Poljoprivredna gospodarstva koja će prilikom podnošenja Jedinstvenog zahtjeva za potporu u 2025. godini zatražiti plaćanje za neke od intervencija imaju obvezu pohađanja izobrazbe.

Sukladno Pravilniku o provedbi intervencije 78.01. Potpora prenošenju znanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. („Narodne novine“ br. 92/24.) izobrazbe, individualna savjetovanja i demonstracijske aktivnosti mogu obavljati privatne savjetodavne službe, samostalne ili u okviru druge pravne osobe, privatni savjetnici, nevladine organizacije, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, uprava(e) nadležna za savjetovanje i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu. Edukacije su za korisnike besplatne. Oblici edukacija i osposobljavanja definirani su navedenim pravilnikom, a mogu biti:

  • tečajevi u učionicama ili online (webinari)
  • e-učenje
  • demonstracijske aktivnosti i demo farme
  • studijske grupe
  • tematske skupine
  • inovativne skupine
  • studijska putovanja.

Obavezne teme – obavezne edukacije

Sukladno odredbama Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu, jedan od uvjeta za ostvarenje potpore je dokaz o završenoj izobrazbi. Korisnici plaćanja za eko sheme, proizvodno vezana plaćanja (PVP) i IAKS mjere obvezni su završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati. Dakle, poljoprivrednik koji podnosi Jedinstveni zahtjev za potporu u okviru navedenih intervencija mora biti educiran kroz neki od tri navedena oblika edukacije: tečaj (uživo, online ili e-učenje), sudjelovanje na demonstracijskoj aktivnosti ili kroz individualno savjetovanje (metoda pojedinačnog savjetovanja).

Individualno savjetovanje propisano je Pravilnikom o provedbi intervencije 78.02. Potpora za pružanje savjetodavnih usluga iz Strateškog plana zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. objavljenim u „Narodnim novinama“ br. 156/23). Obaveza edukacije odnosi se na sljedeće tri teme:

  • Eko sheme
  • Proizvodno vezana plaćanja
  • IAKS mjere

Raspored edukacija može se pronaći na poveznici: https://akis.mps.hr/. Na poveznici su navedeni svi savjetnici i sve edukacije. Ovisno o obliku željene edukacije (tečaj uživo, online tečaj, e-učenje ili sudjelovanje na demonstracijskoj aktivnosti) pretraživanje je moguće odabirom na jednoj od sljedećih poveznica:

https://akis.mps.hr/edukacije/tecajevi

https://akis.mps.hr/edukacije/webinari

https://akis.mps.hr/edukacije/eucenje

https://akis.mps.hr/edukacije/demonstracije

Ostale teme – neobavezne edukacije

Uz obavezne teme, poljoprivredni proizvođači mogu se besplatno osposobljavati kroz edukaciju iz Ostalih tema. To su osposobljavanja koja nisu obavezna. Za ove se edukacije uglavnom odlučuju poljoprivrednici koji „žele znati više“, odnosno imaju potrebu unaprijediti i proširiti već stečena znanja i vještine iz područja koja su im potrebna pri obavljanju poljoprivrednih aktivnosti i/ili usluga koje pružaju na svom gospodarstvu. Osposobljavanja iz ostalih tema obuhvaćaju sljedeća područja:

1. Biljna proizvodnja (ratarstvo, povrćarstvo, voćarstvo, maslinarstvo, vinogradarstvo, ljekovito i aromatično bilje, cvjećarstvo, sjemenarstvo)

2. Stočarska proizvodnja (govedarstvo, svinjogojstvo, ovčarstvo i kozarstvo peradarstvo, pčelarstvo)

3. Energetska učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije

4. Standardi EU (okoliš, zdravlje, higijena)

5. Diversifikacija aktivnosti na poljoprivrednom gospodarstvu

6. Seoski turizam

7. Inovacije i digitalne tehnologije u poljoprivredi

8. Osnivanje i upravljanje poljoprivrednim gospodarstvom

9. Uvjeti zapošljavanja i obveze poslodavaca vezane za zdravlje ljudi i zaštitu na radu

10. Marketing i tržište

11. Osnove poljoprivrednog računovodstva

12. Zakonodavstvo u poljoprivredi

13. Udruživanje poljoprivrednika

Demonstracijska aktivnost je vrsta osposobljavanja koja se provodi putem praktičnih prikaza tema i stručnih sadržaja. Jedna od tema za koju poljoprivrednici pokazuju zanimanje je Korištenje poljoprivrednih aplikacija i servisa, koja je obuhvaćena u okviru teme: Inovacije i digitalne tehnologije u poljoprivredi. Želja za osposobljavanjem posljedica je sve veće potrebe za vještinom korištenja različitih aplikacija namijenjenih poljoprivrednicima. Ukazala se potreba za detaljnim poznavanjem Agroneta – elektroničke aplikacije namijenjene za pomoć poljoprivrednim gospodarstvima i ostalim korisnicima u ostvarivanju prava na potpore u poljoprivredi. Stoga je dio zainteresiranih poljoprivrednika kroz osposobljavanje na demonstracijskim aktivnostima imao priliku kroz praktične vježbe detaljno upoznati AGRONET sustav, način komunikacije Agencije za plaćanja i korisnika.

Polaznici osposobljavanja upoznaju se i s platformom ePosjednik, pojmom i korištenjem ePoljoprivrede, korištenjem FIS baze… Polaznicima se objašnjava unos podataka u Evidenciju o poljoprivrednoj proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda te unos podataka u Evidenciju o pruženim uslugama, detaljno se objašnjava sustav za nadzor površina (Monitoring) i mogućnosti pregleda detaljnih podataka za svaku ARKOD parcelu. Polaznici koji odluče sudjelovati na ovakvim edukacijama trebaju biti registrirani u sustavu e-građani kako bi mogli aktivno sudjelovati. Ovakva su osposobljavanja postala nužna. Niže je obavijest objavljena na mrežnoj stranici Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju:

Od dana 27. siječnja 2025. podnošenje zahtjeva za registraciju/upis novih korisnika ili promjenu podataka za već upisane korisnike u Evidenciji korisnika potpora u ruralnom razvoju (EKPRRiR) bit će moguće samo uz prijavu na sustav e-Građani (NIAS) nekom od ponuđenih vjerodajnica sve tri razine sigurnosti (visoka, značajna, niska).

NIAS je skraćenica za nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav, a to je informacijsko-tehnološki sustav središnje identifikacije i autentifikacije korisnika elektroničkih usluga. Osim u informatičkim učionicama, edukacije na temu Inovacije i digitalne tehnologije u poljoprivredi provode se na otvorenom, tijekom sezone: u nasadima, na oranicama, u stajama gdje se zainteresirani poljoprivrednici mogu upoznati s raznim oblicima inovacija i digitalnih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji.

Foto: mr. sc. Tatjana Martinović

Prethodni članakKome komasacija pogoduje, a kome slijedi koma?
Sljedeći članakNjega mladih presadnica povrća prije sadnje na otvoreno
mr. sc. Tatjana Martinović, dipl. ing. agr.
Zaposlena u Savjetodavnoj službi na radnom mjestu više koordinatorice za ratarstvo s mjestom rada u Koprivnici. Rođena u Bjelovaru, a srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru gdje je i magistrirala 2011. godine. Rođena je 1966. godine u Bjelovaru. Srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila je u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru, obranivši temu diplomskog rada naslova: “Izbor sorte i gnojidba uljane repice za područje Đelekovca”. Poslijediplomski studij na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (područje Biotehničkih znanosti, znanstveno polje Agronomija, znanstvena grana Genetika) završava 2011. godine obranivši magistarski rad naslova: “Agronomska svojstva kultivara virdžinijskog duhana kod različite opskrbljenosti tla dušikom” izrađen pod vodstvom prof. dr. sc. Vinka Kozumplika. Od 1989. godine radi u "Podravki" d.d. prehrambenoj industriji u Koprivnici, na poslovima glavnog tehnologa-istraživača u cjelini Istraživanja i razvoj - Razvoj poljoprivrede, na pokušalištu “Danica”. Tijekom devet godina radi na ispitivanju adaptabilnosti kultivara povrća namijenjenog industrijskoj preradi, na agro-okolišne uvjete sjeverozapadne Hrvatske. Od 1998. godine zaposlena je u Hrvatskom zavodu za poljoprivrednu savjetodavnu službu na poslovima savjetnika za ratarstvo, u Područnom odsjeku Koprivničko-križevačke županije (danas Savjetodavna služba). Certificirani je sudac za natjecateljsko oranje, te je sudjelovala u organizaciji 59. svjetskog natjecanja u oranju u Biogradu na Moru 2012. godine. Suradnica je u Gospodarskom listu i Mljekarskom listu, kao i u lokalnom tisku.