Zadarska i Vukovarsko-srijemska županija izgradit će Centar za meso u Ninu za proizvodnju suhomesnatih proizvoda za domaće tržište i izvoz.

O povezivanju zelenoga i plavoga dosad se puno govorilo, a malo ostvarilo. Ovaj put svi su izgledi da će se ostvariti i to na obostranu korist. Radi se o otvaranju Centra za meso u Ninu o čemu su dogovor postigle Zadarska i Vukovarsko-srijemska županija.

-Suradnja je zamišljena na način da bi uzgajivači svinja mesom za sušenje opskrbljivali budući Centar za preradu mesa u Ninu. Time bi se dobili visokokvalitetni proizvodi za domaća i inozemna tržišta, kaže Daniel Segarić , zadarski pročelnik Odjela za poljoprivredu i ribarstvo. Isto je ovih dana potvrdio i njegov vukovarski kolega Andrija Matić.

centar za meso
Ninski šokol

Cilj 5000 sušenih pršuta

Već je potpisan i sporazum o izradi idejne studije. Temeljem njega će obje županije s 50 posto sufinancirati njezinu izradu te provesti postupak jednostavne nabave za odabir izvoditelja studije. Konačno idejno rješenje i koncept suradnje izradit će Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku.

Nadalje, na temelju relevantnih studija bit će donesena odluka o gradnji pršutane u jednakom suvlasničkom udjelu, s modelom zajedničkog korištenja i upravljanja. Provest će se istraživanje tržišta prodaje, analizirati potencijalne lokacije za gradnju pršutane, njezin kapacitet te predložiti modeli korištenja i upravljanja pršutanom.

 Izradit će se i studija isplativosti s tehnološkim elaboratom, financijsko-ekonomskom analizom i analizom izvora financiranja.

Cilj je doći do proizvodnje od 5000 sušenih pršuta godišnje. Matić smatra da je to dobro rješenje za 50-ak malih proizvođača, koji su zadovoljni tim prijedlogom.

Šansa za uzgajivače i šokolare

Grad Nin također od početka podržava projekt budućeg Centra za meso.

Izuzetno nam je drago da na ovom projektu surađujemo s Vukovarom. Ne samo zbog toga što imaju jako kvalitetno meso koje će nam slati za preradu, već i zato što ćemo na ovaj način pomoći njihovoj gospodarskoj situaciji, kaže gradonačelinik Emil Ćurko.

Osim što će  pomoći slavonskim uzgajivačima svinja u plasmanu proizvoda, budući  Centar za meso  omogućit će i dugoočekivanu komercijalnu proizvodnju Ninskog šokola. Tradicionalna je to delicija koja ima važno mjesto u gastronomiji zadarske regije i šire. Podsjetimo, osnova za izradu šokola je kvalitetna svinjska vratina koja se najprije stavlja više dana u morsku sol. Zatim se “toča” u kuhanom crnom vinu i začini se raznim mirodijama. Potom se prepušta djelovanju dima i onda sušenju na vjetru buri.

U organizaciji Turističke zajednice Grda Nina u srpnju ove godine održat će se  19. po redu Ninska šokolijada. Na njoj se, uz proglašenje najboljih šokolara, okupi veliki broj domaćih i stranih gostiju.

Uspješna probna proizvodnja

Agencija za ruralni razvoj (AGRRA) Zadarske županije odlučila je za ovu prigodu napraviti i testnu proizvodnju tog suhomesnatog proizvoda.

-Probna proizvodnja pokazala je kako su na pravom putu kreiranja proizvoda koji bi se mirne duše mogli plasirati na inozemno tržište, kaže direktor Agrre  Vlado Kovačević. Velike količine mogu se plasirati i kroz turizam jer u ljetnim mjesecima, prije korone,  samo na području grada Nina boravilo je čak 15.000 ljudi. To je 500 posto više nego što ima domicilnih stanovnika. Turisti traže šokol kojega u tamošnjim restoranima nedostaje. 

Traže i ostale suhomesnate proizvode, pršut, kulen, kobasice, čvarke,  pancetu. Zbog toga valja vjerovati da će se Centar za meso u Ninu uspješno razvijati na zadovoljstvo uzgajivača svinja u najsjevernijoj hrvatskoj županiji, kao i poboljšanju turističke gastronomske ponude u Zadarskoj županiji. 

centar za meso
Svinje iz Vukovarsko-srijemske županije bit će sirovina za preradu u ninskom Centru za meso
centar za meso
U planu je izgradnja pršutane kapaciteta 5000 pršuta godišnje

Prethodni članakZašto koristiti koncentrirana krmiva u hranidbi?
Sljedeći članakPrivremena obustava ribolovnih aktivnosti radi epidemije COVID – 19
Nedjeljko Jusup
Nedjeljko Jusup, dugogodišnji je novinar i urednik. Rođen 7. siječnja 1951. godine u Zadru gdje je završio Gimnaziju pedagoškoga smjera "Juraj Baraković", a studij novinarstva na Fakultetu za sociologiju, političke znanosti i novinarstvo u Ljubljani. S pisanjem počinje još kao srednjoškolac u zadarskom Narodnom listu, tijekom studija u Ljubljani surađuje u Ljubljanskom dnevniku, Pavlihi i u splitskom tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji. Od 1980. do 1991. urednik je dopisništva u Radničkim novinama, tjedniku Saveza sindikata Hrvatske. Surađuje u Večernjem listu, Oku, Zapadu, Novom listu… U ratnim uvjetima 1994. godine, kao autor projekta i prvi glavni urednik s nekolicinom zadarskih kolega pokrenuo najprije tjednik Zadarski list koji je pod njegovim vodstvom nakon četiri godine prerastao u dnevni list. Izlazi stalno od 3. studenoga 1994. Jusup se bavi i publicistikom. Napisao više tekstova o razvitku medija u Zadru, uredio knjige i monografije "Politički obračuni", “Libar okorjelog agronoma” "Hrvatski misir", "Dragulji hrvatskog misira", "112. brigada: Od dragovoljačkih odreda do međunarodnog priznanja RH", Putopisne paralele: "Od Cerodola do Burgundije", “Stanislav Antić: Moje životno djelo”.. Dobitnik je više novinarskih nagrada i priznanja među kojima i godišnju nagradu Hrvatskog novinarskog društva - Zlatno pero 1991/1992 godine za svoje ratne reportaže s prve crte bojišnice. Nakon umirovljenja (2017.) nastavlja uređivati specijalizirani prilog Plodovi zemlje i mora kojega je, s ciljem povezivanja znanosti, struke i prakse u poljodjelstvu i ribarstvu, prije 20 godina pokrenuo u Zadarskom listu. Surađuje sa američkim portalom Olive Oil Times i Gospodarskim listom, objavljuje i u specijaliziranom časopisu Maslina u izdanju Slobodne Dalmacije, kao i portalu Agroklub koji ga je proglasio Autorom godine 2018. Nedjeljko Jusup je dugogodišnji član Hrvatskoga novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske od njegova osnivanja, aktivno sudjeluje na skupovima i seminarima, okruglim stolovima ili tribinama posvećenim aktualnim problemima novinara. Jedan je od organizatora Međunarodnog znanstvenog skupa "Kraljski Dalmatin – 200 godina zadarskog i hrvatskog novinarstva u europskom kontekstu". Inicirao je i sudjelovao u pokretanju brojnih poljoprivrednih manifestacija među kojima VINCRO u Polači, Vinin u Ninu. Ravnokotarska fišijada u Benkovcu… Jusupov novinarski i urednički moto je: Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko.