Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju 30. svibnja raspisala je 5. natječaj za dodjelu sredstava iz IPARD programa u mjerama 101 i 103. Natječaj je otvoren do 11. srpnja. Budući da smo u nekoliko prijašnjih brojeva Gospodarskog lista detaljno prezentirali sve mogućnosti ulaganja u mjeri 101 IPARD programa, ovoga puta donosimo detalje o mjeri 103. Svi oni koji se ne budu stigli pripremiti za ovaj natječaj, do kraja godine će najvjerojatnije imati još jednu prigodu. Natječaji se nastavljaju i u sljedećoj godini, sve do ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju.
Koja su ulaganja omogućena u ovoj mjeri?
Ulaganja unutar ove mjere dozvoljena su u sektoru mlijeka i mljekarstva, sektoru prerade mesa, sektoru ribarstva, sektoru prerade voća i povrća, sektoru vinarstva i sektoru maslinova ulja. Kao što je iz navedenog vidljivo, ulaganja u izgradnju novih objekata u pravilu nisu dopuštena, osim u slučaju kada postojeći objekt nije moguće uskladiti s EU standardima na području javnog zdravstva, a koji po izgradnji novog mora biti zatvoren, što se dokazuje Rješenjem o brisanju iz Upisnika odobrenih objekata. Moguća su ulaganja i za pogone koji su usklađeni s EU standardima na području javnog zdravstva, i to ulaganja vezana za dostizanje EU standarda u zaštiti okoliša, ulaganja u rashladnu opremu za čuvanje sirovog mlijeka, ulaganja u specijalizirana transportna vozila za sirovo mlijeko te ulaganja neophodna za usklađivanje s IPPC direktivom. Slična je situacija i u sektoru mesa. Pogoni koji nisu usklađeni s EU standardima na području javnog zdravstva mogu ulagati u rekonstrukciju i/ili opremanje postojećih klaonica, rasjekaonica, hladnjača, objekata za proizvodnju mljevenog mesa, mesnih pripravaka i preradu mesa; u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje sabirališta za sakupljanje otpada i nusproizvoda životinjskog podrijetla; u opremu za obradu otpadnih voda, filtriranje zraka i rashladne sustave te u opremu za zbrinjavanja otpada i nusproizvoda životinjskog podrijetla. I ovdje je ulaganje u izgradnju novih objekata moguće isključivo onda ako se postojeći objekt zatvara zbog nemogućnosti usklađivanja sa standardima Zajednice. Pogoni usklađeni s EU standardima mogu provesti ulaganja vezana za dostizanje EU standarda u zaštiti okoliša (obrada otpadnih voda, filtriranje zraka i rashladni sustavi).
Sektori ribarstva, prerade voća i povrća, maslinova ulja i vinarstva
U sektoru ribarstva dopuštena su ulaganja i u izgradnju kao i u rekonstrukciju i/ili opremanje objekata za preradu riba, rakova, mekušaca i ostalih vodenih beskralježnjaka; otpremnih centara i/ili centara za pročišćavanje živih školjkaša te ulaganja u opremu za obradu otpadnih voda, filtriranje zraka i rashladne sustave. Dakle, ovdje je dopuštena i izgradnja novih objekata. U sektoru vinarstva dopuštena su ulaganja u opremanje vinarija. Tu je kriterij prihvatljivosti ponešto izmijenjen pa korisnik i nadalje mora biti upisan u Upisnik proizvođača grožđa, vina i voćnih vina, odnosno Vinogradarski registar, a u godini prije podnošenja prijave mora imati godišnju proizvodnju u rasponu od 200 hl do 20.000 hl vina kategorije kvalitetno i/ili vrhunsko, u skladu sa Zakonom o vinu. Novost je, dakle, uključivanje i vrhunskih vina u ukupni obujam proizvodnje. U sektoru maslinova ulja nije bilo izmjena.
Korisnici sredstava i iznosi potpora
Korisnici mjere 103 su obrti, trgovačka društva i zadruge, registrirani za obavljanje predmetne djelatnosti i obveznici PDV-a, u rangu mikro, malih ili srednjih poduzeća s manje od 25% državnog vlasništva, odnosno vlasništva jedinica lokalne/regionalne samouprave ili Grada Zagreba. Obveznici IPPC direktive mogu biti i u rangu poduzeća s manje od 750 zaposlenih ili s godišnjih prometom koji ne prelazi 200 milijuna eura. Korisnik za trajanja IPARD-a u sklopu mjere 103 može tražiti potporu, bez obzira na ukupnu vrijednost investicije, za prihvatljive izdatke koji ne prelaze 3 milijuna eura (21,9 milijuna kuna), osim u sektoru maslinova ulja gdje prihvatljivi izdaci ne mogu
prelaziti 500.000 eura (3,65 milijuna kuna).