Ako želite pročistiti jetru sirutka je također dobar izbor. Ona će pomoći pri liječenju različitih bolesti jetre kao što su masna jetra, hepatitis, jetra oštećena alkoholom i drugo. Razlog tome je poseban globulin koji organizmu pruža aminokiseline koje su dobre za zdravlje jetre.

Sirutka je nusproizvod koji se dobiva tijekom proizvodnje sira. Kad mlijeko koagulira, razdvaja se u čvrsti dio (sir) i tekući dio (sirutka). Ovisno o načinu koagulacije kazeina, može biti kisela ili slatka.

Obiluje esencijalnim aminokiselinama

Proteini sirutke predstavljaju oko 20 % ukupnih proteina u mlijeku te se smatraju uvelike odgovornima za blagotvorna nutritivna svojstva mlijeka. Naime, proteini sirutke imaju dvostruki učinak u organizmu. Osim što služe kao dodatak prehrani koji pozitivno utječe na mišićnu masu i snagu, pokazuju i značajnu antioksidativnu aktivnost umanjujući oštećenja nastala oksidativnim stresom.

Sadrži beta-laktoglobulin koji opskrbljuje organizam esencijalnim aminokiselinama (tijelo ih ne može samo proizvesti te ih morate unijeti prehranom) razgranatog lanca BCAA (leucin, izoleucin i valin) koje pomažu kod uznapredovalih jetrenih bolesti. Leucin je aminokiselina koja povećava sintezu proteina te pomaže u izgradnji i regeneraciji mišića. Jedna je od dvije aminokiseline koje se ne mogu pretvoriti u šećer. Izoleucin je aminokiselina koja regulira potrošnju glukoze te tako omogućava skupljanje energije u mišićima.

Valin je aminokiselina koja poboljšava rad mozga te pomaže u smanjenju umora i smanjenju razgradnje proteina. Sirutka, također sadrži i alfa-lactalbumin, koji obiluje esencijalnom aminokiselinom triptofanom poznatom po reguliranju sna i poboljšavanju raspoloženja. Dobro je opskrbljena imunoglobulinima i lizosomom, koji jačaju imunitet, što je vrlo korisno kod kroničnog hepatitisa. Sadrži protuupalni laktoferin, sastojak od neprocjenjive važnosti za one čija je jetra podložna upalama.

Opskrbljena je cisteinom, potrebnim tijelu za proizvodnju glutationa, antioksidansa koji štiti tijelo od upala i toksina. Kliničke studije pokazale su da je njegova razina jako niska kod oboljelih od hepatitisa C, što pogoršava oštećenja jetre. Glutation je moćan antioksidans koji pomaže i kod problema sa štitnjačom, kroničnim upalama, rakom, multiplom sklerozom i Parkinsonovom bolesti.

Prethodni članakMlijeko je bitno za dobro zdravlje, ali domaćih proizvođača mlijeka sve je manje
Sljedeći članakPotočarka – vodena kraljica
dr.sc. Renata Erhatić
Dr.sc. Renata Erhatić diplomirala je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom je fakultetu stekla stupanj magistra znanosti obranom magistarskog rada „Prinos i sadržaj biogenih elemenata ploda rajčice kao rezultat koncentracije NaCl-a u hranjivoj otopini“. Doktorsku disertaciju pod naslovom “Utjecaj supstrata i gnojidbe na rast, razvoj i kemijski sastav mirisave ljubičice (Viola odorata L.)“ obranila je 2012. Na Visokome gospodarskom učilištu u Križevcima radi od 2003., najprije kao stručni suradnik, potom kao predavač i viši predavač, a od 2018. kao profesor visoke škole. Također je izabrana u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika iz područja biotehničkih znanosti. Na Preddiplomskom stručnom studiju Poljoprivreda predaje predmete Ljekovito i aromatično bilje, Bobičasto voće, Žitarice i Zrnate mahunarke, a na Specijalističkom diplomskom stručnom studiju Poljoprivreda nositeljica je predmeta Uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja u ekološkoj i održivoj proizvodnji. Od prvih dana zaposlenja na Visokom gospodarskom učilištu uključena je u stručni i znanstveno-istraživački rad. Objavila je elektronički nastavni materijal „Egzotične ljekovite biljne vrste“ te je sudjelovala u izradi priručnika „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji”. Sudjelovala je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama te je objavila 80 znanstvenih i stručnih radova. Radila je na dva VIP projekta MPŠVG: „Unapređenje proizvodnje povrća korištenjem kalemljenih presadnica“ i „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji“ te dva znanstvena projekta: TEUCLIC „Taxonomy, Ecology and Utilization of Carob Tree (Cerotonia siliqua L.) and Bay Laurel (Laurus nobilis L.)“ i „Procjena adaptabilnosti hrvatskog sortimenta kukuruza i soje u funkciji oplemenjivanja za tolerantnost na sušu–AGRO-DROUGHT-ADAPT“. U sklopu navedenih projekata objavljeno je nekoliko znanstvenih, stručnih, završnih i diplomskih radova koji su predstavljeni na međunarodnim konferencijama. U sklopu Erasmus programa mobilnosti osposobljavala se na nekoliko visokoškolskih ustanova u inozemstvu.