasadu ili usjevu. Potrebno je i provjeriti da naš bunar ima dovoljno vode ljeti. U slučaju da nema, višak vode iz bunara se može prepumpati tijekom zime u neki vodospremnik i tako sačuvati do vremena kada je najpotrebnija voda. Sustavi agrosolara mogu osigurati energiju za rad sustava bez dodatnih troškova za struju iz elektromreže.

Koje parametre treba zadovoljavati voda za navodnjavanje?

Voda za navodnjavanje treba imati ph između 6,5 i 8,5. Također mora imati i elektroprovodljivost. Elektroprovodljivost je sposobnost vode da provodi struju s obzirom na količinu otopljenih soli i ona se mjeri EC metrom.

Prethodni članakFendt i Valtra stižu jači nego ikad – nova tvrtka preuzima zastupanje u regiji!
Sljedeći članakNatopljeni kolač
Zoran Maričević, dipl.ing.agr.
Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994.g. na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu, a od 2000.g. i kao Naslovni znanstveni asistent na Veleučilištu u Karlovcu. Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu. Bio je aktivni sudionik Domovinskog rata, uključen kao branitelj na prvim crtama obrane grada Karlovca. Kao pripravnik radio je na Farmi Šumbar poduzeća PPK Karlovačka mesna industrija na poslovima Tehnologa biljne proizvodnje. Tamo je iz prve ruke kroz praksu stekao znanje i iskustvo. Od kraja 1995. do danas, zaposlen je u srednjoj Prirodoslovnoj školi u Karlovcu kao profesor stručnih predmeta u poljoprivredi, u više smjerova koje škola ima. Od 2000. godine radi i na Veleučilištu u Karlovcu kao Naslovni znanstveni asistent. Predaje na smjeru Lovstvo i zaštita prirode na Katedri „Proizvodnja hrane i hranidba divljači“. Piše stručne članke u više stručnih časopisa, a napisao je i knjigu „U gorske oaze“ kao stručno edukativnu literaturu za studente. Zbog popularizacije i edukacije najmlađih članova našeg društva napisao je i slikovnicu „Marko uči o životinjama“.