Pitka voda se konstantno strogo kontrolira glede kvalitete i zbog toga je dragocjeni prehrambeni proizvod. Uz visoke troškove kvalitativno se obrađuje i putuje dugi put do kućanstva. Zbog toga je bitno štedljivo postupati s ovim blagom! Dragocjena pitka voda se i danas razbacuje, npr. preko ispiranja WC školjke. Pametno korištenje kišnice, može pomoći pri rješavanju ovog problema.

U vrtovima kišnica se često skuplja u bačvama

Početkom 90-ih u Njemačkoj je bilo ugrađeno gotovo 750.000 sustava za prikupljanje i iskorištavanje kišnice. Ovakva investicija se itekako isplatila: potrošnja pitke vode pala je za 70.000 L po godini. Tuširanje, kupanje, pranje ili zalijevanje vrta: u modernom se kućanstvu po glavi stanovnika troši oko 128 L vode dnevno. Štednja obično svima padne na pamet tek u trenutku kada dođe račun za vodu na naplatu. Četveročlana obitelj godišnje potroši oko 2.500 kn na račune za vodu. Od 1992. do 2002. cijena je porasla za oko 30%. Tome treba pridodati i cijenu za sanaciju otpadnih voda.

Sustavi za prikupljanje i korištenje kišnice unaprijed su izrađeni i spremni za dostavu. Kompaktni dijelovi u sebi sadrže sve što je potrebno i na tržište dolaze kao unaprijed montirane jedinice koje se dalje dostavljaju na mjesto gdje trebaju biti ugrađene. Odgovornost za funkcioniranje nije više na leđima arhitekata i obrtnika, a smetnje u funkcijama se rijetko pojavljuju – kada se pojave, sanira ih sam proizvođač i to bez većih problema. U Njemačkoj, takav sustav se može kupiti ili unajmiti.

Prilikom razmatranja nabavke takvog sustava u obzir se mora uzeti činjenica da nabavna cijena bude što manja, a ušteda pitke vode što veća. Kišnica se može koristiti za zalijevanje vrta, ispiranje WC-a i perilicu za pranje rublja i posuđa. Prilikom snažnih pljuskova čak i najveći spremnici budu prepunjeni. Iskustvo je pokazalo da četveročlano kućanstvo svoje potrebe zadovoljava sa 6 metara iskoristivog volumena, a kada su unutarnji tankovi u pitanju, dovoljno je 3.5 kvadratnih metara. Idealno, čak i za naknadnu ugradnju, su modulski sustavi kao već unaprijed pripremljene ugradbene jedinice s tehničkim sustavima spremnika i pumpe. Obje grupe u sebi sadrže već unaprijed montirane sve dijelove, a jedino što treba postaviti jesu odvodi. Odgovornost za funkcioniranje snosi proizvođač.

Optimalan i postojan kućni uređaj BlueLine McRain Plus s odvojenim podzemnim filtrom – za krovnu površinu do 500 m²

1- podzemni rezervoar za kišnicu BlueLine II, 2- fini filtar, 3- usisni set, 4- centralna upravljačka jedinica za kišnicu, 5- sigurnosni paket, 6- filtar za pitku vodu, 7- priključni kabel

Takve jedinice obično se sastoje od pumpe s potisnim prekidačem, automatskim nadolijevanjem za pitku vodu, držača spremnika i fleksibilnog priključka na kućni sustav. Spremnik sadrži filtar, dotok i priključni vod u slučaju prekomjernog punjenja.

Koja vrsta površine krova je prikladna?

Krovovi od opeke i metala načelno su uvijek prikladni za skupljanje kišnice, izuzev kada korištenje sprječava prekomjerna prljavština. Za površine dvorišta i terasa potrebna je pojedina provjera, međutim, obično površine dvorišta otpada zbog prevelikog stupnja prljavštine i zbog korištenja teretnih vozila. Manje su prikladni krovovi od bitumena jer uzrokuju obojenje vode u smeđe. Pored navedenog bitumenu se često dodaje sredstvo za zaštitu bilja. Ograničenja vrijede i za azbestno cementne krovove – korištenje kišnice ograničava se na ispiranje WC školjke, a pored navedenog u filtru uređaja brže se skupljaju vlakna.

Štednja odvodnih voda

Korisnici uređaja za korištenje kišnice doprinose održavanju prirodnog stanja vode. Pored toga štede i novce, jer se štedi skupa pitka voda. Pored efekta uštede pitke vode i zaštite dragocjenih resursa vode, korištenje kišnice doprinosi poboljšanju odvodne bilance. Otpadno tehničke prednosti uređaja za korištenje kišnice nisu zanemarive:

  • Umanjenje količine odvodne vode
  • Funkcija bazena za zadržavanje kišnice
  • Zaštita od poplave
  • Umanjenje opasnosti od povrata u kanalizaciji
  • Veće ujednačene kvalitete odvodne vode bez razrjeđivanja kišom
  • Ušteda troškova izgradnje za odvodne kanale i postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda.

Glede navedenih činjenica, prije svega za gradove, nastaju uštede troškova za proširenje kanala. Istraživanje su pokazala kako izgradnja uređaja za korištenje kišnice na širokim površinama u naseljima donose uštedu odvodne vode kod kiše do 30%. To znači, gradovi i općine mogu dodatno izgraditi zemljište, a da ne šire postojeće kanalizacije i postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda. Prazna cijev cisterne koja vodi u podrum mora se izolirati od pritiska.

Uvjeti na koje treba obratiti pozornost pri izgradnji uređaja za korištenje kišnice:

  • Samo ravni krovovi mogu se koristiti kao površina za hvatanje vode (ne balkone jer sredstva za čišćenje mogu dospjeti u uređaj u kojem se skuplja kišnica)
  • Kišnica se prije ulaska u spremnik mora filtrirati (tako ne treba čistiti cisternu)
  • Dotok vode u spremnik mora se obavljati polako kako bi se spriječilo taloženje finih partikula (sedimentacija)
  • Prelivnik sa zatvaračem mirisa mora omogućiti otjecanje lakih materijala (npr. cvjetovi i pelud
  • Dijelovi uređaja za skupljanje kišnice moraju biti od visokokvalitetnog materijala i nehrđajući
  • Obilježavanje dotoka kišnice i izvora obvezna je
  • Spremnik treba osigurati protiv ulaza kanalizacijskih plinova, prljave vode, kao i malih životinja
  • Dopunjavanje pitkom vodom mora se obavljati samo po principu „slobodnog dotoka“
  • Ne smije se uspostavljati veza između javne mreže cjevovoda i uređaja za skupljanje kišnice.

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakSiva guska – rodonačelnica domaćih pasmina gusaka
Sljedeći članakKako odabrati pravo svrdlo?
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.