U ovom članku navodimo promjene koje donosi Pravilnik o HR gnojidbenim proizvodima čije se donošenje provodi prema odredbama Zakona o gnojidbenim proizvodima („Narodne novine“, broj 39/23.)
Zaključno s 4. travnjem 2025. godine provedeno je javno savjetovanje u svezi donošenja Pravilnika o HR gnojidbenim proizvodima, čiji je integralni tekst dostupan na internetskoj stranici: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=30185
S obzirom da na temelju članka 17. stavka 3. Zakona o gnojidbenim proizvodima („Narodne novine“, broj 39/23) Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske namjerava donijeti navedeni Pravilnik, njime će se propisati razvrstavanje HR gnojidbenih proizvoda prema funkcijama, zahtjevi kakvoće za HR gnojidbene proizvode, način i sadržaj označivanja HR gnojidbenog proizvoda i odstupanja od deklariranog sadržaja.
Razvrstavanje HR gnojidbenih proizvoda
Prema funkciji HR gnojidbeni proizvodi razvrstavaju se na sljedeće tipove:
- a. Tip 1. gnojiva
- b. Tip 2. vapneni materijali
- c. Tip 3. poboljšivači tla
- d. Tip 4. uzgojni supstrati
- e. Tip 5. inhibitori
- f. Tip 6. biljni biostimulansi
- g. Tip 7. mješavine gnojidbenih proizvoda.
HR gnojidbeni proizvod sastoji se isključivo od sljedećih kategorija sastavnih materijala (KSM):
- KSM 1. – Tvari i smjese iz neprerađenih sirovina
- KSM 2. – Biljke, dijelovi biljaka ili biljni ekstrakti
- KSM 3. – Kompost
- KSM 4. – Digestati svježih usjeva
- KSM 5. – Digestati koji nisu digestati svježih usjeva
- KSM 6. – Nusproizvodi prehrambene industrije
- KSM 7. – Mikroorganizmi
- KSM 8. – Polimeri hranjiva
- KSM 9. – Polimeri koji nisu polimeri hranjiva
- KSM 10. – Dobiveni proizvodi u smislu Uredbe (EZ) br. 1069/2009
- KSM 11. – Nusproizvodi u smislu Direktive 2008/98/EZ
- KSM 12. – Taložne fosfatne soli i derivati
- KSM 13. – Materijali i derivati dobiveni toplinskom oksidacijom
- KSM 14. – Materijali dobiveni pirolizom i uplinjavanjem
- KSM 15. – Oporabljeni materijali visoke čistoće.
Kategorije sastavnih materijala (KSM) mogu se koristiti istovremeno u istom HR gnojidbenom proizvodu, pod uvjetom da su zadovoljeni svi propisani zahtjevi kakvoće i sigurnosti iz Dodatka II. koji se nalazi u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Deklaracija obvezno sadrži sljedeće podatke:
1. naziv i sjedište proizvođača HR gnojidbenog proizvoda i ovlaštenog zastupnika ili uvoznika ili distributera HR gnojidbenog proizvoda
2. trgovačko ime HR gnojidbenog proizvoda
3. broj rješenja (klasa) o upisu u Upisnik HR gnojidbenih proizvoda
4. funkciju i tip HR gnojidbenog proizvoda, prema razvrstavanju navedenom u člancima 3. i 4. ovoga Pravilnika
5. naziv i sadržaj hranjiva, s time da se:
a) naziv hranjiva označava redoslijedom deklariranih primarnih makrohranjiva, sekundarnih makrohranjiva te mikrohranjiva, a prema redoslijedu propisanom u Dodatku I. ovoga Pravilnika i to riječima i odgovarajućim kemijskim simbolom pojedinog hranjiva
b) sadržaj hranjiva navodi u masenom postotku ovisno o njegovom obliku i topivosti utvrđenom u Dodatku I. ovoga Pravilnika.
U Dodatku III. ovoga Pravilnika utvrđuju se posebni zahtjevi za označivanje HR gnojidbenih proizvoda za određene funkcije HR gnojidbenih proizvoda u skladu s Dodatkom I.
Neobvezni podaci na deklaraciji su:
1. upute o preporučenoj dozi HR gnojidbenog proizvoda i uvjetima uporabe
2. znak proizvođača.
Podaci iz članaka 15. i 16. ovoga Pravilnika moraju biti vidljivo izdvojeni od bilo kojeg drugog podatka koji se nalazi na ambalaži i naljepnici, odnosno oznaci koja je pričvršćena na pakiranje ako se HR gnojidbeni proizvod isporučuje u pakiranju ili popratnoj dokumentaciji (letku) ako se HR gnojidbeni proizvod isporučuje bez ambalaže. Naljepnice ili oznake s podacima moraju se istaknuti na ambalaži na vidljivom mjestu.
Veličina naljepnice i veličina slova na naljepnici mora biti u skladu s hrvatskom normom HRN ISO 7409 kojom se uređuje označavanje – predstavljanje i deklariranje. Naljepnica se mora nalijepiti na ambalažu ili učvrstiti na mjesto gdje se zatvara.
U Pravilniku su navedene i odredbe za upis HR gnojidbenog proizvoda u upisnik HR gnojidbenih proizvoda i ovlašćivanje laboratorija za kontrolu kakvoće gnojidbenih proizvoda. Podnositelj zahtjeva prije podnošenja zahtjeva za upis HR gnojidbenog proizvoda u Upisnik HR gojidbenih proizvoda provodi postupak ocjenjivanja sukladnosti, odnosno postupak kojim utvrđuje da je HR gnojidbeni proizvod za koji se podnosi zahtjev za upis u Upisnik HR gojidbenih proizvoda, usklađen sa svim zahtjevima ovoga Pravilnika.