Krajem travnja u Novinarskom domu u Zagrebu, Udruga ruralnog turizma Hrvatske, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te Ministarstva turizma i sporta predstavila je nacionalni portal za ruralni turizam – idemonaselo.hr
Posebni oblici turizma, poput seoskog agroturizma, kulturnog, zdravstvenog, aktivnog i lovnog turizma, prepoznati su kao ključni turistički proizvodi koji će se promovirati i razvijati kroz Strategiju razvoja održivog turizma Hrvatske do 2030. godine. Strategija poljoprivrede do 2030. godine predviđa poticanje plasmana domaćih poljoprivrednih proizvoda i prerađevina putem turizma, čime se želi povećati dodana vrijednost i potaknuti digitalne tehnologije u ovom sektoru.
Idemonaselo.hr
–Ruralni turizam kao motor očuvanja hrvatskog sela i opstanka ruralnih područja svoju autentičnu ponudu temelji na proizvodnji zdrave domaće hrane; vrhunskih vina i drugih pića i ostalih domaćih proizvoda; bogatoj prirodnoj i kulturnoj baštini; i brojnim mogućnostima za aktivni odmor, naglasila je na predstavljanju nacionalnog portala Aleksandra Kuratko Pani, voditeljica Udruge ruralnog turizma Hrvatske i dodala da relevantna istraživanja pokazuju kontinuirani porast interesa za ruralnom Hrvatskom i njenom autentičnom ponudom pri čemu se bilježi i rast potrebe za specijaliziranim portalima za putovanja.
Iako ruralna područja zauzimaju gotovo 90% njenog teritorija, u Hrvatskoj nije postojala središnja mrežna stranica za predstavljanje ponude ruralnog turizma, što je značajno otežavalo pronalaženje i konzumiranje turističkih proizvoda od strane domaćih i inozemnih posjetitelja i turista, turističkih agencija i medija što negativno utječe na atraktivnost razvoja karijera u ruralnim turizmu i održivost ruralnih područja.
Analiza Udruge ruralnog turizma Hrvatske o broju pružatelja usluga iz travnja 2025. godine pokazala je kako u ruralnim područjima djeluje više od 1800 pružatelja usluga u posebnim oblicima turizma, dok prethodne analize Udruge pokazuju kako gotovo 40% pružatelja usluga nema vlastitu mrežnu stranicu, a u okviru njih dodatnih 20% nema ni nikakvo prisustvo na internetu. Kako se uglavnom radi o mikro i malim poduzetnicima koji raspolažu ograničenim kapacitetima za samostalnu promociju, u cilju digitalne transformacije ruralnog turizma i doprinosa održivosti ruralnih područja, pokrenut je prvi neprofitni Nacionalni portal ruralnog turizma idemonaselo.hr
Što sadrži portal?
Portal sadrži osnovne informacije o više od 1800 pružatelja usluga u posebnim oblicima turizma koji djeluju u ruralnim područjima (seoski agroturizam, pustolovni, kulturni, apiturizam, zdravstveni, lovni, ribolovni); nacionalnim parkovima, parkovima prirode i drugim zaštićenim područjima; sadržajima aktivnog turizma; i ruralnim destinacijama i događanjima. Uvažavajući načela digitalne pristupačnosti, različite mogućnosti pretraživanja olakšat će pronalaženje turističkih sadržaja i usluga uz mogućnost direktnog kontaktiranja pružatelja usluga i potencijalnih poslodavaca.
Osnovne informacije za objavu Portala prikupljene su u suradnji s Veleučilištem u Križevcima, turističkim zajednicama i županijskim uredima za gospodarstvo i/ili turizam. Portal je dizajniran kao neprofitna suradnička platforma pružatelja usluga, turističkih zajednica i drugih dionika koji će nakon njegove objave moći kontinuirano dopunjavati i ažurirati sadržaje u suradnji s Udrugom.
Razvoj Portala financijski su podržali Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Ministarstvo turizma i sporta, Hrvatska turistička zajednica i članovi Udruge. Dodatna sredstva potrebna za izradu i promociju Portala osigurana su putem suradnje s dionicima ruralnog turizma, donacija i sponzorstava uključivo medijska sponzorstva, a njegova održivost naplatom korisničkih paketa i objavom promo članaka po pristupačnim cijenama. Udruga ruralnog turizma Hrvatske će upravljati Portalom uz angažiranje vanjskih suradnika i kontinuiranu suradnju sa sponzorima, partnerima i medijima. Podržavanjem Portala javni i privatni sektor uključivo pružatelje usluga, turističke zajednice, medije, akademske institucije, udruge te građane i građanke iskazuju svoju potporu održivom razvoju ruralnih područja, a time i razvoju Hrvatske.
Predstavljanje digitalne transformacije ruralnog turizma
U sklopu predstavljanja portala održana je i panel rasprava i predstavljanje digitalne transformacije ruralnog turizma. Na ovom događanju razgovaralo se o temama za razvoj digitalne transformacije ruralnog turizma Hrvatske: zašto je ruralni turizam važan za očuvanje naših naslijeđa i prirode, te kako posebni oblici turizma poput agroturizma i zdravstvenog doprinose cjelogodišnjoj ponudi. Ovaj razvojni smjer otvara nove mogućnosti za ruralni turizam i promociju autohtonih hrvatskih proizvoda na tržištu.