Ovi su procesi utoliko izraženiji na travnjacima ukoliko su oni na lošijim tlima i u manje povoljnim klimatskim prilikama. Najvažniji uzroci lošeg stanja travnjaka u našim proizvodnim uvjetima:
– slaba primjena meliorativnih mjera, posebice agrotehničkih
– loše iskorištavanje ispašom i kosidbom
– manje povoljni, a u određenim područjima i nepovoljni prirodni uvjeti (klima, tlo)

Kako bi se povečala proizvodnja stočne hrane na travnjacima i poboljšalo njihovo iskorištavanje i zaštita tla, moraju se primjenjivati određeni zahvati, u prvom redu oni koji povečavaju prinos i kakvoću travne mase. Sve agrotehničke mjere na travnjacima moraju biti usklađene, kako bi se osigurao povoljniji sastav biljnog pokrivača i rentabilnija proizvodnja stočne hrane. S obzirom na način primjene, određenih zahvata na travnjacima i njihov utjecaj i učinak u proizvodnji travne mase, unapređenje proizvodnje na travnjacima može se postignuti primjenom dvaju temeljnih načina:
– melioracijom, poboljšanjem prirodnih travnjaka, i
– zasnivanjem novih travnjaka

Melioracija prirodnih travnjaka je popravak postojećeg travnog pokrova primjenom različitih agrotehničkih mjera. Od velikog je značaja i u širokoj je primjeni u proizvodnji u cijelom svijetu. U odnosu na zasnivanje umjetnih travnjaka, ona u određenim uvjetima ima prednost u povečanju proizvodnje stočne hrane, jer se jednostavnije i lakše provodi, može se primijeniti u različitim, pa i manje povoljnim prirodnim uvjetima, na većim strminama, na manje pristupačnim površinama i zahtijeva manja ulaganja novca i rada. Međutim, melioracija prirodnih travnjaka u odnosu na zasnivanje umjetnih travnjaka slabije djeluje na povečanje prinosa i poboljšanje kvalitete travnjaka i travne mase. Pri melioraciji, popravljanju prirodnih travnjaka, primjenjuju se odgovarajuće agrotehničke mjere ovisno o stanju travnog pokrivača, uvjetima tla, materijalnim mogućnostima i načinu iskorištavanja travnjaka. Od tehničkih mjera, za popravak i unapređenje proizvodnje stočne hrane prirodnih travnjaka primjenjuje se:
– odvodnjavanje
– navodnjavanje
Od posebnog su značaja za melioraciju prirodnih travnjaka agrotehničke mjere:
– obrada tla
– uništavanje korova
– nadosijavanje
– gnojidba

(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)

Prethodni članakPadovanska kokoš – raskoš boja
Sljedeći članakBožićno blagovanje
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.