Drugi europski samit o ugljičnoj poljoprivredi održat će se u Dublinu, u Irskoj, od 4. do 6. ožujka ove godine.
Prvi europski samit o ugljičnoj poljoprivredi održan je u ožujku protekle godine, u Španjolskoj. Uspješno je okupio više od šest stotina sudionika iz brojnih organizacija uključenih u identifikaciju praksi i razvoj metoda praćenja te aktivnosti certificiranja. Organizatori samita o ugljičnoj poljoprivredi su organizacije uključene u projekt Credible koji je sufinanciran sredstvima Europske unije.
Cilj organizatora je okupiti što više dionika na samitu, kako bi se čuo glas poljoprivrednika i tvrtki koje imaju ključnu ulogu u provedbi praksi ugljične poljoprivrede i povezanih certifikata. Slijedom povratnih informacija primljenih nakon prvog samita, drugi samit će biti više usmjeren na praktične aspekte ugljične poljoprivrede. Kako dobiti informacije o praksama ugljične poljoprivrede? Koje se koristi očekuju u ekonomskom i okolišnom smislu i u kojem vremenskom okviru? Kako dobiti certifikate te tko i pod kojim uvjetima može kupiti certifikate? Osim toga, nastojat će se dalje istraživati kako ugljična poljoprivreda može biti alat za transformaciju u području poljoprivrede, šumarstva i obnove tresetišta.
Održavanjem ovoga događanja podržat će se razvoj Uredbe (EU) 2024/3012 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okvira Unije za certifikaciju trajnog uklanjanja ugljika, gospodarenja ugljikom i skladištenja ugljika u proizvodima, prikupljanjem povratnih informacija o nacrtima metodologija certificiranja za poljoprivredu, šumarstvo i ponovno vlaženje tresetišta te davanjem prijedloga za rad Stručne skupine Europske komisije za uklanjanje ugljika.
S obzirom na očekivani povećani broj dionika, očekuje se da će se drugi samit sastojati od nekoliko sesija. One će voditi fokus grupe projekta Credible i vanjske organizacije. One će biti ključne u odgovaranju na glavna pitanja, davanje preporuka i postizanje zadanih ciljeva.
Glavni ciljevi drugog samita o ugljičnoj poljoprivredi su:
- Operacionalizacija ugljične poljoprivrede: pronalazak konkretnih rješenja koja povećavaju interes i mobiliziraju dionike, kako sa strane potražnje tako i sa strane ponude ugljičnih potraživanja;
- Promicanje ugljične poljoprivrede kao alata za preobrazbu: zahtjevi i pokazatelji održivosti za prelazak i preko okvira ugljika te poticanje otpornih prehrambenih sustava;
- Omogućavanje dijaloga s više dionika: izgradnja zamaha i povjerenja među poljoprivrednicima, znanstvenicima, donositeljima politika, civilnim društvom i industrijom;
Potpora okviru za certifikaciju uklanjanja ugljika: standardi, metodologije i alati za praćenje. Sve kako bi se doprinijelo povoljnom okruženju za razvoj politike.
Izvor: nrm.hr