Posljedice klimatskih promjena, blaže zime bez veće količine oborina i sušnija ljeta, motivirat će poljoprivrednike na promišljanja o investiranju u navodnjavanje, kako bi bili što manje ovisni o vremenskim prilikama i svojoj biljnoj proizvodnji osigurali što stabilnije uvjete za rast i razvoj, a time i veći prinos.

Profitabilna poljoprivredna proizvodnja postaje nezamisliva bez kvalitetnog navodnjavanja što je prepoznala tvrtka GACKA d.o.o. koja je slijednik ranijeg Novocommerca. Na tržištu je prisutna s ponudom opreme za navodnjavanje američke tvrtke Linsday iz savezne države Nebraska. Ona je vodeća tvrtka u svijetu što se tiče proizvodnje opreme za navodnjavanje.

Kvaliteta i iskustvo u proizvodnji opreme za navodnjavanje

Zašto Linsday? Jednostavno, zato što promovira samo vrhunsku tehnologiju, kišna krila koja mogu odjednom navodnjavati od 200 do 250 hektara zemljišta u komadu. Nudimo linijske/lateralne sustave te pivot sustave koji se danas u svijetu najviše primjenjuju jer su puno praktičniji i cjenovno su povoljniji. To su kišna krila visine 3 do 5 metara i zadovoljavaju uvjete za navodnjavanje svih kultura u poljoprivrednoj proizvodnji od žitarica, soje, kukuruza, suncokreta do travnih smjesa.

Lindsay danas u svijetu ima instaliranu opremu na više od pet milijuna hektara površina. Radi se o jednoj zaista ozbiljnoj firmi koja ima više desetljeća iskustva u proizvodnji opreme za navodnjavanje i mi smo generalni zastupnici za Hrvatsku.

Na hrvatskom smo tržištu s ovom opremom prisutni godinu i pol dana i našim kupcima nudimo praktično ključ u ruke, od snimanja kompletnih površina u smislu elevacije, veličine, forme parcele, dizajniranje kompletnog sustava sa svim potrebnim podacima oko količine vode, izdašnosti vode, zatim montaža sustava na polju i održavanje.

Današnja tehnologija omogućava upravljanje sa svim sustavima, od monitoringa, uključivanja i isključivanja sustava pa do određivanja količine kišenja putem pametnih telefona praktično iz kuće. Dakako, naša tvrtka nudi kompletan servis i održavanje te opreme. Ono što je bitno, oprema se može dobiti relativno brzo pa od trenutka ugovaranja do puštanja u rad ne treba više od tri do četiri mjeseca. Ako znamo kako se na neki kombajn čeka godinu i više dana ovo je dobra prilika da poljoprivrednici preusmjere svoje investicije ka navodnjavanju, a i klimatski uvjeti u Hrvatskoj drastično se mijenjaju i svaka godina je sve sušnija i sušnija.

Najbrži povrat investicije

Nekada je Hrvatska imala između 800 i 1000 mm oborina na godišnjoj razini. Tako je unazad 15, 20 godina došlo do poremećaja u distribuciji tih oborina tijekom poljoprivredne sezone, a zadnjih nekoliko godina drastični je manjak oborina. Istočna Hrvatska, naš najpoljoprivredniji kraj, sada je ispod 600 mm oborina godišnje. Ono što je još problematičnije je distribucija oborina koja je jako nepovoljna, zimi gotovo da i nemamo kiše, nema akumulacije snijega i tog dijela vlage koji smo kroz zimu dobivali, proljeće postaje sve sušnije i sušnije i onda ulazimo u ljetne mjesece gdje možemo reći da oborina gotovo i nema. Bez tehnologije navodnjavanja u budućnosti neće biti moguće raditi ozbiljnu poljoprivrednu proizvodnju.

U sušnim godinama povrat investicije u navodnjavanje moguć je već nakon jedne proizvodne godine, dok je u normalnim godinama povrat investicija za dvije do maksimalno dvije i pol godine. To je zapravo najbrži povrat investicije koji danas postoji i jasno je kako oko ovog ulaganja ne bi trebalo biti dvojbe. Navodnjavanje će i u Hrvatskoj doživjeti svoj procvat te će u tu opremu biti najvrijednije ulagati.

Obratite nam se s povjerenjem:

Gacka navodnjavanje d.o.o.

Ivo Brzica 091 297 3410

gackanavodnjavanje@gmail.com

gackanavodnjavanje.com

Prethodni članakPrihvaćen hrvatski prijedlog pomoći pogođenim poljoprivrednicima
Sljedeći članakPIPELIFE – cjelovita rješenja za poljoprivredno navodnjavanje
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.