Ovisno o izvoru informacija u i na tlu se stvara više od 90 % hrane čovječanstva pa je nezamjenjiva njegova uloga u suvremenom konceptu održivog gospodarskog razvitka koji će obilježiti stoljeće koje je započelo prije gotovo 20 godina. Ključni oslonac tog razvitka je održiva poljoprivreda (što god to značilo) u kojoj stožerni značaj pripada održivom gospodarenju zemljišnim prostorom, odnosno tlom. Svi scenariji budućeg razvitka vezani su uz korištenje tla i vode. Tlo je već danas, a još više će biti sutra (uz vodu), čimbenik koji će zasigurno definirati ograničenja razvitka broja ljudske populacije, budući da svaki dan moramo nešto jesti ili nešto popiti ili na sebe nešto obući.
Zdravo tlo za zdrav život
Ujedinjeni narodi su 2015. godinu proglasili Međunarodnom godinom tla i ona se u cijelom svijetu obilježavala pod sloganom: Zdravo tlo za zdrav život. U isto vrijeme desetljeće u tijeku proglašeno je desetljećem tla.
Agrotehnički aspekti održivog gospodarenja tlom
Zaštita tla od degradacije fizikalne, kemijske i biološke plodnosti javlja se kao prioritet u budućim istraživanjima tla. Ključni zahvati koji mogu dovesti u pitanje održivost gospodarenja tlom su obrada tla, gnojidba i zaštita bilja. Osnovno pitanje svakako je kako prilagoditi zahvate obrade i gnojidbe tla te zaštite usjeva tako da oni budu učinkovitiji, a istovremeno odgovaraju kriterijima održivog gospodarenja tlom. Ukupni utjecaj na kvalitetu tla najbolje je vrednovati na temelju pokazatelja koji se tiču redovitih agrotehničkih aktivnosti. Kao pokazatelji kvalitete tla najčešće se javljaju:
1. Gospodarenje organskim i mineralnim gnojivima te ostalim agrokemikalijama, a osobito njihova pravilna i pravovremena primjena,
2. Načini obrade tla i zadovoljavajući prinosi uzgajanih usjeva,
3. Oblici borbe protiv bolesti, štetočinja i korova,
4. Odvodnja i navodnjavanje,
5. Gospodarenje emisijom stakleničkih plinova.
Kvaliteta tla može se definirati i plodnošću tla pod kojom se smatra sposobnost tla da osigura optimalne potrebe biljaka za hranjivim tvarima, vodom, zrakom i toplinom, tj. da osigura pogodne uvjete za razvoj podzemnoga i nadzemnog dijela biljke, što će dovesti do zadovoljavajućih prinosa.
Prema toj definiciji plodnost je opći pokazatelj svih značajki tla – sinteza kemijskih, fizikalnih, vodnih, zračnih i toplinskih svojstava tla. Kvalitetu tla možemo definirati vizualno prema izgledu biljaka i temeljem sveukupnih laboratorijskih (dugotrajnijih) analiza tla.
Dijagnostičke metode kontrole tla i biljke u cilju poboljšanja kvalitete tla
…
Fizikalno – mehanički zahvati u tlu u cilju poboljšanja kvalitete tla
…
Gnojiva i gnojidba tla
…
Primjena tekućih gnojiva nije dopuštena
…
Primjena komposta i poboljšivača tla
…
Gnojidba tla zelenom masom
…
Tablica 1. Potencijalni usjevi za zelenu gnojidbu
…
Kalcifikacija
…
Plodored
…
Tablica 2. Povoljni i nepovoljni sljedovi u rotaciji usjeva
…
Racionalno gospodarenje tlom je imperativ
…
Cijeli članak možete pročitati u tiskanom izdanju Gospodarskog lista br. 19/2018