Navedeni stručnim člankom dajemo prikaz promjena koje će donijeti prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi koji je usvojila Vlade Republike Hrvatske na svojoj 15. sjednici održanoj 25. srpnja 2024. godine.
Dosadašnja primjena odredbi Zakona o poljoprivredi
Zakon o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) je na snazi počevši od 1. siječnja 2019. godine.
Protiv odluka APPRRR -a moguća žalba
Ustavni sud Republike Hrvatske je na sjednici, održanoj 20. listopada 2020. ukinuo članak 15. stavak 2. i članak 67. stavak 2. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, broj 118/18.) te se izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, objavljenima u „Narodnim novinama“, broj 52/21. korisnicima mjera poljoprivredne politike osigurava da protiv odluka Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju ( skrać. APPRRR) mogu izjaviti žalbu Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo). Protiv rješenja Ministarstva kojim je odlučeno o žalbi mogu podnijeti tužbu nadležnom upravnom sudu.
Odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, „Narodne novine“, broj 52/21., stupile su na snagu dana 15. svibnja 2021., osim članaka 19. i 20. koji su stupili na snagu 25. svibnja 2021. Predmetnim izmjenama i dopunama osigurano je usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu pravila o jakim alkoholnim pićima i u dijelu kojim se uređuje sprječavanje nastajanja otpada od hrane. U dijelu kojim se propisuju poslovi i nadležnosti poljoprivredne inspekcije, Zakon je usklađen s odredbama Zakona o Državnom inspektoratu („Narodne novine“, broj 115/18.).
Izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, objavljenima u „Narodnim novinama“, broj 152/22. (koje su stupile na snagu 31. prosinca 2022.) osigurana je prilagodba uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj te su odredbe u kojima su iznosi utvrđeni u kunama zamijenjene iznosima u eurima.
Usklađivanje nacionalnog zakonodavstva
Osigurano je i usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu pravila o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici, ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda, a normativno su unaprijeđene odredbe koje se odnose na provedbu operativnih programa proizvođačkih organizacija, ovlašćivanje Panela za organoleptične analize djevičanskih maslinovih ulja, registraciju oznaka kvalitete i praćenje zaliha žitarica, uljarica i njihovih proizvoda.
Provedenom analizom sadašnjeg normativnog okvira ocijenjena je potreba daljnjeg usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu kojim se osigurava zaštita financijskih interesa Europske unije, pretvorbe ranije uspostavljenog Sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka u Mrežu podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava te utvrđivanja obveze izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj, kao i potreba dodatnog unaprjeđenja pojedinih normativnih rješenja u svrhu učinkovitije provedbe Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. Utvrđena je i potreba dodjele državne nagrade poljoprivrednicima koji su svojim radom i zalaganjem postigli istaknute rezultate u promociji i razvoju prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
Osnovna pitanja koja će se urediti Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi
U provedbi mjera poljoprivredne politike koje se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj u razdoblju 2023. – 2027. u skladu s člankom 59. Uredbe (EU) 2021/2116 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o financiranju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike te upravljanju njome i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013 (SL L 435, 6.12.2021.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 2021/2116) države članice imaju obvezu osigurati učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije.
Stoga se Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi propisuju načela postupanja Ministarstva i Agencije za plaćanja u slučajevima sumnje na prijevaru, umjetnog stvaranja uvjeta, financijskih korekcija i kazni za korisnike potpora u okviru Zajedničke poljoprivredne politike. Nadalje, propisane su odredbe o sukobu interesa, dvostrukom financiranju, povratu sredstava, više sile i izvanrednih okolnosti.
Stupanjem na snagu Uredbe (EU) 2023/2674 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. studenoga 2023. o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1217/2009 u pogledu pretvorbe sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka u mrežu podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava (SL L 2023/2674, 29.11.2023.), na razini Europske unije je izmijenjen pravni okvir kojim Sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka postaje Mreža podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava. Stoga je potrebno kroz izmjene nacionalnog zakonodavstva osigurati spomenutu pretvorbu i provedbu ove mreže u Republici Hrvatskoj.
Kako bi se dodatno potaknula promocija i prepoznatljivost hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda uočena je potreba kroz dodjelu državne nagrade dati osobito priznanje poljoprivrednicima koji su svojim radom i zalaganjem postigli istaknute rezultate u promociji i razvoju prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te na taj način potaknuti i druge poljoprivrednike na unaprjeđenje svog djelovanja, kao i dodatni razvoj svijesti kod potrošača o prepoznatljivosti ovih proizvoda na tržištu.
Izvješća o tržištu etilnog alkohola
S obzirom na obvezu izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj, koja proizlazi iz Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/1185 od 20. travnja 2017. o utvrđivanju pravila za primjenu uredbi (EU) br. 1307/2013 i (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu dostavljanja informacija i dokumenata Komisiji te o izmjeni i stavljanju izvan snage nekoliko uredbi Komisije (SL L 171, 4.7.2017.), potrebno je uvesti obvezu gospodarskim subjektima u proizvodnji etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj za dostavu ovih podataka.
Utvrđena je i potreba dodatnog unaprjeđenja postojećih normativnih rješenja u području savjetovanja poljoprivrednika i drugih korisnika potpora te usklađenja odredbi o izuzeću od ovrhe sredstava potpore isplaćenih po osnovi mjera poljoprivredne politike s odredbama posebnog propisa kojim se uređuje ovrha.
U dijelu prekršajnih odredbi propisuju se prekršajne odredbe u slučaju nedostavljanja podataka koji se vode u Upisniku voćnjaka i Upisniku maslinika, a koje su propuštene u prethodnim izmjenama i dopunama.
Posljedice koje će nastati donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi
Predloženim izmjenama i dopunama Zakona utjecat će se na smanjenje broja prijevara u korištenju sredstava potpora koje se financiraju iz sredstava poljoprivrednih fondova Europske unije, smanjenje umjetno stvaranih uvjeta za ostvarivanje prava na potporu, smanjenje sukoba interesa i dvostrukog financiranja, usklađenje s odredbama posebnog propisa u dijelu kojim se uređuje izuzeće od ovrha sredstava potpore mjera poljoprivredne politike, kvalitetnije pružanje savjetovanja poljoprivrednicima i drugim korisnicima potpora u okviru Zajedničke poljoprivredne politike, omogućavanje provedbe Mreže podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava, ispunjavanje obveze izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj te na mogućnost dodjele državne nagrade poljoprivrednicima za ostvarene istaknute rezultate u promociji i razvoju prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.