Djevičansko maslinovo ulje, dobiveno iz ploda masline isključivo mehaničkim postupcima, ima jedinstveno obilježje arome i okusa po kojima se ono razlikuje od ostalih ulja.

Maslinovo ulje, kao prirodni sok ploda masline, sastoji se najvećim dijelom (98,5-99,2%) od mješavine triglicerida, to je tzv. osapunjivi dio, i od malog, ali po svojoj važnosti, vrlo značajnog dijela (0,8-1,5%) konstituenata topivih u ulju koji predstavljaju neosapunjivu frakciju maslinovog ulja.  Nadalje je važan odnos prema biljnoj masnoći dobivenoj iz voća, odnosno najvećim dijelom iz mesa ploda masline (> 95%), a manjim dijelom iz sjemenke ploda (< 5%), za razliku od većine biljnih ulja koja se dobivaju isključivo iz sjemenke.

Masne kiseline koje se nalaze u sastavu triglicerida maslinovog ulja su: oleinska, palmitinska, linolna, stearinska i palmitoleinska, dok su u vrlo malom iznosu prisutne: linolenska, arahinska, behenska, lignocerinska i eikosenska kiselina.

Prirodno maslinovo ulje visoke kvalitete ima umjerenu količinu zasićenih masnih kiselina (oko 16%), izrazito visok sadržaj oleinske kiseline (70-80%) i najpovoljniju količinu višenezasićenih esencijalnih masnih kiselina (8-10%). Po tome se maslinovo ulje bitno razlikuje i vrjednije je od drugih jestivih masti i ulja.

Od značajnijih komponenti u neosapunjivom dijelu nalaze se steroli i polifenoli. Steroli imaju prirodnu antioksidacijsku aktivnost i inhibiraju proces kvarenja ulja. Po kemijskom sastavu to su visokomolekularni  alkoholi koji nastaju iz skvalena. U maslinovom ulju prevladava β – sitosterol (93-97%) koji u organizmu sprječava crijevno upijanje viška kolesterola. Određivanjem sastava sterola pojedinog ulja moguće je odrediti vjerodostojnost ulja.

Polifenoli  predstavljaju fenolnu grupu spojeva koji se jedinstveni po svojim obilježjima od ostalih komponenti neosapunjivog dijela maslinovog ulja. Djevičanska maslinova ulja su jedine biljne masnoće koje prirodno sadrže visoki udjel polifenola (50 – 500 mg/kg). Polifenoli imaju visoki antioksidacijsku aktivnost i snažno biološko djelovanje. Dokazana svojstva polifenola pokazuju važan utjecaj ovih spojeva na stabilnost maslinovog ulja, te na njegova nutritivna i biološka svojstva.

Kvaliteta djevičanskog maslinovog ulja ovisi o cijelom nizu čimbenika koji se ne mogu promatrati zasebno, jer se svi nalaze u međusobnoj interakciji. Postupak dobivanja kvalitetnog djevičanskog maslinovog ulja započinje već odabirom odgovarajuće sorte maslina za uzgoj.

Na kvalitetu djevičanskog maslinovog ulja utječe zrelost plodova, vrijeme i način berbe, vrijeme čuvanja i vrijeme transporta plodova do uljare, način prerade i čuvanja maslinovog ulja.

Pravilno rukovanje voćem – maslinom od trenutka berbe  i sokom – maslinovim uljem do konzumacije  vrlo je važno u cilju održavanja nutritivnih obilježja ove vrijedne masnoće, koja je ujedno preporuka kao prva masnoća kod dojenčadi, a  zbog  sastava masnih kiselina gotovo je identična sastavu masnih kiselina majčinog mlijeka. Od davnina maslinovo ulje se koristi u mediteranskoj prehrani koja se uz obilje plave ribe i bijelog luka – češnjaka pokazala kao idealna za prevenciju kardiovaskularnih bolesti, bolesti želuca i pomoć u kalcifikaciji kostiju u dojenačkoj i starijoj dobi, nekih tipova malignih bolesti.

Kad koristiti maslinovo ulje?

U slučaju pripreme umaka za salatu ili pak kratkog pirjanja povrća, maslinovo ulje dobar je izbor. Budući da ima prepoznatljivu aromu, maslinovo ulje može se koristiti u jelima poput povrća kuhanog na pari, juhi ili pak kruhu. U maslinovu ulju nalazi se više mononezasićenih masnoća nego u bilo kojem drugom ulju, te je izvrstan izbor za jela koja su zdrava za srce.

Kad ne koristiti maslinovo ulje?

U pripremi jela čija termička obrada zahtijeva visoku temperaturu, nije preporučljivo koristiti maslinovo ulje, jer se za razliku od nekih drugih ulja, na temperaturi između 185 i 215 Celzijevih stupnjeva doslovce počne dimiti. Kad se maslinovo ulje zagrije do ‘točke dimljenja’, blagotvorni sastojci u njemu se smanjuju, a povećava se broj potencijalno štetnih tvari. Ulje od uljane repice, s druge strane, ima višu točku zagrijavanja i ne počinje se dimiti tako brzo, te je stoga dobar izbor za pripremu jela koja zahtijevaju višu termičku obradu, kao što je pečenje ili prženje.

Korištenjem maslinovog ulja usporava se starenje i produljuje životni vijek. U Španjolskoj je potrošnja ulja po stanovniku 26 litara godišnje, a u Hrvatskoj samo dvije litre i ta potrošnja je većinski u primorskom dijelu Hrvatske. Zato bi se kontinetalni stanovnici Hrvatske trebali okrenuti većoj konzumaciji maslinovog ulja, jer je ono idealna masnoća i prevencija protiv mnogih bolesti.

Rezultati istraživanja su pokazali da bilo koji oblik grijanja maslinovog ulja (u mikrovalnoj, na tavi, u loncu) uništava njegova nutritivna svojstva.

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakGrmovi s dekorativnim plodovima
Sljedeći članakBlaženi čkalj
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.