Dugotrajni i sve predvidljiviji sušni ekstremi iz godine u godinu postavljaju isto pitanje pred poljoprivrednike – kako dovesti vodu do žednih polja te održati i povećati količinu i kvalitetu prinosa. Jedan od odgovora može biti subirigacija i podpovršinsko navodnjavanje.
Najznačajnija prednost je izostanak gubitka vode koja se dovodi izravno u rizosferu na dubinu 40-80 cm. Voda se širi kapilarnim putem. Nema prepreka na površini zemljišta (cijevi) pa je slobodno kretanje ljudi i mehanizacije. Nema zaostajanja vode na površini i čuva se struktura tla kao jedan od važnih temelja plodnosti. Manje je i korova jer se površina ne natapa. Laterale duže traju jer nisu izložene atmosferilijama. Kod subirigacije je važno sprječiti prodiranje korijena u cijevi te prodiranje zemlje i pijeska.
Za navodnjavanje se može koristiti i reciklirana voda
Važnu prednost čini i mogućnost fertirigacije odnosno gnojidbe tekućim gnojivima putem korijena.
Može se planirati:
- vrijeme unosa gnojiva
- količina gnojiva
- koncentracija hranjiva
- odnos makrohraniva N-P-K
Izravnim unošenjem gnojiva se smanjuje i zagađivanje okoliša kroz podzemne vode. Korijen se bolje razvija. Smanjuje se salinitet i sprječava se razvoj biljnih bolesti. Za navodnjavanje se može upotrebljavati i reciklirana voda.
Dubina postavljanja i razmak cijevi ovisi o vrsti tla. Na pjeskovitim tlima je razmak manji 25-30 cm, dok na slabo propusnim tlima može ići na 50 cm. Dubina polaganja je do 100 cm, što će najviše ovisiti o dubini oranja. Potrebno je ugraditi odzračno – dozračne ventile. Oni ne dozvoljavaju stvaranje podtlaka koji uvlači čestice nečistoća.
Ispuštanje vode iz sustava prije zime
U najnižoj točci se ugrađuje ispusni ventil. Na njemu se ispušta voda prije zime iz sustava i ujedno omogućava ispuhavanje kompresorom svih nečistoća. Preporuča se da tlak ne bude veći od 2 bara. Subirigacija je trajni zahvat koji nakon polaganja cijevi ne ometa agrotehničke zahvate.
Kopča se na traktor u tri točke. Dubina polaganja cijevi se može prilagođavati u rasponu od 4-18 cm.Razmak redova se može regulirati od 30 – 68 cm.Ima ugrađen posmični vijak za kamenita tla radi sprječavanja oštećivanja stroja i cijevi. Glavni dio čine nosači kalema i vodilice s valjcima.Iza platforme se nalaze nosači rezervnih namotaja do 9 komada.Ispod se nalaze rala za otvaranje tla i polaganje cijevi.Na kraju su diskovi koji zatvaraju kanal.Rad je brz,jednostavan i efikasan.Kod širokorednih kultura je tijekom vegetacije omogućena kultivacija tla.
Podpovršinsko navodnjavanje je identično navodnjavanju sustavom „kap po kap”, samo što su cijevi ukopane neposredno ispod površine tla. Prednost je u smanjivanju evaporacije i dovođenju vode što bliže korijenovom sustavu. Aplikatorima se cijevi vrlo brzo ukapaju prateći redove kultura nakon sjetve ili sadnje.
Radi klimatskih promjena sve veću primjenu će nalaziti i u ratarstvu. Nakon žetve ili berbe,a prije obrade tla cijevi se trebaju ukloniti sa površine. Mogući su problemi sa prodiranjem korijena u cijevi i začepljenjima.