Navedeni stručnim člankom dajemo prikaz promjena koje će donijeti prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi koji je usvojila Vlade Republike Hrvatske na svojoj 15. sjednici održanoj 25. srpnja 2024. godine.

Dosadašnja primjena odredbi Zakona o poljoprivredi

Zakon o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) je na snazi počevši od 1. siječnja 2019. godine.

Protiv odluka APPRRR -a moguća žalba

Ustavni sud Republike Hrvatske je na sjednici, održanoj 20. listopada 2020. ukinuo članak 15. stavak 2. i članak 67. stavak 2. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, broj 118/18.) te se izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, objavljenima u „Narodnim novinama“, broj 52/21. korisnicima mjera poljoprivredne politike osigurava da protiv odluka Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju ( skrać. APPRRR) mogu izjaviti žalbu Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo). Protiv rješenja Ministarstva kojim je odlučeno o žalbi mogu podnijeti tužbu nadležnom upravnom sudu.

Berba jabuka, Foto pixabay.com

Odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, „Narodne novine“, broj 52/21., stupile su na snagu dana 15. svibnja 2021., osim članaka 19. i 20. koji su stupili na snagu 25. svibnja 2021. Predmetnim izmjenama i dopunama osigurano je usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu pravila o jakim alkoholnim pićima i u dijelu kojim se uređuje sprječavanje nastajanja otpada od hrane. U dijelu kojim se propisuju poslovi i nadležnosti poljoprivredne inspekcije, Zakon je usklađen s odredbama Zakona o Državnom inspektoratu („Narodne novine“, broj 115/18.).

Izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, objavljenima u „Narodnim novinama“, broj 152/22. (koje su stupile na snagu 31. prosinca 2022.) osigurana je prilagodba uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj te su odredbe u kojima su iznosi utvrđeni u kunama zamijenjene iznosima u eurima.

Usklađivanje nacionalnog zakonodavstva

Osigurano je i usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu pravila o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici, ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda, a normativno su unaprijeđene odredbe koje se odnose na provedbu operativnih programa proizvođačkih organizacija, ovlašćivanje Panela za organoleptične analize djevičanskih maslinovih ulja, registraciju oznaka kvalitete i praćenje zaliha žitarica, uljarica i njihovih proizvoda.

Provedenom analizom sadašnjeg normativnog okvira ocijenjena je potreba daljnjeg usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu kojim se osigurava zaštita financijskih interesa Europske unije, pretvorbe ranije uspostavljenog Sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka u Mrežu podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava te utvrđivanja obveze izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj, kao i potreba dodatnog unaprjeđenja pojedinih normativnih rješenja u svrhu učinkovitije provedbe Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. Utvrđena je i potreba dodjele državne nagrade poljoprivrednicima koji su svojim radom i zalaganjem postigli istaknute rezultate u promociji i razvoju prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Osnovna pitanja koja će se urediti Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi

U provedbi mjera poljoprivredne politike koje se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj u razdoblju 2023. – 2027. u skladu s člankom 59. Uredbe (EU) 2021/2116 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o financiranju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike te upravljanju njome i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013 (SL L 435, 6.12.2021.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 2021/2116) države članice imaju obvezu osigurati učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije.

Stoga se Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi propisuju načela postupanja Ministarstva i Agencije za plaćanja u slučajevima sumnje na prijevaru, umjetnog stvaranja uvjeta, financijskih korekcija i kazni za korisnike potpora u okviru Zajedničke poljoprivredne politike. Nadalje, propisane su odredbe o sukobu interesa, dvostrukom financiranju, povratu sredstava, više sile i izvanrednih okolnosti.

Stupanjem na snagu Uredbe (EU) 2023/2674 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. studenoga 2023. o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1217/2009 u pogledu pretvorbe sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka u mrežu podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava (SL L 2023/2674, 29.11.2023.), na razini Europske unije je izmijenjen pravni okvir kojim Sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka postaje Mreža podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava. Stoga je potrebno kroz izmjene nacionalnog zakonodavstva osigurati spomenutu pretvorbu i provedbu ove mreže u Republici Hrvatskoj.

Kako bi se dodatno potaknula promocija i prepoznatljivost hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda uočena je potreba kroz dodjelu državne nagrade dati osobito priznanje poljoprivrednicima koji su svojim radom i zalaganjem postigli istaknute rezultate u promociji i razvoju prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te na taj način potaknuti i druge poljoprivrednike na unaprjeđenje svog djelovanja, kao i dodatni razvoj svijesti kod potrošača o prepoznatljivosti ovih proizvoda na tržištu.

Izvješća o tržištu etilnog alkohola

S obzirom na obvezu izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj, koja proizlazi iz Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/1185 od 20. travnja 2017. o utvrđivanju pravila za primjenu uredbi (EU) br. 1307/2013 i (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu dostavljanja informacija i dokumenata Komisiji te o izmjeni i stavljanju izvan snage nekoliko uredbi Komisije (SL L 171, 4.7.2017.), potrebno je uvesti obvezu gospodarskim subjektima u proizvodnji etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj za dostavu ovih podataka.

Utvrđena je i potreba dodatnog unaprjeđenja postojećih normativnih rješenja u području savjetovanja poljoprivrednika i drugih korisnika potpora te usklađenja odredbi o izuzeću od ovrhe sredstava potpore isplaćenih po osnovi mjera poljoprivredne politike s odredbama posebnog propisa kojim se uređuje ovrha.

U dijelu prekršajnih odredbi propisuju se prekršajne odredbe u slučaju nedostavljanja podataka koji se vode u Upisniku voćnjaka i Upisniku maslinika, a koje su propuštene u prethodnim izmjenama i dopunama.

Posljedice koje će nastati donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi

Predloženim izmjenama i dopunama Zakona utjecat će se na smanjenje broja prijevara u korištenju sredstava potpora koje se financiraju iz sredstava poljoprivrednih fondova Europske unije, smanjenje umjetno stvaranih uvjeta za ostvarivanje prava na potporu, smanjenje sukoba interesa i dvostrukog financiranja, usklađenje s odredbama posebnog propisa u dijelu kojim se uređuje izuzeće od ovrha sredstava potpore mjera poljoprivredne politike, kvalitetnije pružanje savjetovanja poljoprivrednicima i drugim korisnicima potpora u okviru Zajedničke poljoprivredne politike, omogućavanje provedbe Mreže podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava, ispunjavanje obveze izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj te na mogućnost dodjele državne nagrade poljoprivrednicima za ostvarene istaknute rezultate u promociji i razvoju prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Prethodni članakŠto o hrvatskoj poljoprivredi kažu najnovije stare brojke?
Sljedeći članakKlimatski modeli ne mogu prognozirati buduću klimu zbog njene kaotične naravi
Alan Vajda, mag. iur
Rođen je 1967. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, te Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bio je i jest član raznih nacionalnih odbora, radnih skupina, s bogatim radnim iskustvom. Autor je nekoliko stručnih radova i članaka, te suradnik u Gospodarskom listu. Rođen je 7. travnja 1967. godine u Zagrebu gdje završava Ekonomski obrazovni centar "Boris Kidrič" (srednja stručna sprema - IV stupanj stručne spreme - ekonomist za računovodstveno - financijske poslove), te Pravni fakultet u zagrebu (visoka stručna sprema - VII stupanj stručne spreme - diplomirani pravnik). MEĐUNARODNO ISKUSTVO Član europske mreže za razmjenu podataka između institucija koje se bave stručnim usavršavanjem u pravosuđu pri Vijeću Europe tzv. Lisabonska mreža (2002. - 2003.) Član pregovaračkog tima Vlade Republike Hrvatske za pregovore s Europskom unijom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (2001. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije pod nazivom Cards 2001, a koji je namijenjen centru za stručno usavršavanje sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika (2002. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije - sudstvo i pravo pod nazivom Obnova 1999. Voditelj projekta Europske komisije Potpora europske komisije sudstvu u području pružanja pravnih savjeta, sudskog sustava i postupanja s predmetima pod nazivom obnova 2000. (2001. - 2002.) Član odbora stručnjaka Vijeća Europe za suradnju na području informacijske tehnologije i prava (cj-it), strasbourg, republika francuska (2001. - 2002.). Član SECI radne skupine u sklopu pregovora o ugovoru o suradnji za sprječavanje i suzbijanje prekograničnog kriminala, Bukurešt, Rumunjska (1998. - 2000.) Član radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT , namijenjenog procjeni učinaka propisa od strane Hrvatske poslovne zajednice (2008. – 2009.) Trener za potrebe aktivnih mjera politike zapošljavanja za potrebe tržišta rada u sklopu IPA projekta Europske unije s ciljem stvaranja centra tržišta rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (2011. - 2012.) Zamjenik člana radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT II namijenjenog provedbi ekonomske procjene učinaka propisa i poboljšanju informiranosti hrvatske poslovne zajednice (2013.- ) Sudionik projekta Europske komisije o europskom socijalnom dijalogu (PEGASE), Brisel (2011. – 2012.) SUDJELOVANJE U RADU DRŽAVNIH INSTITUCIJA Član Nacionalnog odbora Vlade Republike Hrvatske za Međunarodno humanitarno pravo (2001. - 2002.). Član radne skupine pri Vladi Republike Hrvatske za rad na izradi pravne regulative vezane za područje elektronskih potpisa (2000. - 2002.). Zamjenik člana radne skupine za provedbu inicijative za suzbijanje organiziranog kriminala u sklopu pakta o stabilnosti (2001. - 2002.). Diplomatski tečaj pri Diplomatskoj akademiji Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske Organizator velikog broja seminara i radionica namijenjenih stručnom usavršavanju u pravosuđu (sudaca i državnih odvjetnika) u Hrvatskoj 2002. - 2003. Član radne skupine Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva radi donošenja odluke o godišnjoj kvoti radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj. Član Međunarodne trgovačke komore - komisije za trgovačko pravo i praksu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (ICC Hrvatska). Predavač pravne grupe predmeta pri Pučkom otvorenom učilištu u zagrebu (2013. - ). OSTALE AKTIVNOSTI Glavni tajnik Europskog udruženja studenata prava, Zagreb, (European Law Students Association) 1988.-1992. Član uredništva časopisa Pravnik pri Pravnom fakultetu u Zagrebu 1990 -1991. Vanjski suradnik - urednik lista Informator za područje pravosuđa i Europske unije 2001. – 2003. AUTOR STRUČNIH RADOVA U NIŽE NAVEDENIM PUBLIKACIJAMA Informator, IUS info, Novi Informator, Hrvatska pravna revija, Odvjetnik, Carinski vjesnik, Pravo u gospodarstvu, Financije i porezi, Poslovni tjednik, Obrtničke novine, Radno pravo, Računovodstvo i porezi u praksi, Računovodstvo i financije, Pravo i porezi, Poslovni savjetnik, Privredni vjesnik, Sigurnost, Fircon Mostar, Nova zadruga, Revicon Sarajevo, Prizma Sarajevo, FEB Sarajevo, Pravni savjetnik Sarajevo, Gospodarski list Zagreb. OSTALE VJEŠTINE I SPOSOBNOSTI Položen Državni stručni ispit - Carinska uprava - središnji ured 1998. godine. Potvrda o korištenju IT programskih paketa - Algebra - Zagreb (MS Word, Excel, Powerpoint, Outlook). Potvrda o završenoj edukaciji Europske komisije o upravljanju projektnim ciklusom (PCM). Organizator seminara i radionica namijenjenih edukaciji pravosudnih dužnosnika 2002. - 2003. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih pravosuđu. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih malom i srednjem poduzetništvu. STRANI JEZICI Engleski jezik - aktivno poznavanje u govoru i pismu.