Bez obzira na svoju veličinu, terasa je lijep i koristan dio okućnice koji nam uvelike može uljepšati i poboljšati boravak na otvorenom. Ponekad se opravdano naziva drugim dnevnim boravkom jer ondje doista mnogo toga možemo raditi, a usto još boravimo na svježemu zraku.
Tako nam može poslužiti za sjedenje, odmor, opuštanje, drijemanje, čitanje, ispijanje omiljene kave, druženje, roštiljanje, vježbanje, razne hobije… Ako nemamo terasu, svakako trebamo razmisliti o tome kako bismo je mogli uklopiti u vrt.
Smještaj i orijentacija
Terase su uglavnom smještene uz kuću, iako se mogu nalaziti u bilo kojem dijelu vrta. Osim u razini kuće, možemo ih načiniti tako da budu proširenje kata kuće – primjerice mogu se nalaziti na vrhu garaže ili nekog drugog objekta koji se nalazi uz kuću. Orijentacija terase uglavnom je diktirana postojećim prostorom i možda nemamo mogućnosti utjecati na to koliko će biti osunčana, izložena vjetru i oborinama.
No, ako možemo birati, pratimo kretanje sunca tijekom dana jer je poželjno da je terasa barem dio dana osunčana. Ako je okrenuta na jug i jugozapad, trebat će nam zaštita od sunca, jer će ljeti u poslijepodnevnim satima biti jako vruće. Ako terasa neće biti natkrivena ili nećemo imati nadstrešnicu, trebat će nam suncobrani ili prenosive nadstrešnice. Imamo li dovoljno prostora, možemo načiniti dvije manje terase na suprotnim stranama gdje će biti posve drugačija osunčanost.
Ograde, zakloni i nadstrešnice
Naravno, ograde neće biti potrebne posvuda. Podrazumijeva se da ćemo ih postaviti na katu kuće i ostalim povišenim mjestima te ondje gdje postoji opasnost za djecu – primjerice bazeni i vrtna jezerca. Zakloni od gustoga nasada biljaka, živica, zid ili drveni zaklon dobro će doći u slučaju izloženosti vjetru i kao zaštita od pogleda. Oni će doprinijeti osjećaju zaštićenosti i privatnosti – kao da se nalazimo u nekoj prostoriji. Terase mogu biti nenatkrivene i natkrivene.
Natkrivene možemo koristiti i za kišnoga vremena, a ljeti su zaštićene od sunca. Posve natkrivene imaju krov ili nadstrešnicu, a djelomičnu natkrivenost postižemo pergolom ili brajdom koju gusto prekriva vinova loza ili neka druga penjačica. Izvrsno će poslužiti i veće voćke ili drveće, no jedino ako su udaljeni od terase. Uz samu terasu možemo imati problema s raznim insektima i pticama. U jesen može biti mnogo lišća ili iglica, a u proljeće latica cvjetova. Svakoj će terasi u predvečerje trebati adekvatna zaštita od komaraca. Kod odabira materijala i samoga izgleda ograda te zaklona pripazimo da se uklapaju u ostatak okućnice.
Opločenja
Opločenja terase odabrat ćemo tako da se uklapaju u ostatak okućnice (stil, materijali, oblici i boje). Ona moraju biti otporna na sunce, oborine i smrzavanje. Pri tome pazimo da ne budu skliska. Opločenja tako možemo načiniti od raznovrsnih pločica za vanjsku namjenu te kamenih, betonskih, granitnih elemenata ili elemenata od umjetnih materijala. Najsigurnije je da ih postavljamo prema preporuci proizvođača. Općenito, teren trebamo izravnati i ako je potrebno osigurati drenažu. Kad se predviđa veće opterećenje najsigurnije je napraviti temelj.
Na sloj morta lijepimo odabrano opločenje (primjerice vanjske pločice). U drugim slučajevima dovoljno je posipati sloj gruboga pijeska (25 centimetara) i sloj sitnoga pijeska (20 do 30 centimetara) i dobro ih poravnati. Imajmo na umu da će opločenje trebati imati graničnike. Kako se oborine ne bi zadržavale na terasi, čitava površina treba imati blagi pad 1 do 2 %. Razni kameni, betonski i granitni elementi postavljaju se na sloj gruboga pijeska te se na kraju fugiraju.
Drvena opločenja trebaju drvenu konstrukciju na koju se učvršćuju. Ako drvo nije zaštićeno i konstrukciju i opločenje trebamo zaštititi prikladnim premazom i/ili bojom za vanjsko korištenje.
Uređenje
Terasa je doista poput dnevnoga boravka, pa tako trebamo pristupiti njezinome uređenju. Od namještaja možemo imati stalne ili privremene garniture klupa, stolova i stolica, ležaljke, suncobrane, nadstrešnice, roštilj, rasvjetu ili što nam je već potrebno. Usto, možemo napraviti kutak za djecu i/ili kućne ljubimce.
Biljke možemo posaditi uz terasu ili u ukrasne posude. Možemo birati između manjih voćaka, grmova, trajnica i sezonskoga cvijeća, ali i začina koji će nam biti pri ruci dok roštiljamo. Mnoge od ovih biljaka uljepšat će nam atmosferu ne samo cvjetovima ili cjelokupnim izgledom, već i mirisom.
Izvor: Gospodarski kalendar