Domaći jabučni ocat
1 način:
Jabuke sameljite, na svakih 10 kilograma dodajte pola litre vode i 5 – 10 grama šećera. Stavite u bačvicu i ostavite da vrije oko dva mjeseca. Prelijte u boce.
2 način: Mljevene jabuke isprešajte da dobijete samo sok. Treći dan će početi vriti – pojavit će se pjena. Taj mošt svakodnevno miješajte. Od mošta će najprije nastati vino, ali ostavite i dalje dok se potpuno ne azbistri i ukiseli, što ovisi o temperaturi. Pretočite u boce.
Ulje s feferonima
PRIPREMITE: 3 dl ulja, 3 feferona, 3 grančice majčine dušice, žličicu papra u zrnu; drugi način: 1 l maslinovog ulja, 10 – 15 sitnih ljutih feferona, 2 velika režnja češnjaka

U oba slučaja očišćene sastojke stavite u ulje i držite na tamnom mjestu.
Ocat s malinama
PRIPREMITE: 1 l bijelog vinskog octa, 30 dag malina, 1 glavicu luka crvene ljuske, po želji nekoliko listića bosiljka

Sve potopite octom i ostavite da odleži tjedan-dva.
Ocat s metvicom
PRIPREMITE: 7 dl vinskog octa, 2 – 3 grančice svježe ubrane metvice, 4 – 5 zrna papra

Opranu i obrisanu metvicu dodajte u ocat i papar. Neka odleži dva tjedna – za salatu i umake.
Ulje s limunom
PRIPREMITE: 1 l ulja, 4 limuna, malo soli

Oprane neprskane limune narežite na tanke ploškice, posolite i ostavite pola sata. Zalijte uljem i prije upotrebe držite na mračnom mjestu jedan sat.
Ulje sa češnjakom
PRIPREMITE: 1 l ulja, 6 velikih režnjeva češnjaka

Češnjak oljuštite, sitno nasjeckajte i držite dva tjedna na mračnom mjestu.
Mirišljivo ulje
PRIPREMITE: 1 l maslinovog ulja, grančicu ružmarina, nekoliko listića žalfije, mali feferon, režanj češnjaka

Očišćene sastojke stavite u ulje i držite na tamnom mjestu.

Prethodni članakPostupak dobivanja sredstava iz IPARD programa
Sljedeći članakPripravljanje domaće zimnice
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.