Ove je godine za izravnu potporu poljoprivrednicima na raspolaganju bilo sljedeće:
• 2,65 milijardi kuna – Izravna plaćanja
• 138,6 milijuna kuna – Državna pomoć osjetljivim sektorima (mliječne krave, rasplodne krmače, duhan i maslinovo ulje)
• 27,4 milijuna kuna – EU interventna potpora stočarima za krave u proizvodnji mlijeka
• 596,4 milijuna kuna – IAKS mjere ruralnog razvoja (M10 – Agrookoliš, M11 – Ekološka poljoprivreda i M13 – Područja s posebnim ograničenjima) Struktura financijske omotnice izravnih plaćanja (unaprijed utvrđeni postotci potpore):
• Program osnovnog plaćanja s nacionalnom rezervom = 43% (Osnovno, Zeleno, i Preraspodijeljeno plaćanje, Mladi poljoprivrednici)
• Zeleno plaćanje = 30%
• Proizvodno vezana potpora = 15% (krave dojilje, ovce i koze, tov junadi, krave u proizvodnji mlijeka, voće i povrće, krmni proteinski usjevi i šećerna repa)
• Preraspodijeljeno plaćanje = 10%
• Potpora za mlade poljoprivrednike = 2%
Po prvi put do sada dio novca je avansno plaćen u istoj proizvodnoj godini kada su poljoprivrednici podnijeli zahtjev za potporu (2015.). Tako je u studenom 2015. poljoprivrednicima isplaćen predujam od 750 milijuna kuna. Isplata izravnih plaćanja nastavljena je I ratom u travnju, a završena II ratom u lipnju ove godine.
Kontrole na terenu
U tijeku je poravnavanje računa za proizvodnu 2015. godinu, tijekom kojeg se isplaćuje i posljednja kuna koju je Agencija dužna isplatiti za svaku vrstu potpore. Već su započele kontrole na terenu prije isplate predujma za proizvodnu 2016. godinu, koja je u iznosu od 776 milijuna kuna planirana za jesen.
Poljoprivrednici nisu dobili fiksni iznos novca po hektaru, nego prema pravima na plaćanja koje im je Agencija unaprijed izračunala i to sve do 2019. godine (za cijelo programsko razdoblje ZPP EU).
Isplata potpora je kompleksan i dugotrajan proces, a nakon isplate sve izvještaje Agencija šalje u Europsku komisiju – i sve mora odgovarati. Europska komisija je zbog prijelaza na novi obračun potpora i poteškoća s kojima se suočavaju agencije za plaćanja, svakoj zemlji članici EU omogućila produljenje roka isplate, ali Hrvatska to nije zatražila, jer za to nije bilo potrebe.
Za 1 hektar moguće čak 7 vrsta potpora
Uplata pojedinačnih potpora po poljoprivrednom gospodarstvu bilo je mnogo – zato što se gotovo svaka (od 27) potpora isplaćuje iz 4 različita izvora – EAGF, EAFRD i Državni proračun (EU i HR dio). Primjerice, za jedan hektar zemljišta imamo čak 7 vrsta potpora, a jedna krava u proizvodnji mlijeka isplaćuje se kroz 4 vrste potpore. Izračun potpore je individualan za svakog poljoprivrednika, iako je formula koju je propisala EU – za sve ista (iznos max. potpore prošle godine x 0,4 / broj hektara). Ipak, isplata ovisi o vrsti proizvodnje, povijesnim pravima i sl. Dakle, neki su poljoprivrednici dobili manje potpora, neki više, a neki jednako jer postoji matematički razlog za to, a politički razlog ovakve raspodjele novca nalazi se u ciljevima reforme ZPP EU.
Analiza isplaćenih potpora koju je provela Agencija za plaćanja pokazala je da je ukupno 53.509 poljoprivrednih gospodarstava dobilo veće iznose potpora, njih 34.205 manje iznose potpora, a jednake iznose potpora kao i prošle godine dobilo je 11.896 poljoprivrednih gospodarstava.
Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za plaćanja proveli su informativnu kampanju na terenu čim je reformirana Zajednička poljoprivredna politika EU i uveden novi sustav obračuna (spotovi, brošure, radionice, prezentacije i sl.). Ministarstvo i Agencija su na web stranicama objavili sve informacije o vrstama potpora, način izračuna i iznose za isplatu, pa čak i primjere po gospodarstvima. U AGRONET-u se nalaze izračuni prava na plaćanja za svakog poljoprivrednika u idućih 5 godina. U sljedećem broju Gospodarskog lista donosimo detaljan opis i grafički prikaz s konkretnim primjerima obračuna izravnih plaćanja.
APPRRR