Krajem rujna u Gospiću održana je 25. jubilarna manifestacija „Jesen u Lici“ na kojoj je sudjelovalo oko 350 izlagača koji su predstavili brojne autohtone, poljoprivredno-prehrambene, uporabne i ukrasne proizvode visoke kvalitete koje proizvode obiteljska poljoprivredna gospodarstva i mali poduzetnici s područja Ličko-senjske županije te ruralnih prostora gotovo svih hrvatskih županija.

„Jesen u Lici“ najznačajnija je lička tradicionalna izložbeno-prodajna manifestacija koja ima poseban značaj u promociji gospodarskih i turističkih potencijala regije, prezentaciji starih obrta i zanata, autohtone proizvodnje, gastronomije i ekologije, te njegovanje tradicije folklora. Uz prezentaciju tradicijskih proizvoda, starih obrta, zanata i narodnih običaja, manifestacija ima za cilj predstaviti javnosti potencijale malih poljoprivrednih gospodarstava, malih poduzetnika i svih onih koji svoju proizvodnju temelje na tradicijskim osnovama što dokazuju primjenom starih, autohtonih načina izrade prehrambenih, ukrasnih i uporabnih proizvoda karakterističnih za ruralno nasljeđe kraja iz kojeg dolaze.

Lika je srce Hrvatske

Otvorenju su uz gradonačelnika Grada Gospića Karla Starčevića i župana Ličko-senjske županije Ernesta Petryja nazočili i potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica poljoprivrede Marija Vučković te brojni predstavnici gradova i županija Republike Hrvatske, a manifestaciju je otvorio predsjednik Sabora Gordan Jandrokovi

Na početku programa nazočne je pozdravio gospićki gradonačelnik Karlo Starčević i uz zahvalu svim posjetiteljima i uzvanicima koji su uveličali 25. po redu Jesen u Lici istaknuo da bi se briga o strateškoj proizvodnji u ruralnim prostorima trebala poboljšati, a dotaknuo se i silnih poticaja koji se ulijevaju u hrvatsku poljoprivredu, no ne potiču proizvodnju u punom smislu te riječi.

Svake godine imamo sve više i više poticajnih sredstava i možemo zahvaliti Vladi Republike Hrvatske koja je osigurala ta sredstva, ali nažalost imamo sve manje proizvodnje hrane, zaključio je Starčević.

Uzvanicima i posjetiteljima nakon toga obratio se i domaćin,  župan Ernest Petry.

Ovih 5000 km2 čiste ljepote, koja je nama Ličanima zavičaj, srce je Hrvatske i test svih njenih politika.

Potrebna je generacijska obnova u ruralnim krajevima

Ministrica Marija Vučković čestitala je i zahvalila organizatorima i izlagačima te kazala kako su njihov vrijedan rad i požrtvovnost prepoznatljivi i značajni za održavanje kulture i tradicije ličkog kraja kao i za promociju autohtonih proizvoda.

Ova manifestacija postaje sve značajnija, prepoznata je i okuplja različite proizvođače iz Hrvatske, koji pokazuju sve veću kreativnost i pokazuju što sve Hrvatska jest i može biti. Sigurna sam u njezin daljnji razvoj, u razvoj Ličko-senjske županije na temelju svojih resursa, ali i na temelju politike Vlade RH, politike ovog Ministarstva i novog Strateškog plana kojim ćemo poticati investicije, uređenje tržišta, diverzifikaciju i dinamični razvoj naših ruralnih prostora bez kojih nema proizvodnje, rekla je ministrica Vučković te istaknula uspjeh na europskoj razini i značaj zaštićenog naziva „Lički krumpir“, „Lička janjetina“ i „Lički škripavac“.

Ministrica je spomenula koliko je resor Ministarstva poljoprivrede važan za razvoj ovog kraja bogatog resursima, a kojem svi zajedno želimo vratiti dinamiku i živost. Stoga je cilj, kako je rekla, kreirati nova radna mjesta, potaknuti prijeko potrebnu generacijsku obnovu i ostanak mladih obitelji na ovom području. Kroz mjere Programa ruralnog razvoja za Ličko-senjsku županiju ugovorena je  potpora u iznosu gotovo 178 milijuna eura, a isplaćeno je 167,7 milijun eura. Za Ličko-senjsku županije u okviru Mjere 7 za temeljne usluge i obnovu sela ugovoreno je 30 projekata vrijednosti veće od 10 milijuna eura, uključujući 6 ulaganja u vatrogasne (5) i društveni dom (1), 3 ulaganja u dječje vrtiće, 4 ulaganja sektoru vodoopskrbe i 4 ulaganja u građenje nerazvrstanih cesta.

Prethodni članakUspješna provedba mjera iz Vinske omotnice – za financijsku 2023. godinu iskorištena 100%
Sljedeći članakInovacije iz tradicije (2.dio)
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.