U Narodnim novinama broj 144/21. od 27. prosinca 2021. godine objavljen je Zakon o izmjenama Zakona o trošarinama koji je stupio na snagu 1. siječnja 2022. godine. Na temelju istog Ministarstvo financija je izradilo Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o trošarinama. On je do 4. veljače bio na e-savjetovanju i njegovo se donošenje uskoro očekuje.

Promjene u propisima o trošarinama uključuju uvođenje obaveznih oslobođenja od plaćanja trošarine te nove trošarinske institute. Oni su europskim trošarinskim zakonodavstvom propisani kao opcionalni. Odnosno, članicama je prepuštena odluka o njihovom normiranju u okviru nacionalnih prava, a koji pridonose olakšavanju poreznog tereta.

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama provodi se:

1) Informatizacija sustava kretanja unutar EU trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju

2) Usklađivanje instituta trošarinskog zakonodavstva s promjenama u carinskom zakonodavstvu Unije

3) Uvođenje zajedničkih pragova na djelomičan manjak ili gubitak trošarinskih proizvoda s obzirom na svojstva robe

4) Oslobođenje od plaćanja trošarine na proizvode unutar kategorije alkohol i alkoholna pića kad se takvi proizvodi upotrebljavaju u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda i u proizvodnji dodataka prehrani

5) Oslobođenje od plaćanja trošarine na jaka alkoholna pića proizvedena od strane „malog proizvođača jakog alkoholnog pića“ i

6) Propisivanje novih instituta „samostalni mali proizvođač ostalih pića koja se dobivaju vrenjem“, „samostalni mali proizvođač međuproizvoda“ i „samostalni mali proizvođač vina“, uz mogućnost primjene snižene visine trošarine.

Od 1. siječnja 2022. g. oslobođeni su od plaćanja trošarine proizvodi unutar kategorije alkohol i alkoholna pića. Oni se upotrebljavaju u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda i u proizvodnji dodataka prehrani (obvezno oslobođenje) ili u proizvodnji dodataka prehrani (opcionalno oslobođenje). Oslobođenje od plaćanja trošarine na alkohol sadržan u dodacima prehrani odnosi se primarno na proizvođače tinkture propolisa (pčelare) i druge proizvođače dodataka prehrani.

Važna novost je oslobođenje od plaćanja trošarine na jaka alkoholna pića proizvedena od strane “malog proizvođača jakog alkoholnog pića“. Treba naglasiti da je prijašnjim Zakonom o trošarinama propisana “malom proizvođaču jakog alkoholnog pića” postojala obveza upisa u Registar trošarinskih obveznika te mogućnost primjene snižene stope trošarine (na količine do 20 litara čistog alkohola godišnje po kućanstvu).

Ona ovisno o zapremini kotla, za svaki kotao zapremnine do uključivo 100 litara iznosi 100 kuna. Za kotao zapremnine veće od 100 litara iznosi 200 kuna. No, i dalje ostaje obveza registracije malih proizvođača jakih alkoholnih pića i registracije uređaja za destilaciju (kotlova). Malih proizvođača jakog alkoholnog pića u Hrvatskoj (registriranih) trenutno ima 38.374.

 class=
Po novim propisima ne treba se više plaćati trošarina na proizvodnju jakih alkoholnih pića (rakije) u količini do 50 litara godišnje po kućanstvu, ovisno o zapremini kotla, ali ostaje obaveza registracije kotla

S obzirom na dugu tradiciju u proizvodnji jakih alkoholnih pića (rakije) za vlastite potrebe, Ministarstvo je u novom propisu ukinulo obvezu plaćanja trošarine „malom proizvođaču jakog alkoholnog pića ” odnosno fizičkoj osobi koja proizvodi jako alkoholno piće iz voća koje ta osoba uzgaja i dobiva sa zemljišta koje je u njezinom vlasništvu ili zakupu, s pomoću jednostavnog malog uređaja za destilaciju – kotla. “Mali proizvođač jakog alkoholnog pića” može proizvesti najviše 50 litara jakog alkoholnog pića od voća godišnje po kućanstvu. To piće može koristiti za vlastitu potrošnju i potrošnju članova svoga kućanstva ili svojih gostiju.

Ovlaštenje za poslovanje u statusu samostalnog malog proizvođača vina

Propisani su i novi instituti uz mogućnost primjene snižene visine trošarine. Naime, u svrhu izjednačavanja uvjeta poslovanja kao za “male nezavisne pivovare” i “male destilerije” i primjene snižene visine trošarine od 50 posto ispod standardne nacionalne stope trošarine, uveden je institut “samostalnog malog proizvođača međuproizvoda” s prosječnom proizvodnjom ne više od 250 hektolitara godišnje. U Hrvatskoj su registrirana 33 proizvođača međuproizvoda.

Uvođenjem instituta “samostalnog malog proizvođača vina” s prosječnom proizvodnjom ne više od 1000 hektolitara godišnje te “samostalnog malog proizvođača ostalih pića dobivenih vrenjem” s prosječnom proizvodnjom ne više od 15.000 hektolitara godišnje, na koje se ne plaća trošarina u Hrvatskoj, domaćim proizvođačima se s ciljem bolje konkurentnosti omogućava lakše ishođenje statusa samostalnog proizvođača ako isporučuju proizvode u druge države članice EU u kojima se plaća trošarina na te proizvode, a koje također priznaju status samostalnih malih proizvođača uz primjenu snižene visine trošarine.

Svaka pravna ili fizička osoba koja prvi put započinje s proizvodnjom vina radi primjene visine trošarine u statusu samostalnog malog proizvođača vina prvo treba ishoditi status ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta – proizvođača ili status proizvođača vina izvan sustava odgode gdje uz elektronički Obrazac PUR prilaže:

1. zahtjev u kojem navodi podatke o predviđenoj godišnjoj proizvodnji vina

 2. izjavu iz koje je vidljivo da je proizvođač vina pravno i ekonomski na bilo koji način neovisan od bilo kojeg drugog proizvođača vina

3. skicu i opis proizvodnog prostora iz kojeg je vidljivo da su proizvodni (nadzemni i podzemni prostori) i skladišni prostori fizički odvojeni od prostora bilo kojeg drugog proizvođača vina

4. izjavu kojom potvrđuje da neće proizvoditi vino prema licenciji.

Mali proizvođač vina koji želi poslovati u statusu samostalnog malog proizvođača vina podnosi prijavu promjene podataka u registar trošarinskih obveznika koristeći elektronički Obrazac PUR te prilaže:

1. zahtjev u kojem navodi podatke o statusu trošarinskog obveznika i podatke o prosječnoj godišnjoj proizvodnji vina tijekom 3 uzastopne vinske godine

2. izjavu iz koje je vidljivo da je proizvođač vina pravno i ekonomski na bilo koji način neovisan od bilo kojeg drugog proizvođača vina

3. skicu i opis proizvodnog prostora iz kojega je vidljivo da su proizvodni (nadzemni i podzemni prostori) i skladišni prostori fizički odvojeni od prostora bilo kojeg drugog proizvođača vina

4. izjavu kojom potvrđuje da neće proizvoditi vino prema licenciji.

Usvajanje prijave u registar trošarinskih obveznika smatra se ovlaštenjem za proizvodnju odnosno poslovanje prethodno navedenih kategorija tj. osobama radi primjene visine trošarine propisane prema odredbama Zakona o trošarinama. Međutim, ako samostalni mali proizvođač vina namjerava proizvesti količinu vina veću od 1000 hektolitara vina godišnje obvezan je najkasnije 8 dana prije početka proizvodnje prijaviti izmjenu podataka u registru trošarinskih obveznika koristeći elektronički Obrazac PUR uz koji prilaže obrazloženje tražene izmjene.

Očekivani financijski učinak od ukidanja oporezivanja jakih alkoholnih pića proizvedenih od strane “malog proizvođača jakog alkoholnog pića”, uvođenje sniženih visina trošarine za samostalne male proizvođače međuproizvoda te oslobođenje od plaćanja trošarine na alkohol koji se koristi u proizvodnji dodataka prehrani, s osnova trošarina na alkohol iznosi oko 5,5 milijuna kuna prihoda manje na godišnjoj razini, počevši od 2022. godine, procjena je Ministarstva financija.

Certificiranje i samocertificiranje samostalnih malih proizvođača alkoholnih pića

Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta; proizvođač koji ima odobrenje za proizvodnju u statusu male destilerije osigurava, kod otpreme proizvoda (vina, piva, etilnog alkohola ili ostalih pića dobivenih vrenjem) u sustavu odgode plaćanja trošarine primatelju na teritoriju Republike Hrvatske, dostavlja godišnju potvrdu ili u slučaju samocertificiranja navodi u e-TD-u informacije, kako bi isti ostvario pravo na primjenu visine trošarine.

Lako pokvarljivu robu; robu kojoj je propisom ograničen rok uporabe; robu koja može predstavljati opasnost za zdravlje i život ljudi te zaštitu prirode i okoliša područni carinski ured može odmah prodati neposrednom pogodbom i drugim osobama koje mogu biti ponuditelji, odnosno kupci.

Prethodni članakČeka nas povijesno najskuplja proljetna sjetva!
Sljedeći članakOtkupna cijena mlijeka treba ići prema 3,5 kune s PDV-om
Alan Vajda, mag. iur
Rođen je 1967. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, te Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bio je i jest član raznih nacionalnih odbora, radnih skupina, s bogatim radnim iskustvom. Autor je nekoliko stručnih radova i članaka, te suradnik u Gospodarskom listu. Rođen je 7. travnja 1967. godine u Zagrebu gdje završava Ekonomski obrazovni centar "Boris Kidrič" (srednja stručna sprema - IV stupanj stručne spreme - ekonomist za računovodstveno - financijske poslove), te Pravni fakultet u zagrebu (visoka stručna sprema - VII stupanj stručne spreme - diplomirani pravnik). MEĐUNARODNO ISKUSTVO Član europske mreže za razmjenu podataka između institucija koje se bave stručnim usavršavanjem u pravosuđu pri Vijeću Europe tzv. Lisabonska mreža (2002. - 2003.) Član pregovaračkog tima Vlade Republike Hrvatske za pregovore s Europskom unijom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (2001. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije pod nazivom Cards 2001, a koji je namijenjen centru za stručno usavršavanje sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika (2002. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije - sudstvo i pravo pod nazivom Obnova 1999. Voditelj projekta Europske komisije Potpora europske komisije sudstvu u području pružanja pravnih savjeta, sudskog sustava i postupanja s predmetima pod nazivom obnova 2000. (2001. - 2002.) Član odbora stručnjaka Vijeća Europe za suradnju na području informacijske tehnologije i prava (cj-it), strasbourg, republika francuska (2001. - 2002.). Član SECI radne skupine u sklopu pregovora o ugovoru o suradnji za sprječavanje i suzbijanje prekograničnog kriminala, Bukurešt, Rumunjska (1998. - 2000.) Član radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT , namijenjenog procjeni učinaka propisa od strane Hrvatske poslovne zajednice (2008. – 2009.) Trener za potrebe aktivnih mjera politike zapošljavanja za potrebe tržišta rada u sklopu IPA projekta Europske unije s ciljem stvaranja centra tržišta rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (2011. - 2012.) Zamjenik člana radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT II namijenjenog provedbi ekonomske procjene učinaka propisa i poboljšanju informiranosti hrvatske poslovne zajednice (2013.- ) Sudionik projekta Europske komisije o europskom socijalnom dijalogu (PEGASE), Brisel (2011. – 2012.) SUDJELOVANJE U RADU DRŽAVNIH INSTITUCIJA Član Nacionalnog odbora Vlade Republike Hrvatske za Međunarodno humanitarno pravo (2001. - 2002.). Član radne skupine pri Vladi Republike Hrvatske za rad na izradi pravne regulative vezane za područje elektronskih potpisa (2000. - 2002.). Zamjenik člana radne skupine za provedbu inicijative za suzbijanje organiziranog kriminala u sklopu pakta o stabilnosti (2001. - 2002.). Diplomatski tečaj pri Diplomatskoj akademiji Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske Organizator velikog broja seminara i radionica namijenjenih stručnom usavršavanju u pravosuđu (sudaca i državnih odvjetnika) u Hrvatskoj 2002. - 2003. Član radne skupine Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva radi donošenja odluke o godišnjoj kvoti radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj. Član Međunarodne trgovačke komore - komisije za trgovačko pravo i praksu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (ICC Hrvatska). Predavač pravne grupe predmeta pri Pučkom otvorenom učilištu u zagrebu (2013. - ). OSTALE AKTIVNOSTI Glavni tajnik Europskog udruženja studenata prava, Zagreb, (European Law Students Association) 1988.-1992. Član uredništva časopisa Pravnik pri Pravnom fakultetu u Zagrebu 1990 -1991. Vanjski suradnik - urednik lista Informator za područje pravosuđa i Europske unije 2001. – 2003. AUTOR STRUČNIH RADOVA U NIŽE NAVEDENIM PUBLIKACIJAMA Informator, IUS info, Novi Informator, Hrvatska pravna revija, Odvjetnik, Carinski vjesnik, Pravo u gospodarstvu, Financije i porezi, Poslovni tjednik, Obrtničke novine, Radno pravo, Računovodstvo i porezi u praksi, Računovodstvo i financije, Pravo i porezi, Poslovni savjetnik, Privredni vjesnik, Sigurnost, Fircon Mostar, Nova zadruga, Revicon Sarajevo, Prizma Sarajevo, FEB Sarajevo, Pravni savjetnik Sarajevo, Gospodarski list Zagreb. OSTALE VJEŠTINE I SPOSOBNOSTI Položen Državni stručni ispit - Carinska uprava - središnji ured 1998. godine. Potvrda o korištenju IT programskih paketa - Algebra - Zagreb (MS Word, Excel, Powerpoint, Outlook). Potvrda o završenoj edukaciji Europske komisije o upravljanju projektnim ciklusom (PCM). Organizator seminara i radionica namijenjenih edukaciji pravosudnih dužnosnika 2002. - 2003. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih pravosuđu. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih malom i srednjem poduzetništvu. STRANI JEZICI Engleski jezik - aktivno poznavanje u govoru i pismu.