Ta kukmasta pasmina ima vrlo dugačku liniju predaka, od ruskih pavlovskih kokica do današnje raznolikosti pasmina i bogate palete boja. Odavno su imale veliko i trajno značenje. Tako stručnjaci za perad s pravom upozoravaju na činjenicu kako je u barem 500 godina njihova na-stanka vise od 30 daljih pasmina dokazano više ili manje pridonijelo njihovu postanku. Osim bliskog utjecaja na sve mla-đe pasmine kukmastih kokica i njihovo pretvaranje u patuljaste, kao i njihovo nekadašnje iznimno značenje pri nastanku starofrancuskih pasmina kokica za tovljenje, bilo je uistinu i takvih, na prvi pogled jedva očekivanih pasmina poput tirinške bradate kokice i wyandotta.
Klasična i suvremena stručna literatura slažu se u jednome, da su ruske bradato-kukmaste kokice u razmjerno ranim razdobljima različitim trgovačkim putevima prema sjevernoj Italiji, morale stići tamo, ali i u Nizozemsku i u Englesku. Još davne 1600. godine spominje ih u svojoj knjizi o peradi, uz ilustracije u boji, tali-janski prirodoslovac Ulisse Aldrovandi pod nazivom Gallo e gallina Padovana. Južno od Alpa, prema njemačkom stru-njaku za perad dr. B. Durigenu (1921.), kokice su dobile naziv "Schiatta" odnosno "Padovana Polverara". Jedno mjesta-šce koje se pojavljuje u mlađoj literaturi zove se Polvera nedaleko od Padove, a nije ga lako otkriti ni na detaljnijim zemljovidima. U Engleskoj su se vrlo brzo odlučili za naziv "Polands", međutim, taj naziv do danas ne obuhvaća samo padovanske kokice nego i sve nizozemske bi-jelokukmaste kokice pod jednim standar-dnim nazivom, usprkos poznatim velikim razlikama u izrazu glave i paleti boja. Čini se da su u SAD-u dosljedniji, jer on-dje prihvaćaju sve nijanse kokica bez bra-de i s bradom pod nazivom "Polish".
Dolazak ruskih kukmastih kokica u Nizozemsku dogodio se otprilike istodobno kao i njihov dolazak u Italiju, na prijela-zu iz 14. u 15. stoljeće. Nizozemce je to potaknulo da reklamiraju današnje padovanske kokice kao "Nederlandse Baardkuifhoenders" (bradate kukmaste kokice), kao neku kvazinacionalnu pasminu. U svakom slučaju, ovaj trenutačno vrlo odstupajući naziv u klasičnim europskim nacijama uzgoja peradi, kao i u prekomorskim zemljama, pokazuje kako su se ljudi intenzivno i rano posvuda bavili ovim dragocjenim darivateljima vitalnosti, podrijetlom iz nekadašnjih ruskih ekstremnih klimatskih uvjeta.
Od 18. stoljeća nadalje padovanska pasmina postoji i u Njemačkoj. Na jednoj slid iz 1763. godine, autora Frischa iz Berlina, prikazana je jedna zlatno oboje-na padovanska kokica. Kasniji crteži, po-najprije Bechsteinovi iz 1793., prikazuju pored zlatne i srebrnu, šamo (boja divokoze), plavu i boju hermelina.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)
