U Zemuniku Donjem sredinom ožujka otvoren je Poljoprivredno-edukacijski centar u cijelosti financiran sredstvima Zadarske županije, ugovorne vrijednosti izgradnje 1.644.329,34 eura. 

Ovo je vrlo značajan projekt za našu županiju koja je dobrim dijelom ruralna i u kojoj se oduvijek živjelo od proizvodnje hrane. Preseliti proizvodnju hrane na području Ravnih kotara nije jednostavno. Za to je potrebna trajna edukacija, kako početnika i mladih obitelji, tako i profesionalaca, poglavito o tome kako iz otvorenih prijeći u zatvorene uvjete proizvodnje.

Centar će koristiti i Poljoprivredna škola Stanka Ožanića te Sveučilište za edukaciju učenika i studenata na polju i u plastenicima. Ovo je samo dio naše dugogodišnje strategije brendiranja Zadarske županiji kao eno-gastro destinacije, kao spoj proizvodnje hrane i turizma, istaknuo je zadarski župan Božidar Longin na svečanom otvorenju Poljoprivredno-edukacijskog centra (PEC).

Edukacija poljoprivrednika

Izgradnja PEC-a u iznosu od 1,6 milijuna eura trajala je osamnaest mjeseci te je u cijelosti financiran sredstvima Zadarske županije. Objekt površine 420 kvadratnih metara sadrži dvije učionice i četiri ureda za djelatnike, a nalazi se na zemljištu od 2,7 hektara kojeg su dobili na korištenje od Općine Zemunik. Osnovni cilj PEC-a je stručno usavršavanje i cjeloživotno obrazovanje lokalnih poljoprivrednih proizvođača u kojem će dobiti svu potrebnu pomoć u edukaciji i upoznavanju s novim tehnologijama kako bi stekli nove vještine i znanja, poboljšali svoje tehnike te povećali produktivnost i konkurentnost svojih proizvoda. Uz poljoprivrednike, bit će na usluzi i učenicima srednje poljoprivredne škole i studentima Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, kao i Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Plastenički inkubator za obuku

Osim edukacije, ključna aktivnost PEC-a bit će plastenički inkubator s izgrađenom vodospremom i sustavom navodnjavanja za plastenike. Jedan od ciljeva inkubatora je pomoći mladim obiteljskim gospodarstvima prelazak i na proizvodnju u zatvorenom prostoru. S njime će upravljati županijska Agencija za ruralni razvoj AGRRA.

Djelatnici AGRRE već su duže vrijeme prisutni na terenu. Aktivni ured imamo u Poličniku i Benkovcu, a u inkubatoru u Biogradu preuzeli smo upravljanje sortirnicom voća i povrća. Odradili smo i preliminarne sastanke s dionicima iz poljoprivrede, tako da je PEC u punoj operativnoj funkciji od dana otvaranja, kroz konferencije i radionice. Naš stručni kadar osigurat će im administrativno- tehničku podršku za rješavanju problema i realizaciju ciljeva. Sljedeća faza je izgradnja plastenika za obuku u plasteničkoj proizvodnji. Tako će PEC pozitivno djelovati na razvoju poljoprivrede u Zadarskoj županiji, kazao je ravnatelj AGRRA-e Ivica Pintur.

Uzvanici na svečanom otvorenju (foto: Zadarska županija)

PEC na usluzi svim poljoprivrednicima

Pročelnik županijskog Odjela za poljoprivredu ribarstvo i EU fondove Daniel Segarić naglasio je kako će se u PEC-u razvijati naša poljoprivreda jer će biti na usluzi svim poljoprivrednicima, kako profesionalnima tako i onima s manjim površinama, koji uzgajaju hranu za osobne potrebe, kako bi lakše pratili promjene u poljoprivredi u svjetlu klimatskih promjena, kroz edukaciju i stručne savjete.

Na kraju svečanosti otvorenja, kojoj je prisustvovao i Mladen Fruk, ravnatelj Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva, održana je panel rasprava “Važnost edukacije za razvoj konkurentne i održive poljoprivrede“. Poljoprivrednici okupljeni na otvorenju u PEC-u vide mjesto gdje će nešto moći naučiti i upoznati iz prve ruke. To je dosad nedostajalo Zadarskoj županiji. Što manje birokracije za nas je lakše, istaknuli su. Nije lako biti u polju i baviti se papirologijom, a sve što pojednostavljuje njihov osnovni posao ide im u prilog. Osim toga, prostore PEC-a moći će koristiti i lokalne poljoprivredne udruge. To će, smatraju, dodatno pomoći međusobnom povezivanju i razvoju poljoprivrede Zadarske županije.

Izvor: www.antenazadar.hr

Prethodni članakNa snazi Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača
Sljedeći članakNačela i mjere Nove poljoprivredne politike na bazi obiteljskih gospodarstava
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.