Nije nevažno spomenuti kako su postupci ostvarivanja potpora na koje smo navikli, a koji su zahtijevali popunjavanje tek nekoliko obrazaca dio prošlosti, te kako su ovakve procedure standardne u EU, odnosno ono su na što se moramo priviknuti.
Upustiti se u postupak prijave ne znači nemoguću misiju. Možda nećete uspjeti sami, no od pomoći vam mogu biti brojne konzultantske tvrtke ili Razvojne agencije koje posluju u Republici Hrvatskoj, a koji prolaze redovitu obuku u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
Budući da posluju slobodno na tržištu, njihove usluge imaju i svoju cijenu. No njihove naknade također spadaju u dozvoljene troškove te se i za njih može dobiti povrat sredstava iz IPARD-a.
Ovdje vrijedi naglasiti kako je, pred kretanje u određenu investiciju, prije svega potrebno osigurati financijska sredstva nužna za provođenje ulaganja.
Naime, potpore se u IPARD-u isplaćuju nakon provedenog ulaganja. Sredstva potrebna za provođenje ulaganja mogu biti ili vlastita ili sredstva neke od banaka.
Tako je HBOR razvio posebne kreditne linije koje prate financiranje projekata koji se prijavljuju na IPARD program, a imaju vrlo povoljne uvjete kreditiranja. Kamatne stope se kreću u rasponu od 2-4 %, na rok otplate od 12 godina te uz poček od 2 godine.
Mogući povrat sredstava
Ne smije se zanemariti činjenica kako ne postoji mogućnost retroaktivnog povrata sredstava, odnosno s ulaganjima je moguće započeti tek nakon potpisivanja ugovora s IPARD agencijom. Trenutno aktualan natječaj za Mjere 101 i 103 završava 28. veljače, no u ovoj godini neće biti i jedini. Zato, propustite li ga, ne čekajte trenutak kada će sljedeći već biti raspisan nego s prikupljanjem dokumentacije započnite već sada.

Prethodni članakRezidba zapuštenih voćaka
Sljedeći članakUzgoj ukrasnih crnogoričnih vrsta
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.