Sredinom travnja, na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek, održana je promocija nove knjige „Osnove tloznanstva i biljne proizvodnje“ čiji su autori: prof. dr. sc. Irena Jug, prof. dr. sc. Danijel Jug, izv. prof. dr. sc. Bojana Brozović, prof. dr. sc. Vesna Vukadinović i prof. dr. sc. Boris Đurđević.

Imajući u vidu aktualne i buduće izazove s kojima se poljoprivredna proizvodnja suočava, samo kvalitetno educiran stručnjak sposoban je nositi teret ovih izazova i na njega dati pravovaljani odgovor. Stoga je glavni motiv i cilj autorima za pisanje ovog udžbenika, ponuditi temeljna znanja na kojima počiva suvremena poljoprivredna biljna proizvodnja.

Udžbenik „Osnove tloznanstva i biljne proizvodnje” koncepcijski i uvjetno može se podijeliti na dva dijela: Osnove tloznanstva i Osnove biljne proizvodnje. Međutim, držeći se koncepta uvjetovanosti i nedjeljivosti biljne proizvodnje u relaciji s okolišnim, agroekološkim i agrotehničkim pretpostavkama, sve sastavnice udžbenika tematski su međusobno povezane i isprepletene, tvoreći na ovaj način jedinstvenu, introspektivnu i nedjeljivu cjelinu.

Udžbenik započinje opisom okolišnih i klimatskih pretpostavki biljne proizvodnje, na koji se naslanjaju teme vezane uz osnove tloznanstva, definiranje značaja i uloge tla u agroekološkim okvirima, kao i prijetnji kojima je ono izloženo. Tematski slijed udžbenika prati opis najznačajnijih agrotehničkih mjera: gnojidbe i obrade tla, analizirajući njihov značaj tijekom povijesti, ali i dajući aktualan pogled na njihovu ulogu i značaj u suvremenoj biljnoj proizvodnji. Udžbeničku građu upotpunjuju tematske cjeline vezane uz uzgoj usjeva, definirajući preduvjete, načine izvedbe i njegu usjeva s ciljem ostvarivanja visokih i stabilnih prinosa.

Pisanje ovog udžbenika pokazalo se iznimno izazovnim i odgovornim zadatkom. Posebno ako se uzme u obzir brzina promjena i obim znanja koji se na gotovo svakodnevnoj razini događaju u poljoprivredi. Cilj je bio „uravnotežiti” povijesne činjenice, tradicionalna znanja, aktualne činjenice i pretpostavke budućih razvojnih smjerova u poljoprivrednoj biljnoj proizvodnji.

Sveučilišni udženik prvenstveno je namijenjen studentima agronomske struke, a kao nastavno gradivo vrijedan je i srednjim strukovnim školama. Kao izvor znanja može poslužiti i svima koji imaju interesa za temama koje su u njemu obrađene.

Knjiga se može kupiti i naručiti na tel: 031 533 068, na e-mail: ksenija.kufner@fazos.hr ili info@hdpot.hr

Prethodni članakFarmDroid – sije i pljevi automatizirano i precizno
Sljedeći članakNatječaj za prodaju poljoprivrednog zemljišta
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.