Republika Hrvatska je neto uvoznik većine poljoprivrednih proizvoda, osobito povrća. Pri tome domaća, usitnjena proizvodnja količinom i cijenom nije konkurentna uvoznom povrću. Zbog toga se kratki lanci opskrbe javljaju kao alternativa uobičajenim lancima opskrbe u kojima poslovne uvjete određuju otkupljivači i/ili veliki trgovački centri. Jedan od novijih primjera kratkog lanca opskrbe je zagrebački OPG plac.
U jednom zagrebačkom mjesnom odboru dvije subote u mjesecu građani mogu doći u svoju mini tržnicu jer im domaće i kvalitetne proizvode nude poljoprivrednici na OPG placu. Razgovarali smo s organizatorom projekta OPG plac, Nenadom Kirićem koji je po struci informatičar iz Svete Klare u Novom Zagrebu.
Kad je pokrenut OPG plac?
–OPGplac je projekt pokrenut 2023 na području Grada Zagreba s ciljem povezivanja kupaca sa OPG-ovima proizvođačima. Time kupci dobiju domaće proizvode, olakšava se prodaja OPG-ovima i skraćuje se nabavni lanac. 2023. dvoje vijećnika Mjesnog odbora Sveta Klara loptali su se idejom da Grad Zagreba treba organizirati tržnicu u mjesnom odboru. Motivacija za mene bila je pokazati im da umjesto pisanja točaka dnevnog reda možemo i sami organizirati tržnicu.
Koji su vam bili izazovi na početku?
–Prvi izazov bio je prostor. S obzirom na regulativu Grada Zagreba o korištenju prostora na otvorenom gdje se prostor može dobiti ili kroz natječaj za komercijalno korištenje ili za periodičke priredbe koje organiziraju udruge ili Grad bilo je jasno da to nije opcija. Brže je na korištenje dobiti dvorane mjesnih odbora kojima raspolažu. Većinom ih koriste lokalne udruge ili privatni korisnici za svoje proslave. Tako je odabrana velika dvorana Mjesnog odbora Sveta Klara. Dvorana ima prednosti pred otvorenim prostorom zbog zaklona od nepogodnih vremenskih uvjeta i s obzirom na planiranu prodaju voća i povrća. Temperatura je prihvatljiva te postoji sanitarni čvor i priključci za struju. Organizacija od ideje od prvog termina u ožujku 2023. trajala je mjesec dana uz svu potrebnu papirologiju i sjednicu mjesnog odbora.
–Odabir termina je predstavljao izazov za sebe jer se trebalo uklopiti u postojeći raspored korištenja prostora od strane udruga. Cilj bio održati barem dva termina svaki mjesec. Subota prije podne nije se mogla dobiti, pa je korišten jutarnji termin nedjeljom ujutro svaku prvu i treću nedjelju.
Kako ste obavijestili kupce o OPG placu i koliko je OPG-ova uključeno na početku?
–Kontaktirani su mediji tako da smo inicijalno popraćeni online, na televizijama i kroz radio program. Također su podijeljeni letci u nekoliko navrata po Svetoj Klari, te plaćeni oglasi na Facebook-u kako bi se obavijestilo kupce o terminima i ponudi.
–Bez posebnog redoslijeda treba spomenuti OPG-ove koji su Svetoj Klari dali stelarnu ponudu proizvoda jer termin nedjeljom je kod nas doveo dio OPG-ova koji su na klasičnim tržnicama odradili termine petkom i subotom; OPG Sinković – nagrađivano bučino ulje, SOPG Ivoci – svježe zeleno, obrt Karanović – rukototvorine, prigodni ukrasi, OPG Kanić – svježe zeleno; OPG Gregurić – tjestenina i dostava piletine, OPG Kovačić – svježe zeleno, OPG Kovač – suha i zamrznuta tjestenina, OPG Kušević Ivić – svježe zeleno, kolači, sirevi, uskršnje pisanice, OPG Jurjević – sokovi od aronija, OPG Sadak – kuhani sirevi, OPG Petković – čajevi i pripravci od sušenog bilja; OPG Kelečić – sokovi, sirupi, začinske soli, OPG Kos – svježe zeleno povrće, OPG Magazin – med, OPG Gunjača – sušene gljive, OPG Preložnjak – umaci od ljutih papričica, povrće, OPG Petek – suhomesnato, OPG Karačanakov – pripravci od biljaka sa otoka Visa, OPG Sekereš – med, OPG Oulovsky – svježe zeleno. Bez ovih OPG-ova i njihovih vrijednih obitelji ne bi bilo projekta OPGplaca. Oni su njegov temelj i kičma.
Kako ste došli do OPG-ova koji su vam izlagači?
–Budući da se u osnovnom poslu bavim informatikom, nisam poznavao vlasnike OPG-ova. Tako sam korištenjem tražilica i društvenih mreža došao do kontakata i Facebook grupa gdje oglašavaju svoju ponudu i na taj način sastavio listu zainteresiranih OPG-ova. Vlasnicima OPG-a se ideja svidjela i dogovori su bili brzi i jednostavni. Koncept lokalne mini tržnice po mjesnim odborima idealan je za male i srednje velike OPG-ove koji nemaju stalne lokacije po klasičnim tržnicama, žele povezati termine tržnice s lokalnim dostavama ili imaju vremena i kapaciteta za nove lokacije i termine koji im otvaraju pristup novim kupcima koje do tada nisu dosegli.
Pokazalo se da lokacija u Svetoj Klari ipak nije bila održiva, ali niste odustali od projekta?
–Na lokaciji Sveta Klara tržnica se održavala od ožujka do srpnja 2023. Održavanje tržnice se nije nastavilo nakon ljeta jer omjer troška prostora i broja kupaca nije bio dovoljan da lokacija bude održiva. Dok se plac održavao u Svetoj Klari, vidio sam potencijal projekta i šteta bi bila da se nije nastavio. Volim taj cijeli proces od potrage za lokacijom, kontakata sa OPGovima, promocije termina, sumnjičavi pogledi prolaznika kojima dajete letke. Neki ipak uđu na plac i izađu s osmijehom. Nakon nekoliko termina prepoznajete lica kupaca koji se vraćaju. S druge strane OPG-ovi dobiju kontakt s novim kupcima, otvara im se prilika za dostave. Malo truda rezultira sinergijom domaćih proizvođača hrane i kupaca. Zato sam potražio novu lokaciju nakon Svete Klare i pronašao Sloboštinu.
Gdje se OPG plac održava i kako se kupci mogu informirati o ponudi?
–Trenutno se plac održava na dvije lokacije; Sloboština (četvrt Novi Zagreb Istok) svaku drugu i četvrtu subotu u mjesecu i Gornji Stenjevec (Podsused-Vrapče) svaku prvu i treću subotu u mjesecu. Pogodnost za kupce je lokacija jer se plac održava dvije subote u mjesecu u dvoranama mjesnih odbora što znači da kupci mogu do nas došetati i termini placa će se održati bez obzira na vremenske uvjete.
–Informacije za kupce i OPG-ove moguće je dobiti na Facebooku i internetu. Samo u omiljenu tražilicu upišite opgplac.
–OPG-ovi koji čine kičmu OPGplaca na naše dvije lokacije su: OPG Zagorec – svježe zeleno, OPG Trstenjak – bučino ulje i med, OPG Kovačić – sokovi, prerađevine od rajčice, OPG Cajzler – prirodna kozmetika, OPG Rajčević – suhomesnato i sirevi, Iris i Branimir delicije – domaći sourdough kruh, gljive, voće, OPG Šimak – ruže i sadnice cvijeća, OPG Kelečić – sokovi, sirupi, začinske soli, OPG Kos – svježe zeleno povrće, OPG Rogić – liofilizirano (sušeno) voće, Aurelia NC – prirodna kozmetika, OPG Ježić – med, OPG Merc – sirevi, Destilerija Švigir.
Tražite li nove OPG-ove ili je kapacitet popunjen?
–Uvijek smo u potrazi za OPG-ovima koji žele svoje proizvode predstaviti kupcima na nekom od termina placa. Plan je da ponudu proširimo i na rukotvorine. S OPG-ovima stupamo u kontakt pretragama društvenih mreža i weba i uz pomoć oglasa koje vrtimo na društvenim mrežama koji ciljaju OPG-ove.
Kako se podmiruju troškovi organizacije? Koliki je trošak OPG-ova?
–Korištenje prostore mjesnih odbora se plaća Gradu Zagrebu ako se koristi u komercijalne svrhe. Za razliku od udruga, komercijalno korištenje prostora se naplaćuje ovisno o broju sati korištenja i kvadraturi dvorane. Zahtjev za korištenje se predaje područnom uredu lokalne uprave pri gradskoj četvrti koji dalje rješava papirologiju s Gradskim uredom za mjesnu samoupravu te upućuje zahtjev i na sjednicu Mjesnog obora koji ima opciju odobriti ili odbiti korištenje prostora. OPG-ovi plaćaju kotizaciju po terminu na žiro račun naše firme i novac od kotizacije koristi se za plaćanje najma prostora i promociju događaja. Projekt je čisti entuzijazam što znači da cilj nije zarađivati na OPG-ovima koji sudjeluju na terminima placa nego podmiriti troškove i lokacije napraviti održivima.
Koji vam je plan za daljnji razvoj projekta?
–Mjesta za rast i razvoj uvijek postoji; pojačavanje promocije događaja kroz dostupne medijske kanale, pomoć u boljoj online prisutnosti OPG-ovima, pokretanje web shopova, smanjivanje troškova dostave. Kao organizatori to su neka od područja u kojima vidimo mogućnost pružanja usluga u budućnosti. Cilj je nastaviti širiti broj lokacija održavanja placa po Zagrebu i šire i pretvoriti OPGplac u sinonim za kupnju izravno od domaćih proizvođača.
–Htjeli smo čuti i što proizvođači koji sudjeluju u ovom projektu misle o OPG placu.
Božica Zagorec, OPG Zagorec iz Varaždina.
–Proizvodimo sezonsko povrće ovisno o sezoni, trudimo se i dajemo sve od sebe da kupcima možemo ponuditi kvalitetno povrće. Dobili smo kontakt gospodina Nenada i brzo smo dogovorili i odlučili sudjelovati na OPG placu. Tu smo od 10. mjeseca u Sloboštini i ne propuštamo priliku doći i biti ovdje s drugim proizvođačima i našim sad već stalnim kupcima i hvala im na povjerenju i vjernosti.
Tesa Rajčević, OPG Rajčević Mirela
–Bavimo se proizvodnjom i preradom kravljeg mlijeka i proizvodnjom sireva, suhomesnatih proizvoda (špeka, kulena, kobasice), jaja i sudjelujemo na većim sajmovima, a na jednoj manifestaciji nam se gospodin Kirić javio i evo sad smo na OPG placu od siječnja ove godine. Zadovoljni smo jer ljudi sve više prepoznaju domaću proizvodnju, vraćaju se jer im se svide naši proizvodi, pa dođu ponovo. OPG plac je izvrsna ideja, jer dolazimo u urbano središte zagrebačkog kvarta iz našeg ruralnog bjelovarskog kraja. Nudimo svježe, domaće proizvode ljudima u stanovima koji to ne mogu sami proizvesti i tako mi pomažemo njima i oni podržavaju nas.